Zakończył się pierwszy etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus, którego założeniem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców wielu regionów poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. trafiło blisko 100 wniosków, w tym 11 z Podkarpacia.
Województwo podkarpackie znalazło się na 2. miejscu, jeśli chodzi o liczbę wniosków, które wpłynęły do Programu Kolej Plus. Więcej, bo 19, złożyło jedynie województwo śląskie.
O pieniądze aplikować mogły[paywall] zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia. Nadesłane zgłoszenia obejmują remont, ale też odtworzenie niewykorzystywanych od lat tras lub wykorzystywanych wyłącznie do ruchu towarowego, a także budowę nowych linii kolejowych, nowych przystanków, mijanek i łącznic.
– Z województwa podkarpackiego wpłynęło łącznie 11 wniosków. Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe SA będą analizować je pod względem formalnym i spełniania wymagań programu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą się też kontaktować z wnioskodawcami w celu ich uzupełnienia – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK SA.
Kolejny etap to czas na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Samorządy mają na to 12 miesięcy. Następnie projekty poddane zostaną ocenie, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej i kwalifikacja do programu. Dofinansowanie z programu będzie wynosić 85 proc. Pozostałe 15 proc. ma stanowić wkład własny samorządów.
Podkarpackie chce uzyskać dofinansowanie z programu m.in. na budowę nowych przystanków w: Gorliczynie koło Przeworska, Przemyślu (Castorama) oraz zmianę lokalizacji przystanku w Hurku wraz z budową dodatkowego przystanku kolejowego w Medyce (naprzeciw pieszego przejścia granicznego w Medyce).
Ponadto złożone wnioski obejmują nowe przystanki w miejscowościach: Strzyżów, Sobów Osiedle, Kępie Zaleszańskie, Wielowieś, Zawada koło Dębicy, a także w Mielcu, Przecławiu, Brzezówce, w rejonie Tarnobrzega i Jaśle (Sobniów).
Wśród wniosków z województwa podkarpackiego są też: projekt budowy nowej linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło oraz rewitalizacji linii Nowy Zagórz – Łupków, Padew – Wola Baranowska i Munina – Hrebenne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wsiąść do pociągu byle jakiego...:)))
Wsiąść do pociągu byle jakiego...:)))