Reklama

Szansa na nowe przystanki i linie kolejowe. Aż 11 wniosków z Podkarpacia!

Zakończył się pierwszy etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus, którego założeniem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców wielu regionów poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. trafiło blisko 100 wniosków, w tym 11 z Podkarpacia.

Województwo podkarpackie znalazło się na 2. miejscu, jeśli chodzi o liczbę wniosków, które wpłynęły do Programu Kolej Plus. Więcej, bo 19, złożyło jedynie województwo śląskie.

O pieniądze aplikować mogły[paywall] zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia. Nadesłane zgłoszenia obejmują remont, ale też odtworzenie niewykorzystywanych od lat tras lub wykorzystywanych wyłącznie do ruchu towarowego, a także budowę nowych linii kolejowych, nowych przystanków, mijanek i łącznic.

– Z województwa podkarpackiego wpłynęło łącznie 11 wniosków. Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe SA będą analizować je pod względem formalnym i spełniania wymagań programu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą się też kontaktować z wnioskodawcami w celu ich uzupełnienia – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK SA.

Reklama

Kolejny etap to czas na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Samorządy mają na to 12 miesięcy. Następnie projekty poddane zostaną ocenie, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej i kwalifikacja do programu. Dofinansowanie z programu będzie wynosić 85 proc. Pozostałe 15 proc. ma stanowić wkład własny samorządów.

Nowe przystanki i trasy w województwie

Podkarpackie chce uzyskać dofinansowanie z programu m.in. na budowę nowych przystanków w: Gorliczynie koło Przeworska, Przemyślu (Castorama) oraz zmianę lokalizacji przystanku w Hurku wraz z budową dodatkowego przystanku kolejowego w Medyce (naprzeciw pieszego przejścia granicznego w Medyce).

Ponadto złożone wnioski obejmują nowe przystanki w miejscowościach: Strzyżów, Sobów Osiedle, Kępie Zaleszańskie, Wielowieś, Zawada koło Dębicy, a także w Mielcu, Przecławiu, Brzezówce, w rejonie Tarnobrzega i Jaśle (Sobniów). 

Wśród wniosków z województwa podkarpackiego są też: projekt budowy nowej linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło oraz rewitalizacji linii Nowy Zagórz – Łupków, Padew – Wola Baranowska i Munina – Hrebenne.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Fan Maryli - niezalogowany 2020-10-03 15:20:59

    Wsiąść do pociągu byle jakiego...:)))

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama