Kilka tygodni trwały konsultacje społeczne, przedstawianie pomysłów, dyskusje i rozmowy, by wreszcie w przemyskim magistracie sfinalizować całość warsztatami, podczas których przedstawiono przedwstępne propozycje zagospodarowania całej przestrzeni placu Rybiego w nadsańskim mieście. Z jedną z nich nie zgadza się Przemyska Rada Seniorów.
Za organizację przedsięwzięcia odpowiadało Biuro Rozwoju Miasta Przemyśla, któremu dyrektoruje Joanna Balawender-Wcisło. We wspomnianych warsztatach wzięło udział 25 osób, w tym: mieszkańcy miasta, Miejski Konserwator Zabytków, przedstawiciel Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu, przedstawiciele Stowarzyszenia MOST, przedsiębiorcy oraz grupa młodzieży z II LO w Przemyślu wraz z nauczycielem.
– Głównym celem spotkania było wypracowanie wspólnej, możliwie akceptowalnej wizji obszaru placu Rybiego, który poddany jest procesowi planowania przestrzennego. W trakcie warsztatu uczestnicy przechodzili przez cztery fazy: przygotowawczą, krytyki, utopii i realizacji – wyjaśniła J. Balawender-Wcisło.
Wyniki konsultacji społecznych po raz kolejny potwierdziły potrzebę budowy parkingu (podziemnego, wielopoziomowego, ewentualnie z uwzględnieniem zróżnicowania wysokości terenu podziemnego z częścią kondygnacji naziemnej). Mieszkańcy wskazywali, że plac Rybi idealnie nadaje się na[paywall] stworzenie przestrzeni będącej miejscem różnorodnych wydarzeń, które powinno zostać dobrze skomponowane. Z zielenią, z miejscami do odpoczynku, z atrakcyjną małą architekturą, oddzielonymi akustycznie od uciążliwych ulic. Powtórzyła się propozycja lokalizacji nowej zabudowy z funkcją usługową: gastronomiczną, kulturalną, biznesową, artystyczną itp. Istotne są również kwestie dotyczące uporządkowania ruchu pieszego i kołowego, wyeksponowania i udostępnienia schronu przeciwlotniczego oraz zaznaczenia wartości historycznej miejsca.
Wśród propozycji, zupełnie luźnych i do niczego niezobowiązujących, pojawiła się budowa pieszej kładki nad ulicą Jagiellońską, prowadzącej na plac Pileckiego. To w kontekście wspomnianego wyżej uporządkowania ruchu pieszego i kołowego.
Spore wątpliwości co do jej powstania ma Przemyska Rada Seniorów. Pod koniec października br. skierowała nawet w tej sprawie pismo do prezydenta Wojciecha Bakuna.
Zaznacza w nim, że z przepisów Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, iż: wiadukty, estakady, przejścia i inne podobne urządzenia lub stałe elementy, usytuowane ponad drogami pożarowymi, powinny mieć prześwit o wysokości i szerokości nie mniejszej niż 4,5 m. Dodając grubość elementów nośnych kładki, trzeba pokonać schodami około 5 m wysokości.
„ (…) Pytamy, czy ktoś bierze pod uwagę, ile ludzi starszych przemieszcza się codziennie od strony placu Rybiego w kierunku placu Pileckiego, idąc na Zielony Rynek oraz w kierunku przeciwnym, niosąc często spore zakupy. Jak z tymi zakupami mają się wspinać po schodach, które ponadto w naszych warunkach klimatycznych mogą być mokre, śliskie, oblodzone. Pokonywanie około 28 stopni obciąża serce i jest bardzo niebezpieczne dla ludzi nie tylko w wieku senioralnym. Do tego na wysokości, przechodząc ponad ruchem ulicznym, traci się poczucie równowagi. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, postanowiliśmy w imieniu przemyskich seniorów jako rada, która ma działać na rzecz osób starszych, zaprotestować przeciwko planom budowy kładki (…)” – napisali m.in. w owym piśmie.
Podsumowali go stwierdzeniem, że obecne przejścia piesze oznaczone sygnalizacją świetlną przy ul. Jagiellońskiej dobrze spełniają swoją funkcję i nie wymagają zwiększania wysiłku fizycznego przy przekraczaniu jezdni.
Dyrektor J. Balawender-Wcisło zapewniła, że ten głos jest równie ważny. Tak samo jak i wszystkie pozostałe. Tyle że jest na razie zupełnie bezzasadny, powstanie kładki nie jest jeszcze nawet w sferze planów.
– Wciąż nie do końca podsumowaliśmy pomysły zebrane podczas konsultacji. Kiedy to się stanie, zaczniemy się dopiero zabierać za opracowanie projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przedstawienie go odpowiednim organom. Wówczas raz jeszcze skonsultujemy go z mieszkańcami. Niczego nie zrobimy bez nich. Mogę o tym zapewnić. To może być początek przyszłego roku. Każde stanowisko, czy za, czy przeciw, będziemy brać po uwagę. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zawsze będzie ktoś niezadowolony – stwierdziła J. Balawender-Wcisło.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co seniorzy mają do gadania? Już wystarczy, że na PiS głosują i wpędzają kraj w nędzę i rozpacz. Niech oni sobie już dadzą spokój, chodzą do Kościoła i apteki, a inwestycje w mieście zostawią tym, którzy mają trochę więcej życia przed sobą.
Siunku,to PO co mieszkasz z rodzicami?Za 5 zł/h nie dało się za POprzedników uskładać na mieszkanie.Dupku jeden!
Mimo iż sam jestem seniorem - zgadzam się z tym. W końcu było dość czasu aby zmieniać Przemyśl - nie zrobiliśmy w tej sprawie nic jako seniorzy godząc się na "chomowisizm", pozwalając degenerować miasto.
Dziękujemy Wam Seniorzy.Bardzo dużo zrobiliście dla miasta a także dla nas młodych jeszcze zamieszkałych w Przemyślu.Udało się wam znakomicie zadłużyć miasto co jeszcze prawdopodobnie nasze wnuki będą spłacać.Udało się Wam prawie całkowicie uzależnić miasto od tutejszych hierarchów prawdziwych obrońców zła w kościele i swoich pedofilii też w naszym regionie.Udawały się wam wspólne obiadki i wysysanie kasy miejskiej na potrzeby kościoła z naszych kieszeni.Udało się Wam wygnać nie tylko pojedynczych młodych mieszkańców ale też całe rodziny które już prawdopodobnie nasze miasto opuścili na zawsze.Udało się Wam oddać dobrze prosperujący szpital wojskowy w ręce kościoła pobierającego aktualnie czynsz od rozlokowanego tam pogotowia ratunkowego.Macie też swój udział w likwidacji szkół w naszym mieście.Trzeba przyznać, ze czego się dotknęliście to zawsze spieprzyliście.O jedno Was proszę nie wypowiadajcie się w sprawach naszego miasta.Zbyt wiele zrobiliście dla niego złego co zresztą chcecie czynić dalej wypowiadając się z nienawiścią o młodych ,którzy w/g Was robia zawsze źle.W żadnym znanym mi mieście swoim dzieciom i wnukom nie zostawili takiej spuścizny po sobie co Wam znakomicie się udało.Ale macie dzieci i wnuki co sobie dadzą radę przywrócą miasto świetności.Wasze zaklęcia i zło życzenia zapene zostana wam zapamiętane jako czarny okres historii naszego miasta.
Do Radymianina: Dla Twojej wiadomości nie głosuję na tą fałszywą obłudną 4 okrągłego stołu. W tym mieście nie da rady ogarnąć dobrej pracy bez znajomości, cioci, wujków czy mamusi na stołkach. Nie siedzę także na socialu jak większość nierobów na 500 plusach i innych zasiłkach udających, że szukają pracy. A jak jesteś Radymianinem to zajmij się sprawami swojej wioski, a nie miasta Przemyśla.
Obecni seniorzy przy dawnej władzy doprowadzili do zaorania Przemyśla. Zostają im apteki i kościoły oraz wszechobecna ciemnota i zabobony. Po co jakieś kładki czy windy. Jak święte krowy, wolą chodzić środkiem ulicy i tamować ruch.
Za niedługo Morawiecki im może nawet Kościoły zamknąć, jak cmentarze na Wszystkich Świętych. Ot taka to "prawica" i obrońcy Kościoła.
poplątanie z pomieszaniem !!!Przemyska RADA Seniorów to nie to samo co przemyscy seniorzy.Nie życz im tego czego sam nie chciałbyś usłyszeć. Pewnie też będziesz kiedyś babcią , dziadkiem i zrozumiesz wtedy , że chęci choćby najlepsze nie wystarczą. Powodzenia w pracy na rzecz miasta
Seniorzy mają siedzieć w domach tak nakazał wam was wódz i prezes PiSu pan Jaro n tylko do sklepiku kościółka i dohtora nie na kładkę
Z żalem czytam te wypowiedzi obciążające starszych ludzi za wszystkie nieszczęścia dotyczące naszego miasta. Osobiście nie zgadzam się z tezą że za wszystko co złe odpowiada starsi mieszkańcy. Jest to nieprawda. Proszę o wyjaśnienie o jakie przejście chodzi; czy to na wysokości mostu kamiennego czy ul .Wodnej? Moim zdaniem jeśli chodzi o przejście na wysokości skrzyżowania ul Wilsona z Jagielońska i Wodną to najwłaściwszym posunięciem byłaby budowa przejścia podziemnego podobnego do istniejącego na skrzyżowaniu ul Krasińskiego z Borelowskiego i Focha. Dyskusyjne jest przyjecie rozwiązania na wysokości mostu kamiennego. Moim zdaniem sprzedanie pl. Pileckiego przez Chomę było zbrodnią na organizmie miasta, te dwa place leżące naprzeciw siebie należało właśnie zagospodarować na potrzeby miasta,połączone z sobą za pomocą tuneli parkingi podziemne załatwiłyby by sprawę parkowania w centrum. Dobrym rozwiązaniem dla parkingu na "manhattanie" byłoby zrobienie wjazdu od ul Wodnej pomiędzy blaszakiem"chińskim" a ul Jagielońską nawet kosztem tego "zasranego zabytkowego ' schronu. Każdy kto widzi jaką gehennę przechodzą kierowcy autobusów z turystami wjeżdżający na parking ul. Ratuszową wie o czym piszę.Do młodych ;nie psioczcie na seniorów, każdy z was komu uda się dożyć starości zupełnie inaczej będzie oceniał sytuację. Wśród młodych też głupców nie brakuje,może nawet jest ich więcej.
Znaczy, że chcesz wykluczać seniorów i odebrać im prawo do decydowania? Też będziesz stary i wtedy spojrzysz na świat starymi oczami i zapłaczesz gdy jakiś szczeniak powie, że nie masz nic do gadania.
Jedyna najrozsádniejsza wypowiedż, rzeczowa, nieemocjonalns. Patrzci, czytajcie i się uczcie . Wypisując takie nieprzyjazne seniorom komentarze pokazujecie pozoim swojej inteligencji.
Your feedback helps me a lot, A very meaningful event, I hope everything will go well run 3
Na wuj nam kładka.Za te pieniądze powinno się rozpocząć budowę kolejnego kościoła. Mamy w tym spore zaległości. Do realizacji koncepcji " do Boga najwyżej 500 metrów" jeszcze daleko. Brakuje w mieście jeszcze minimum 10-12 kościółków.
jak nie kładka to lina nad Jagiellońską będą dziadki jak tarzan skakać po drzewach przecież mają siłę stać pod przychodnią o 5 rano i rozpychać się w sklepie...
POPIERAM! Tylko przejscie podziemne pod Jagiellonską na Kamienny Most i podziemny parking na Rybim Placu.
Czy tam jest jakiś problem z przejściem dla pieszych? O ile mi wiadomo w przeciągu 150 m są dwa przejścia i całkiem dobrze funkcjonują? Komu przejście podziemne czy kładka miałaby pomóc? Dla pieszych to niewygodna bariera a dla samochodów pretekst by traktować środek miasta jako drogę szybkiego ruchu. Dwie obwodnice już mamy... Jagiellońska to nie ściek samochodowy, którym powinno się jak najszybciej przejeżdzać bez zatrzymywania.Mało tego obecne trendy skłaniają się raczej ku ograniczaniu ruchu w ścisłym centrum... Parking zróbcie sobie koło dworca nawet 3 poziomowy.
Co seniorzy mają do gadania? Już wystarczy, że na PiS głosują i wpędzają kraj w nędzę i rozpacz. Niech oni sobie już dadzą spokój, chodzą do Kościoła i apteki, a inwestycje w mieście zostawią tym, którzy mają trochę więcej życia przed sobą.
Siunku,to PO co mieszkasz z rodzicami?Za 5 zł/h nie dało się za POprzedników uskładać na mieszkanie.Dupku jeden!
Mimo iż sam jestem seniorem - zgadzam się z tym. W końcu było dość czasu aby zmieniać Przemyśl - nie zrobiliśmy w tej sprawie nic jako seniorzy godząc się na "chomowisizm", pozwalając degenerować miasto.