Dzisiaj, 14 maja br., miała się odbyć nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. I się odbyła, a nie powinna. Nie było możliwości obejrzenia obrad na żywo, a samorządy od siedmiu lat mają obowiązek zapewnienia mieszkańcom dostępu do tego. Nieudostępnienie im transmisji narusza prawo.
Sesja nadzwyczajna została zwołana na wniosek kilku radnych z różnych klubów: przewodniczącego rady Marcina Kowalskiego, Piotra Krzeszowskiego, Macieja Kamińskiego, Janusza Zapotockiego, Ryszarda Kuleja, Jerzego Krużela oraz Przemysława Bukowskiego. Dotyczyła przyjęcia stanowiska przez to gremium w sprawie planowanej budowy zachodniej obwodnicy Przemyśla i procedowania do dalszych prac jedynie wariantów biegnących przez tereny miejskie. Na to drugie rozwiązanie zupełnie nie zgadza się większość mieszkańców, jak i przemyscy radni. Szerzej o tej sprawie w papierowym wydaniu ŻP.
Na sesję przybyli najbardziej zainteresowani, czyli mieszkańcy. Niestety, inni nie mieli możliwości śledzić tego, co było omawiane i dyskutowane. Tzw. błąd serwera sprawił, że zamiast widoku dużej sali w przemyskim magistracie, był… czarny ekran i formacja o błędzie.
Mimo tego, sesja była prowadzona, a nie powinna. Powinna zostać zawieszona do momentu, kiedy odpowiedzialne w urzędzie służby uporałyby się z problemem lub odwołana i przeniesiona na inny termin. Tak jak to miało miejsce na inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Przemyskiego. Swoją drogą ciekawe, jak owe służby wybrną z innego obowiązku: udostępnienia sesji w archiwum sesji RM w Przemyślu…
Uchybienie obowiązkowi jawności i zapewnienia transmisji to naruszenie art. 61 Konstytucji RP (mówi o prawie dostępu do informacji publicznej: „Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne”). Uchybienie to wypełnia też przesłankę sprzeczności z prawem, o której mowa w art. 91 ust. 1 Ustawy o samorządzie gminnym, jako poważne naruszenie przepisów proceduralnych.
Ostatecznie stanowisko zostało przyjęte.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze