Reklama

Sanepid ostrzega: uwaga na chorobę brudnych rąk! Zarazić się jest dość łatwo


Sanepid w Przemyślu przekazuje alarmujące dane związane ze wzrostem zachorowań na żółtaczkę typu A wśród mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego. Tzw. choroba brudnych rąk może być niebezpieczna i do tego potrafi rozprzestrzeniać się lawinowo. „Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich” – apeluje Barbara Honicka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu.


Monit o rosnącej liczbie zachorowań na żółtaczkę typu A PSSE w Przemyślu wydała w minionym tygodniu. Żółtaczka pokarmowa, a więc WZW typu A, może dawać na początku zbliżone objawy do grypy lub przeziębienia, stad łatwo ją pomylić z typowymi dla obecnej pory roku infekcjami. Objawy chorobowe to: gorączka, ogólne osłabienie, do tego często dochodzi biegunka czy nudności i bóle brzucha. Wyraźnym sygnałem wskazującym na zakażenie jest zażółcenie skóry i białek oczu. Bywa, że chory dostrzega ciemniejszy mocz i jaśniejszy stolec.

„W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i unikać kontaktu z innymi osobami, aby ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa” – apeluje przemyski sanepid.

Reklama

Przypomina też, że wirusowe zapalenie wątroby typu A szerzy się głównie drogą pokarmową. A to oznacza, że zakażamy się podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce, ale też spożycie zakażonej żywności – choćby niemytych owoców, wody, jak również w następstwie kontaktów seksualnych. Warto wiedzieć, że od momentu zakażenia do chwili wystąpienia objawów chorobowych mija trochę czasu, zwykle to od 15 do 50 dni.

Kluczowym elementem profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk plus korzystanie z jednorazowych ręczników papierowych do ich osuszania. Róbmy to zawsze po[paywall] skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem i przygotowywaniem posiłków, po zmianie pieluch u dzieci, ale też po kontakcie z przedmiotami używanymi przez osoby zakażone.

Reklama

Warto też mieć na uwadze, że dzieci zwykle chorują bezobjawowo lub skąpoobjawowo, natomiast u osób dorosłych obserwuje się pełne objawy zachorowania.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu przypomina też o szczepieniach, które są najlepszym zabezpieczeniem przed zachorowaniem. Są to szczepienia zalecane, a więc niefinansowane z budżetu państwa. Ochrona po szczepieniu jest długotrwała i utrzymuje się prawdopodobnie przez całe życie. Jeśli już mieliśmy styczność z chorym, możemy skorzystać z bezpłatnych szczepień poekspozycyjnych, które zapewnia przemyski sanepid. Powinno być one jednak wykonane jak najszybciej to możliwe, maksymalnie do 14 dni po kontakcie z osobą zakażoną.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/11/2025 14:51
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama