Reklama

Straż miejska pozostaje, ale koalicja rządząca miastem się rozpadła

02/09/2015 10:15

Rada Miasta Jarosławia nie przyjęła proponowanej przez burmistrza uchwały o rozwiązaniu Straży Miejskiej w Jarosławiu. Zdecydowała natomiast, że o potrzebie istnienia tej formacji mieszkańcy powinni się wypowiedzieć w referendum. Uchwałę podjęto mimo oporu burmistrza. W odpowiedzi Waldemar Paluch ogłosił, że koalicja radnych PiS, burmistrza i Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej już nie istnieje.

Już na początku sesji radni wiedzieli, że przygotowany przez burmistrza projekt uchwały o rozwiązaniu straży miejskiej upadnie, dlatego wprowadzili do porządku obrad swoją propozycję, zakładającą referendum w tej sprawie. Zrobili to, chociaż logika nakazywała najpierw zdecydować, czy straż pozostaje, a dopiero po negatywnym głosowaniu szukać innego rozwiązania. Zamiary rady[paywall] przedstawił wiceprzewodniczący Jarosław Pagacz, stwierdzając, że widać, iż projekt burmistrza poparcia nie uzyska i można z wyprzedzeniem planować dalsze kroki.

„Nie” likwidacji

Przed głosowaniem uchwały o zlikwidowaniu straży miejskiej zastępca komendanta Janusz Sobejko, odniósł się do zastrzeżeń i atmosfery panującej od kilku miesięcy wśród miejskich strażników. – Przez 9 miesięcy jesteśmy publicznie policzkowani bez prawa do obrony. W takich warunkach nie można normalnie pracować – mówił. –Odnoszę wrażenie, że straż miejska przeszkadza głównie tym, którzy są na bakier z prawem – dodawał. Zwracał uwagę na nieprawdziwe informacje zawarte w uzasadnieniu do uchwały. Odniósł się do wynagrodzeń funkcjonariuszy i porównał je z kosztami utrzymania ratusza. Do jakoby niepodejmowania interwencji w przypadkach łamania prawa oraz do zastąpienia strażników dodatkowymi patrolami policji. – Miejski monitoring jest w stanie agonalnym, a w uzasadnieniu ma przejąć część zadań związanych z bezpieczeństwem w mieście – mówił, podając kolejne przykłady. Swoje wystąpienie zakończył podziękowaniami, m.in. dla przedstawicieli „Solidarności”, którzy pojawili się na sesji, stając w obronie formacji i ludzi w niej pracujących. Burmistrz, odpowiadając na uwagi komendanta, wyliczał swoje zastrzeżenia do pracy strażników oraz podawał przykłady zastąpienia ich innymi służbami. Przypomniano też negatywną opinię komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie o zamiarze rozwiązania Sstraży miejskiej. Chociaż radni zwracali uwagę, że można lepiej się zastanowić nad usprawnieniem pracy strażników, a nie podejmowaniem decyzji o rozwiązaniu formacji, burmistrz ostro obstawał przy swoim. – Większe korzyści da wspieranie policji niż utrzymywanie straży miejskiej. Uzyskamy przy tym oszczędności nie mniejsze niż 800 tysięcy złotych rocznie – mówił W. Paluch. Radni zarzucali burmistrzowi, że nic nie zrobił, by poprawić działanie strażników i czekał tylko, by służbę zlikwidować, a radny Michał Muzyczka stwierdził nawet, że przygotowany przez burmistrza projekt jest bublem prawnym. W głosowaniu 3 radnych było przeciw rozwiązaniu SM, za nikt nie podniósł ręki, a 16 się wstrzymało. Tym samym rada miasta zdecydowała, że uchwała o likwidacji idzie do kosza.

Reklama


fot.Roman Kijanka
Przedstawiciele „Solidarności” przyszli na część sesji poświęconą SM ze słowami wsparcia dla funkcjonariuszy.

Będzie referendum

Głosowanie nad projektem radnych o przeprowadzenie referendum w sprawie rozwiązania SM poprzedziła dość burzliwa dyskusja. Na wstępie burmistrz zaznaczył, że nie można go zrealizować w wyznaczonym przez wnioskodawców terminie, czyli 25 października br., ze względu na zbyt krótki czas, nałożenie się na wybory parlamentarne oraz brak pieniędzy na jego organizację. – Burmistrz manipuluje ludźmi. To nieprawda, co mówi, a jeśli chodzi o koszty, to pieniądze są w rezerwie budżetowej – mówił M. Muzyczka. – To nie są pieniądze na doradców, zastępców i otaczanie się dworem, tylko właśnie na tego rodzaju potrzeby – dodawał. Referendum przyjęto 16 głosami za i 3 wstrzymującymi się. Jeśli uchwała została przygotowana zgodnie z prawem, to 25 października jarosławianie nie tylko będą wybierać parlamentarzystów, ale też wypowiedzą się, czy straż miejska powinna zostać.

Reklama

Koalicja upadła

– Radni PiS złamali umowę koalicyjną podpisaną 28 kwietnia między szesnastoma z nich, Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej i burmistrzem. Jako jeden z priorytetów zapewniała ona rozwiązanie straży miejskiej. Klub nie dotrzymał warunków, wobec tego porozumienie uważam za zerwane – stwierdził W. Paluch po tym, jak radni odrzucili jego projekt, a przyjęli swój. – W umowie koalicyjnej są inne punkty. Tych pan nie realizował. Poza nieszczęsnym cmentarzem i wiatami nic nie będzie robione dla mieszkańców. Zawiodłem się na panu. To, co pan robi, jest niedopuszczalne – odpowiadał M. Muzyczka. – Uważam, że dotrzymujemy koalicyjnych zobowiązań. Działając dla dobra mieszkańców, wypełniamy główne założenie, a przekazując im głos w sprawie istnienia straży miejskiej, traktujemy ich jako rzeczywiście decydujących o sprawach miasta – dodawał Janusz Szkodny, przewodniczący rady miasta.

– Uchwała o referendum jest niezgodna z prawem – tak burmistrz zakończył poniedziałkową dyskusję poświeconą straży miejskiej .

Reklama

Ze względu na upał i zmęczenie radnych sesję przerwano.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    woźna - niezalogowany 2015-09-02 10:58:34

    >Ze względu na upał i zmęczenie radnych sesję przerwano.<To może do łopaty ich - wtedy się nie zmęczą.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    l - niezalogowany 2015-09-02 12:26:22

    sesja przerwana  po 6 godzinachja pracuję  po 12 w takim upaleradnym się leń przyplątał

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    j - niezalogowany 2015-09-02 14:02:06

    panie Burmistrzudzisiaj zwolnić 4+1za 3 miesiące 3+1uwaga na zwolnienie grupowe

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama