Reklama

Rzeźbiarze i mieszkańcy zadomowili byka

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie już po raz 2. jest organizatorem projektu „Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej” Vol 2. Dom. Inicjatywę podzielono na etapy. Od 3 do 13 sierpnia trwa pierwszy z nich „Dom – odkrywanie znaczeń” – plener rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego.

Intencją wydarzenia jest chęć uczczenia pamięci wybitnego rzeźbiarza Pogórza Dynowskiego, który zmarł w październiku 2019 r. Zapoczątkował on i[paywall] popularyzował sztukę rzeźby w drewnie. Za temat pleneru obrano „Byka” – herb miasta oraz legendę o pierwszej korridzie w Polsce.

W plenerze uczestniczą profesjonalni rzeźbiarze: Magdalena Sięka-Kędzierska, Dawid „Denver” Kędzierski, Michał Mroczka, Sebastian Warszawa, Jacek Wydrzyński oraz Michał Mogilany. Wspólnie z mieszkańcami Dynowa prowadzą akcję „Zadomowić Byka dla Dynowa”. Plener umiejscowił się przy Galerii Rzeźby „Pniak”, a przez cały czas jego trwania można zwiedzić galerię rzeźby Bogusława Kędzierskiego. Wernisaż rzeźb poplenerowych odbędzie się w tym samym miejscu 12 sierpnia, o godz. 18. Następnie prace zostaną ustawione w przestrzeni miasta.

– Powstają rzeźby, które mają różnorodną interpretację byka. Nawiązują do wielu kultur i stylów w sztuce. Są też interpretacją twórczości Bogusława Kędzierskiego – mówi Dawid Kędzierski, syn artysty i pomysłodawca akcji.

Reklama

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrza Dynowa Zygmunt Frańczak. Dofinansowano go ze środków Narodowego Centrum kultury w ramach programu „Kultura -  Interwencje 2020”.


san
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości