Reklama

Szkoda cerkwi w Kopysnie... [ZDJĘCIA]

Kopysno to wioska praktycznie wymarła. Jadąc nią, spotkać można dwa, góra trzy domki... Jednak rezerwat krajobrazowy „Kopystańka”, pomniki przyrody, a przede wszystkim cerkiew pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny z 1821 r. sprawiają, że o Kopysnie nie wolno zapomnieć.

Co jakiś czas przypominają o tym miłośnicy historii i... zapomnianych zabytków. Bo urokliwie położona cerkiew w Kopysnie niewątpliwie takowym jest. Do naszej redakcji trafił list następującej treści: „(...) Bardzo chciałbym wiedzieć, co dalej z tą cerkwią będzie. Sam nie jestem w stanie uzyskać jakichkolwiek informacji. Ponoć były plany przekazania jej komuś i restaurowania. To cenny zabytek, ale od lat jest w bardzo złym stanie technicznym[paywall]. Zastanawiam się, kiedy ostatni raz odbyła się tam komisja konserwatorska? Czy obiekty wpisywano do rejestru zabytków ruchomych i nieruchomych? Zwłaszcza wyposażenie‚ które jest mocno zagrożone. Chodzi mi przede wszystkim o ikonostas i zespół bocznych ołtarzy. To piękny przykład ikony karpackiej, malowanej” – napisał Czytelnik.

Spalona wieś

Kopysno, zwane także Kopyśno czy Kopystno, jest oddalone o ok. 3 km od Rybotycz w gminie Fredropol. Wieś lokowana była w I połowie XV w. na prawie wołoskim. Z 1408 r. pochodzi informacja o budowie tam cerkwi pw. Pokrowy Matki Bożej, grodziska i dworu. Przez kilka wieków wieś stanowiła gniazdo rodu Kopysteńskich, którego najwybitniejszymi przedstawicielami byli: Mychajło Kopysteńskyj, ostatni prawosławny biskup (władyka) przemyski, zagorzały przeciwnik unii brzeskiej oraz pisarz i polemista Zachariasz. We wrześniu 1945 r. wieś została spalona przez oddział UPA (sotnia „Łastiwki”). Po wojnie wielu mieszkańców opuściło ją w związku z wysiedleniem na teren Ukrainy i w czasie Akcji „Wisła”.

Reklama

Największym zabytkiem jest oczywiście cerkiew pw. Opieki NBMP – murowana greckokatolicka cerkiew filialna, która zbudowana została w 1821 r., rozbudowana w 1923 r., a odnowiona w 1929 r. W czasie rozbudowy cerkwi w 1923 r. natrafiono na grób duchownego, pochowanego między fundamentami wcześniejszej świątyni. Według przypuszczeń mógł to być wspomniany władyka przemyski M. Kopysteńskyj. We wnętrzu cerkwi znajduje się ikonostas namalowany w 1854 r. przez malarza cerkiewnego  Józefa Lisikiewicza. Obok obiektu dzwonnica parawanowa z 1821 r. Cerkiew obecnie nie jest używana.

Problemy własnościowe

Zarówno cerkiew, jak i jej wyposażenie nie są wpisane do rejestru zabytków. Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot wyjaśniła, że wszystko przez problemy własnościowe. – Wpis do rejestru zabytków odbywa się głównie na dwa sposoby. Albo z urzędu, albo na wniosek właściciela. Problemem cerkwi w Kopysnie jest nieuregulowany stan własnościowy. Niby właścicielem jest Skarb Państwa, a w jego imieniu działa na tym terenie Starostwo Powiatowe w Przemyślu, zaś tamtejsza parafia jest użytkownikiem, ale ci drudzy twierdzą, że nie mają na to żadnych dokumentów. Nie mamy więc komu dać nakazu utrzymywania tego obiektu w odpowiednim stanie – tłumaczy B. Kot. – Wieś jest praktycznie pusta, cerkiew jest jedynym godnym uwagi obiektem na jej terenie. Krajobrazowo jest bardzo atrakcyjnie ulokowana i zdaję sobie sprawę, że nie możemy pozostawić jej samej sobie. Przygotujemy i wyślemy odpowiednie pisma zarówno do starosty przemyskiego, jak i proboszcza tamtejszej parafii o pilne zajęcie stanowiska i uregulowanie spraw własnościowych – zapewniła B. Kot.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Przemyślanka - niezalogowany 2018-03-06 12:32:42

    No tak, ale czy młodzież ze szkoły ukraińskiej oczu nie ma i problemu z ratowaniem dziedzictwa nie widzi? A czy towarzystwo ukraińskie nie ma serca dla zabytku? Przecież to wasza kultura....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mars - niezalogowany 2018-03-06 12:44:27

    do Przemyślanka  -  młodzież ukraińska i towarzystwo ukraińskie od dawna jest zajęte pogłębianiem nienawiści do Polaków .0.4.03.18 r RELACJA Z LWOWA MARSZ " LWÓW NIE DLA POLSKICH PANÓW"https://www.youtube.com/watch?v=VJLqIxLx43o ich dziedzictwo i priorytety to nie ratowanie zabytków.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyślanka - niezalogowany 2018-03-06 19:28:10

    no to szkoda, że nie interesują się zabytkami Przemyśla i okolic. To niech nie płaczą, że im dziedzictwo ktoś rujnuje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama