Reklama

Szkoły albo się zmienią, albo będą likwidowane

27/05/2015 08:09

– Stoimy przed wyborem. Albo zaczynamy modernizować i przekształcać system oświaty w mieście, albo czekamy, aż rozpocznie się krocząca likwidacja placówek, której nie będziemy mogli zaradzić mimo ciągle wzrastających kosztów dofinansowania z budżetu – mówi odpowiadający za sprawy społeczne wiceburmistrz Jarosławia Marcin Zaborniak.

– Dlatego uważam, że to już najwyższy czas, żeby w Jarosławiu przystąpić do restrukturyzacji systemu szkół, tak by były konkurencyjne i nowoczesne, bo to w ostatecznym rozrachunku jest najważniejsze dla rodziców i ich dzieci – uważa wiceburmistrz.

Kończy się ustalanie organizacji placówek oświatowych na przyszły rok szkolny. Już wiadomo, że w podstawówkach i gimnazjach jarosławskich będzie mniej klas niż w tym roku. Wynika to z mniejszej liczby uczniów. Pracę straci w najlepszym przypadku około 10 nauczycieli, ale może być ich więcej. Nowy rok[paywall] jest planowany zgodnie z regułami ustalonymi przez burmistrza w zarządzeniu wydanym 8 kwietnia. Określają one ilość uczniów w oddziałach i biorą pod uwagę względy finansowe. – To jest pierwszy krok do restrukturyzacji naszych placówek. Dyrektorzy rozumieją konieczność zmian. Widzą, że uczniów jest coraz mniej i chociaż chcą uzyskać jak najwięcej dla swoich szkół, rozumieją, że stanęli przed wyższą koniecznością – zapewnia wiceburmistrz. – Już w tym roku sporo nauczycieli pracowało w niepełnym wymiarze. W przyszłym godzin nauczycielskich będzie jeszcze mniej. Decyzje o organizacji szkoły podejmuje dyrektor, ale rozmowy prowadzimy wspólnie. Są one bardzo trudne, ale nie mamy innego wyjścia, bo w takiej sytuacji tylko współpraca może dać wymierne efekty – dodaje M. Zaborniak. Według niego konieczne będzie łączenie placówek, przekształcanie ich oraz zagospodarowanie niewykorzystanych przez szkoły budynków lub ich części. W założeniu mogłyby służyć działalności opiekuńczej, kulturalnej itp., a to wiązałoby się z miejscami pracy. Również dla nauczycieli, którym w szkole zabrakło godzin.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Monia - niezalogowany 2015-05-27 11:24:20

    No to Paluch znalazł "jelenia", który za niego zrobi robotę.  Czy dlatego pis podpisał porozumienie z burmistrzem ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Znajomy - niezalogowany 2015-05-27 16:04:40

    ... Tylko Panowie róbcie to jeszcze zgodnie z prawem bo jak nie to jest jeszcze NSA i wówczas napewno się tam spotkamy. Na marginesie ruch kadrowy sie zakończył więc radziłbym Panu Marcinowi nie straszyć bo widocznie zapomniał jak sam uczył się w przeładowanej szkole i klasie 34 osobowej

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jan - niezalogowany 2015-05-31 18:43:11

    Nauczyciele kogo chcecie uczyć? Emerytów. Jest dużo mniej młodzieży szkolnej to i adekwatnie nie potrzeba tylu szkół i nauczycieli.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości