To nietypowa działalność emerytów i rencistów zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak mówi Romuald Nowicki wiceprezes oddziału ZNP w Przemyślu oraz przewodniczący Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów w Przemyślu, wejście w nową kadencję wiosną ub.r. rozpoczęło się bardzo energicznie i aktywnie. Przy sekcji powstały[paywall] trzy koła: języków obcych, rehabilitacyjne oraz dziewiarsko-hafciarskie. I o tych ostatnich będzie teraz mowa.
– Prym wiedzie tutaj pani Danusia Czesak, która skupia wokół siebie ludzi i uczy ich robienia na drutach – mówi R. Nowicki.
Wytworzone przez panie wyroby przekazywane są dla członków ZNP, którzy mają problemy zdrowotne, ale głównym miejscem „zbytu” są Kresy wschodnie i mieszkający tam Polacy. Oczywiście słowo „zbyt” bierzemy w cudzysłów, bo rzeczy oddawane są charytatywnie. A są to produkty, których nie powstydziłaby się profesjonalna firma. Spod ręki byłych nauczycielek wychodzą szaliki, kominy, czapki, swetry, obrusy, a nawet sukienki.
– Jeśli chodzi o materiał, każdy przynosi co ma w domu. Piszemy też do zakładów, które produkują włóczkę i zbywające im materiały przekazują nam. Oprócz tego nasza grupa współpracuje z nieformalną grupą „Zamotani”, którą tworzą młodzi ludzie i także tworzą takie wyroby i przekazują je dla chorych dzieci w szpitalach. Chcemy stworzyć szerszy krąg osób, które będą pomagać większej liczbie potrzebujących – mówi R. Nowicki.
A czy sam próbował swoich sił w dziewiarstwie? – Próbowałem, ale nie te palce, nie te druty – odpowiada z uśmiechem.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dawniej mówiło się do ucznia, który był mało wyedukowany, że pewnie jego nauczycielka w czasie lekcji robiła swetry na drutach :) a poza tym fajna inicjatywa :)
https://www.youtube.com/watch?v=IT2mZx2QcVo 74 lata temu przestała istnieć wieś Huta Pieniacka
BRAWO!
Dawniej mówiło się do ucznia, który był mało wyedukowany, że pewnie jego nauczycielka w czasie lekcji robiła swetry na drutach :) a poza tym fajna inicjatywa :)
https://www.youtube.com/watch?v=IT2mZx2QcVo 74 lata temu przestała istnieć wieś Huta Pieniacka