Węgierki, mirabelki, renklody – niezależnie od gatunku, śliwki skrywają w sobie wiele cennych substancji i składników. Włączone do jadłospisu poprawią nasze samopoczucie i zdrowie, a stosowane jak kosmetyk przyczynią się do lepszego i młodszego wyglądu naszej skóry.
Co ma śliwka w środku?
Na trawienie, dobry humor i nie tylko
Śliwka najbardziej znana jest ze swoich właściwości korzystnych dla układu pokarmowego. Dzięki znacznej ilości pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika (ok. 1,4 g na 100 g) stabilizuje trawienie i zapobiega zaparciom, tym samym zmniejszając zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego. Pozytywne efekty daje zjedzenie nie więcej niż 3 – 4 śliwek dziennie. To prawda, są pyszne, ale jeśli przesadzimy z ilością, możemy wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i nie unikniemy przykrych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Najlepiej zadziałają, jeśli zjemy je ze skórką. Lepsza perystaltyka i łatwiejsze wypróżnienia to po części skutek obecnego w śliwkach sorbitolu, substancji sprzyjającej m.in. rozwojowi dobrych bakterii w jelitach.
Smakołyk i kosmetyk
Na śliwki – ze względu na zgrany duet witamin K i C – powinny zwrócić uwagę panie zmagające z cerą naczynkową. Ta pierwsza usprawnia krzepnięcie krwi, a druga – uszczelnia naczynia krwionośne. Pomocna na pękające naczynka może się okazać śliwkowa maseczka, która dodatkowo wygładza zmarszczki, zwęża pory i oczyszcza cerę. Wystarczy rozgnieść kilka dojrzałych śliwek i wymieszać je z ubitymi białkami. Uzyskaną miksturę nakładamy na twarz i trzymamy około 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.uwielbiam śliwki, są słodkie i genialnie wpływają na perystaltykę jelit, dzięki czemu nie mam problemów z wypróżnianiem,jak nie ma sezonu na śliwki i jak nie ma kiedy jeść, to stosuję preparat intesta z maślanem sodu i zaparcia mijają.
Ja bardzo lubię wędzone śliwki i powidła z tych śliwek. smaki dzieciństwa :)
uwielbiam śliwki, są słodkie i genialnie wpływają na perystaltykę jelit, dzięki czemu nie mam problemów z wypróżnianiem,jak nie ma sezonu na śliwki i jak nie ma kiedy jeść, to stosuję preparat intesta z maślanem sodu i zaparcia mijają.
Ja bardzo lubię wędzone śliwki i powidła z tych śliwek. smaki dzieciństwa :)