Reklama

Siostry Sroczyk – najsilniejsze studentki w Polsce: mistrzynie w wyciskaniu sztangi

11/12/2015 13:30

Są aktualnymi mistrzyniami i rekordzistkami Polski w wyciskaniu sztangi leżąc. Na swoim koncie mają po kilkanaście złotych medali. Młodsza z sióstr, Marta, zdobyła złoty medal mistrzostw świata w Szwecji w maju br., a jej starsza siostra, Monika, brązowy. Monika zwyciężyła w klasyfikacji OPEN, zostając tym samym najsilniejszą kobietą rozgrywanych w listopadzie w Warszawie mistrzostw Polski techniką klasyczną. Obydwie studiują w PWSTE w Jarosławiu.

– Wszystko zaczęło się w technikum w Łańcucie. Na pierwszych zajęciach z wueu. Nasz obecny trener Adam Bielecki zrobił sprawdzian zręcznościowy w grupie dziewcząt. Chciał sprawdzić, która z nas wyciśnie najwięcej. Poradziłam sobie bez problemu z ciężką sztangą. Trener opowiadał o wyjazdach na zawody, zachęcał, by spróbować swoich sił. Posłuchałam – wspomina Monika. – Na początku zaczęłam ćwiczyć tak bardziej rekreacyjnie. Z czasem przeszło to w regularny trening. Podnosiłam coraz większe ciężary. Mając 18 lat, na pierwszych zawodach zajęłam 4. i 5. miejsce. Były to mistrzostwa Polski do lat 20 i 23 w Nasielsku – dodaje sztangistka. W swoim dorobku ma już[paywall] wiele sukcesów.  Wywalczyła IV miejsce w Mistrzostwach Europy Seniorów w Czechach oraz brązowy medal mistrzostw świata w Szwecji. Potem przyszły kolejne zwycięstwa, rekordy i medale. Obecnie jest rekordzistką w swojej kategorii wagowej do 57 kg i najsilniejszą zawodniczką w Polsce. Swoją pasją zaraziła siostrę, która także postanowiła spróbować. Przyglądając się jej poczynaniom, zaczęła trenować.

Reklama

Zachęcili mnie trener i siostra

– Na początku  miałam pewne obawy. Bałam się, że nabiorę masy, ale tak się nie stało. Zaczęło mi się coraz bardziej to podobać. Z czasem treningi stały się nie tylko wypełnieniem wolnych chwil. Były czymś więcej. Pojawiła się chęć doskonalenia, stawania się lepszym. No i się udało. Zaczęłam odnosić sukcesy. W maju bieżącego roku zdobyłam złoty medal Mistrzostw Świata w Wyciskaniu Leżąc w Szwecji w kategorii wagowej 52 kilogramy oraz zajęłam, podobnie jak siostra, 4. miejsce w Mistrzostwa Europy Seniorów w Czechach – mówi Marta.

Siostry studiują na tej samej uczelni. Codziennie dojeżdżają prawie 50 kilometrów. Wzajemnie się wspierają i wspólnie cieszą z osiągniętych sukcesów. – Regularnie trenujemy. Średnio trzy razy w tygodniu. Dwa miesiące przed zawodami zwiększamy ilość i intensywność treningów – opowiadają. Pomimo wkładanego wysiłku są zadowolone. Zapewniają, że zawsze z chęcią idą na siłownię, a trening sprawia im radość. Do tego wyjazdy. – Wyjeżdżając, możemy oderwać się od codzienności. Zdobywamy nowe doświadczenia, poznajemy ciekawe miejsca i ludzi – mówią.

Reklama

Są do siebie podobne. Przez co spotykają się z wieloma zabawnymi sytuacjami podczas zawodów. – Zdarzyło się, że sędziowie pomylili nasze kategorie. Dostałam dyplom siostry, na którym był mój wynik – wspomina Marta.

Dzięki dobrej organizacji godzą naukę z treningami. Starają się też promować dyscyplinę, w której udało im się zajść tak wysoko. Opiekę trenerską nad siostrami pełnią Adam i Grzegorz Bielecki. 
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    romek - niezalogowany 2015-12-11 17:39:47

    no i idź na disco-polo i stań takiej na odcisk, to prawdopodobnie szybko nie wstaniesz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama