Reklama

Sensacyjne odkrycie przemyskich archeologów

10/08/2015 09:21

Na posesji przy ulicy Katedralnej archeolodzy z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odnaleźli ślady pierwszej przemyskiej katedry. – To odkrycie naprawdę jest bardzo ważne dla historii miasta, bo dotyczy pierwszej w tym regionie katolickiej świątyni – mówi dr Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

– W lipcu przeprowadziliśmy badania poszukiwawcze wymienianego w źródłach kościoła św. Piotra – opowiada archeolog Magdalena Krzemińska. Od czasu rozebrania tej świątyni przez jezuitów w 1679 roku nikt jej nie odsłaniał. Kościół św. Piotra prawdopodobnie został zbudowany w XIII wieku i był konsekrowany przez biskupa Jana w 1212 roku. Nie do końca wiadomo jak mogła wyglądać ta świątynia.

Franciszkanie, którzy przybyli przypuszczalnie w latach trzydziestych XIII wieku do Przemyśla mieli w niej odprawiać nabożeństwa, do czasu wzniesienia własnej świątyni. Po założeniu biskupstwa na Rusi w 1375 roku, kościół św. Piotra pełnił rolę parafialną. Część historyków uważa, że przez pewien czas sprawował funkcję kościoła katedralnego, tego którego w posługę duszpasterską objąć miał pierwszy przybyły do Przemyśla biskup Eryk z Winsen. Według zapisów archiwalnych wokół kościoła św. Piotra chować miano najznamienitszych obywateli miasta, a wewnątrz ciała męczenników. Był to kościół drewniany, który w 1402 roku spłonął w wielkim pożarze miasta. Wkrótce został ponownie odbudowany, również jako świątynia drewniana, której wizerunek znajduje się na sztychu Hogenberga z 1617 roku. Od 1618 roku kościół św. Piotra otrzymali na własność Jezuici sprowadzeni do Przemyśla przez biskupa Stanisława Siecińskiego. Do czasu wzniesienia nowej barokowej świątyni pw. św. Ignacego odprawiali w nim nabożeństwa. Po tym czasie w celu rozbudowania swojego Kolegium rozebrali kościół św. Piotra, a w jego miejsce wznieśli murowany gmach szkolny. 


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2015-08-10 17:19:08

    Oczywiście po odbudowie za państwowe środki kościół nieodpłatnie przejdzie na rzecz archidiecezji, tak jakby w Przemyślu mało kościołów było. Lepiej byłoby zrobić jak w Lublinie  na Starym Mieście zostawić odkryte oryginalne  fundamenty, które mogą stać się atrakcją turystyczną, zamiast współczesnej raczej nieudolnej rekonstrukcji służącej głównie kultowi religijnemu.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    szczur - niezalogowany 2015-09-29 17:58:11

    tak to prawda moze to sluży do zwiedzania ,wystarczyloby zrobic  szklany chodnik i atrakcja jest 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2015-11-07 21:37:26

    Dlaczego wszystko sprowadzacie  do poziomu ekonomicznego?  Tu chodzi o głębszy sens ; polityczno - historyczny  . Dowód  katolickości , polskości  tych Ziem , a wy tylko  - " mamona  i mamona".

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości