Reklama

Samotna, kolorowa cerkiew. Warto odwiedzić to miejsce

Być może niektórzy, jadąc autostradą A4 w kierunku Przemyśla, w pobliżu zjazdu w Zadąbrowiu, zauważyli po lewej stronie niewielką, kolorową cerkiew. Jedyną w swoim rodzaju na tym terenie.

Przez lata niszczała, ale niedawno przeprowadzone zostały prace remontowo-konserwatorskie. Dzięki ogromnej dbałości w prowadzonych pracach i pietyzmowi przez fachowców Alicję i Stanisława Sęków – konserwatorów dzieł sztuki z Przemyśla – udało się[paywall] przywrócić świątyni blask.

– Przez wielobarwność można ją nazwać bajkową. Jej sylwetka zaznacza się charakterystycznie na tle nieba i dalekiego, płaskiego pejzażu. Zagadką jest jednak odległość od wiejskich zabudowań i sylwety żywotników, które wskazują na cmentarz. Prawdę powiedziawszy, trudno dociec, skąd się tutaj wzięła? – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

Jak już wspomnieliśmy, nie tak dawno zakończono prace remontowo-konserwatorskie cerkwi. Co ciekawe i niecodzienne zarazem, wówczas zmieniono jej lokalizację w kierunku wschodnim.

– Przesunięcie tak sporej budowli drewnianej jest możliwe. Wymaga jednak umiejętności i specjalistycznej wiedzy. Z jednej strony zabieg ten był korzystny dla zabytku, z drugiej sprawił, że pozostała samotnie, w nowym otoczeniu. O przeszłości miejsca świadczą jedynie stare nagrobki. Jeśli ktoś ma czas i ochotę, warto odwiedzić to miejsce – dodała B. Kot.

Reklama

Wyposażenie i wystrój malarski cerkwi datowane są na 1884 r., a sama świątynia została wybudowana w XVII w. Rozbudowano ją w latach 30. ubiegłego stulecia. Wówczas elewacje cerkwi pokryto szalowaniem o motywach pseudoklasycystycznych.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-01-31 10:41:56

    Jeden z nielicznych śladów o tubylcach  zamieszkujących te ziemie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Alek - niezalogowany 2021-01-31 11:07:07

    Szkoda że nikt się nie zainteresuje  pięknymi ale już bardzo zniszczonymi zabytkowymi nagrobkami na starym cmentarzu i zaniedbanym budynkiem plebani i dworu w niedalekim Drohojowie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wołodko - niezalogowany 2021-02-03 12:13:58

    Oczywiście, należy dbać i zachować materialne zabytki przeszłości. Polaków i Rusinow-Ukraincow.  Mam nadzieję, że Ukraińcy też pamiętają o polskich śladach w dawnej Małopolsce Wschodniej i Wołyniu... ba, nad Dnieprem... tyle dworów i wysokiej, polskiej kultury zniszczonej w XX wieku. Co do tubylców, to raczej wysiedlone przez Rusinów polskie plemię Lędzian... są jeszcze grody. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama