Reklama

Stok w Przemyślu się osuwa. Sezon narciarski zagrożony?

Osuwisko, które pojawiło się w pierwszej połowie br. na stoku narciarskim na przemyskim Zniesieniu, okazuje się niebezpieczniejsze niż pierwotnie sądzono. Czy narciarze w nadchodzącym sezonie będą musieli obejść się smakiem? – Absolutnie nie dopuszczamy do siebie czarnego scenariusza – zapewnia dyrektor Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marek Osiadacz, zarządzający stokiem.

Ziemia osunęła się na samym początku głównej trasy zjazdowej. Niewielki uskok widoczny jest tuż za mostkiem nad ulicą Pasteura, prowadzącym narciarzy z kolejki krzesełkowej na trasę. Znacznie większy, około 30-, 40-centymetrowy, zauważalny jest nieco dalej, tuż za wejściem na stok od strony ulicy. Osuwisko ciągnie się na długości ponad 30 metrów w dół.  Nie byłoby w tym nic niepokojącego (takie rzeczy dzieją się na narciarskich trasach zjazdowych znacznie większych i bardziej znanych od przemyskich), gdyby nie fakt, że mniej więcej w tym samym miejscu, tyle że nieco głębiej, w ziemi „schowane” są urządzenia i elementy potrzebne do funkcjonowania całego obiektu[paywall].

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że biegną tamtędy m.in.: rurociąg dostarczający wodę do naśnieżania stoku, kable do jego oświetlenia i kable światłowodowe obsługujące elektroniczny system obiektu. Informacja o osuwisku była zatem mało budująca, by nie powiedzieć dramatyczna. Jeśli na skutek osunięcia się ziemi wspomniane elementy zostałyby uszkodzone, w nadchodzącym sezonie narciarskim stok mógłby nie ruszyć.

Reklama
– Na szczęście mogę zdementować plotki, choć z ostateczną oceną ewentualnych powstałych szkód muszę się wstrzymać do otrzymania dokumentacji geologicznej. Przez kilka dni pracowali tam eksperci, którzy do 31 sierpnia mają dostarczyć analizę. Wówczas będę o wiele mądrzejszy i będziemy mogli wyznaczyć kierunek dalszych działań – powiedział dyrektor POSiR-u M. Osiadacz.


fot.Mariusz Godos
Osuwisko na przemyskim stoku.

Daleko od paniki?

– Tej części stoku nikt w projekcie nie zabezpieczył przed ewentualnym osuwiskiem. A to nie pojawiło się nagle, ziemia cały czas „pracowała” i „pracuje”. Puszczono rurę z wodą do naśnieżania stoku właśnie tamtędy, w poprzek, jakby nie można było tego zrobić pięćdziesiąt metrów niżej – usłyszeliśmy od osoby zainteresowanej problemem. Jedno jest pewne: nawet jeśli osunięcie się ziemi nie wyrządziło większych strat, będzie trzeba je zabezpieczyć. A to kosztuje...

Reklama

– Nie będę komentować tych rewelacji, dopóki nie będę dysponował dokumentacją geologiczną. Podobne rzeczy dzieją się na innych stokach w Polsce. Jako zarządca stoku w Przemyślu należymy do Stowarzyszenia Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych. Podczas spotkań rozmawiamy także o takich problemach. Osunięcia ziemi zdarzają się wszędzie, nawet w słynnej Białce Tatrzańskiej – powiedział M. Osiadacz.

Czy POSiR jest gotowy na czarny scenariusz? – Z tego, co wstępnie udało mi się dowiedzieć, ani rurociąg, ani kable do oświetlenia stoku, nie zostały uszkodzone. Próbę włączenia oświetlenia już przeprowadziliśmy i wszystko jest okej. A nawet gdyby rzeczywiście w którymś miejscu strzeliła rura, jesteśmy w stanie ją wymienić. Jednak na razie nie ma ku temu żadnych przesłanek. Raz jeszcze powtarzam: jesteśmy przygotowani na różne warianty, ale nie mam absolutnie żadnych wątpliwości, że zainaugurujemy sezon zgodnie z planem, a raczej sprzyjającą pogodą – stwierdził dyrektor POSiR-u.

Reklama

Władze miasta także nie wpadają w panikę. – Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich na ukończeniu jest dokumentacja geologiczna terenu, na którym znajduje się stok narciarski. Ma być gotowa do 31 sierpnia i będzie zawierała między innymi propozycje rozwiązania problemów powstałych w wyniku osuwiska na stoku. Zarządca stoku, czyli Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji, jest przygotowany na kilka rozwiązań i w jego ocenie nie powinno być zagrożenia dla działalności obiektu w zimie – zapewnił także Witold Wołczyk, rzecznik prasowy przemyskiego magistratu.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    JA - niezalogowany 2017-08-29 21:13:37

    SUPER

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2017-08-29 21:38:04

    No i zajebiście !!! Szanowny podatniku, czy tego chcesz czy nie chcesz,  jednakowoż, szykuj sakiewkę, by wesprzeć najważniejszą i sztandarową inwestycję w mieście jaką jest niewątpliwie nartostrada, czy też jak mawiają złośliwi nartostrata.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2017-08-29 21:45:05

    Jeszcze mała uwaga. Sonda jest niepełna, bo gdzie jest punkt, czy w ogóle korzystasz ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama