Reklama

Spokojne przejście – jak zakończyć lato bez stresu i z nowym planem na jesień?


Sierpień zmierza ku końcowi. Dni są coraz krótsze, w powietrzu czuć zapowiedź zmiany, choć wciąż trwa kalendarzowe lato. Sierpień to jednak czas przejściowy – nie ze względu na pory roku, ale na beztroskę i powrót do codzienności. Dobrze jest poświęcić ostatnie dwa tygodnie tego miesiąca na przygotowanie się do września. Sprawi to, że zmiana nie będzie szokiem, a naturalnym przejściem.


Żyjemy w dobie ciągłego przebodźcowania. Hałasy i dźwięki powiadomień docierają do nas z każdej strony – również w wakacje. Ciężko nam zaznać prawdziwego odpoczynku. Resetu nie tylko od codziennych obowiązków, ale i od hałasu. Odzwyczailiśmy się od ciszy i często jest ona dla nas niepokojąca. Na przełomie sierpnia i września warto przypomnieć sobie, że cisza nie jest niczym strasznym i nie musi oznaczać samotności. Wyciszenie się to nie luksus materialny, ale mentalny i – co najważniejsze – dostępny dla każdego. „Muszę” zamieńmy w tym czasie na „chcę” i odetchnijmy w ciszy pełną piersią, zastanawiając się przez chwilę nad swoimi priorytetami.

Bez presji ku rutynie

Nie tylko styczeń, ale i wrzesień często bywa symbolem „nowego początku”. Trochę przez powroty najmłodszych do placówek oświatowych, trochę przez zakończenie gorącego sezonu urlopowego. Dobrze jest się przygotować na ten moment i dać sobie chwilę na rozruch. Nie wszystko musi się zacząć od razu na wysokich obrotach. Pomyślmy o planie dnia, tygodnia. Zróbmy większe zakupy, planując posiłki, wstańmy kilka minut wcześniej, by nie gonić z językiem na brodzie do biura i szkoły. Lepsza organizacja uwolni nas od presji i poczucia tego, że coś się kończy. Natchnie nas też energią do rozpoczęcia czegoś nowego.

Reklama

Zaplanujmy i pracę, i jesień

Choć nadal trwa lato, warto pomyśleć o tym, co chcemy zabrać ze sobą w kolejne miesiące. Co chcielibyśmy robić jesienią? Czego uniknąć? Jak zadbać o swój czas, energię, zdrowie? Planowanie nie musi być sztywne – wystarczy kilka punktów: może to będzie kurs, który odkładaliśmy, może dłuższe spacery, może więcej czasu dla siebie. Żegnając się z latem, pożegnajmy się z tym, co nam szkodzi. Zacznijmy budować nawyki, które przetrwają nie tylko nadchodzącą zimę, ale i zostaną z nami na lata. Niech końcówka sierpnia stanie się czasem snucia planów, bez pośpiechu, ale za to z intencją.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/08/2025 11:29
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama