21 motocyklistów z „Chopper Clubu” z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji gościło w Przemyślu. Metą ich podróży był cmentarz wojenny w przysiółku Kalnikowa – Zagrebli, gdzie zawieźli ziemię ze swojego kraju.
Wspomniany cmentarz na kalnikowskiej Zagrebli został założony przez Cesarsko-Królewską Inspekcję Grobów Wojennych jeszcze w latach 1916 – 1918. Pochowanych jest tam w zbiorowych mogiłach 1 tys. 135 żołnierzy i oficerów z armii niemieckiej i austro-węgierskiej, którzy polegli w pierwszej połowie czerwca 1915 r. na strategicznym odcinku frontu Starzawa – Kalników – Chotyniec[paywall].
Jozsef Samel bardzo długo szukał informacji, gdzie może być pochowany jego pradziadek. Jego celem było odnalezienie grobu przodka. – Pochodził z Bańskiej Bystrzycy. W chwili wyjścia na front zostawił tam żonę i dzieci, między innymi mojego, rocznego wówczas dziadka. Pamięć o pradziadku Janie była kultywowana w naszej rodzinie. Moja babcia zawsze go wspominała. Wiedziała, że zginął 1 czerwca 1915 roku jako żołnierz piechoty armii austro-węgierskiej, piechur pułku z Bańskiej Bystrzycy. Nie wiedziała jednak, gdzie spoczywa. Zainteresowałem się tą sprawą. Najpierw doszedłem do tego, że jego grób może się znajdować gdzieś w okolicach Przemyśla. Przewertowaliśmy wiele archiwalnych dokumentów i na ich podstawie stwierdziliśmy, że z całą pewnością musi to być cmentarz wojenny w Kalnikowie – opowiadał podczas spotkania w przemyskim magistracie Jozsef Samel.

fot.Mariusz Godos
Rodzina Samelów z prezydentem Przemyśla Robertem Chomą.

fot.Mariusz Godos
Prezydent „Chopper Clubu” z Bańskiej Bystrzycy Ladislav Kulka wręczył R. Chomie kilka klubowych gadżetów, w zamian otrzymując m.in. jeden ze znaków firmowych nadsańskiego miasta, czyli fajkę.
Podczas kilkunastominutowego spotkania z prezydentem miasta Przemyśla Robertem Chomą Słowacy z podziwem mówili o odnowionych obiektach przemyskiej twierdzy. – Jesteśmy pod wrażeniem. Są w dobrym lub bardzo dobrym stanie. Mają ogromny potencjał turystyczny. Powinni zobaczyć je wszyscy, ludzie z całego świata – powiedział prezydent „Chopper Clubu” z Bańskiej Bystrzycy Ladislav Kulka. Wręczył R. Chomie kilka klubowych gadżetów, w zamian otrzymując fajkę i odblaski, aby byli jeszcze lepiej widoczni na drogach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zagrebla a nie Zagrebel! Zagrebla to czesc Kalnikowa, gdzie usytuowany jest cmentarz wojenny z I wojny swiatowej. Nigdy nie slyszalem o armii niemiecko-austro-wegierskiej?!
Fajnie tylko co robi na tym zdjęciu ten koleś od prawej co kuca . Dlaczego on się musi wepchać w każde zdjęcie dotyczące Przemyśla . Czy on jest Słowakiem czy należy do „Chopper Clubu”?
https://wolnemedia.net/11-lipca-rocznica-szczytu-rzezi-polakow-przez-ukraincow/
Zagrebla a nie Zagrebel! Zagrebla to czesc Kalnikowa, gdzie usytuowany jest cmentarz wojenny z I wojny swiatowej. Nigdy nie slyszalem o armii niemiecko-austro-wegierskiej?!
Fajnie tylko co robi na tym zdjęciu ten koleś od prawej co kuca . Dlaczego on się musi wepchać w każde zdjęcie dotyczące Przemyśla . Czy on jest Słowakiem czy należy do „Chopper Clubu”?
https://wolnemedia.net/11-lipca-rocznica-szczytu-rzezi-polakow-przez-ukraincow/