Jarosławska uczelnia zawarła już 124 porozumienia z uczelniami wyższymi we wszystkich krajach UE i poza jej obszarem, co przekłada się na zagraniczne wyjazdy studentów i pracowników, a także rewizyty w PANS. Chętnie odwiedzali ją żacy z: Hiszpanii, Ukrainy i Turcji.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu intensyfikuje dotychczasową współpracę z zagranicznymi partnerami, a kluczowym narzędziem wspierającym wymianę studentów i pracowników na międzynarodową skalę jest program „Erasmus+”, w ramach którego uczelnia zawarła 124 porozumienia z uczelniami wyższymi we wszystkich krajach UE i poza jej obszarem. Jak wylicza dr Magdalena Bojarska, odpowiadająca w PANS za kompleksową obsługę wspomnianego programu oraz wyjazdowych i przyjazdowych mobilności studentów i kadry akademickiej, w roku akademickim 2024/25 uczelnia przyjęła sporą grupę studentów reprezentujących partnerskie uniwersytety z Hiszpanii, Ukrainy i Turcji. Z kolei studenci jarosławskiej PANS wyjeżdżali na studia i praktyki zagraniczne, a najczęściej wybieranymi krajami były: Hiszpania, Cypr, Chorwacja, Włochy, Portugalia, a także Czechy, Litwa i Słowacja.
– Ponadto grupa 13 studentów III roku geodezji i kartografii, pod opieką mentorską kadry akademickiej, odbywała zagraniczne praktyki na Polytechnic University of Bari we Włoszech – dodaje M. Bojarska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i instytucjonalny koordynator programu Erasmus+ w jarosławskiej uczelni.
Reklama
Jak mówi, dział, któremu szefuje, zajmuje się internacjonalizacją jarosławskiej jednostki akademickiej, co udaje się robić z sukcesem. To właśnie w jego ramach realizowany jest program „Erasmus+”, który wspiera proces[paywall] umiędzynarodowienia poszczególnych kierunków studiów. Dzięki podpisanym umowom interinstytucjonalnym kadra PANS ma możliwość wyjazdu do jednej z uczelni partnerskich w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, i to nie tylko do państw europejskich. Uczelnia wspiera też mobilność studentów na wszystkich kierunkach i cyklach studiów. Wyjeżdżają oni na zagraniczne studia w partnerskiej uczelni lub odbywają staże.
– Z wyjazdów na zagraniczne praktyki korzystają także absolwenci naszej uczelni. Każdego roku PANS jest też odwiedzana przez studentów i pracowników uczelni partnerskich – podsumowuje dr M. Bojarska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze