Reklama

Tłocznia soków w Nowych Sadach da pracę kilkunastu osobom

20/10/2017 18:03

– Takich smaków na co dzień się nie spotyka w sklepie – mówi Radosław Michalski, prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze o sokach z nowo powstałej tłoczni soków w Nowych Sadach. Zakład będzie skupywał owoce od okolicznych sadowników. Zakontraktowanych ma już ponad 40 umów.

Produkcja ruszy w przyszłym roku. W tłoczni będą produkowane soki jabłkowe ze starych odmian jabłek i innych owoców pozyskiwanych ze starych sadów, które zachowały się na Pogórzu Przemyskim.

– Oprócz soków powstawać będą również[paywall] przetwory z dzikich owoców i ziół, by produkcja nie była prowadzona wyłącznie w sezonie zbioru jabłek. Nowy obiekt powstał z myślą o mieszkańcach gminy Fredropol. Dzięki niemu powstaną  nowe miejsca pracy. Jednocześnie jabłka będą skupowane od lokalnych rolników – mówi Radosław Michalski.

Reklama

 

Są już umowy

Pracę w nowym zakładzie znajdzie kilkanaście osób. Firma ma już podpisane kontrakty z ponad 40 właścicielami sadów, którzy będą dostarczać owoce. – Chcemy zachęcić ludzi do tego, żeby zachowali te stare jabłonie i ich nie wycinali – tłumaczy. – Wszystko jest ekologiczne i certyfikowane. Będzie to więc produkt z górnej półki – dodaje. 

Zakład może rocznie przerobić ok. 500 ton jabłek. Jak zapewnia R. Michalski, zbyt jest zapewniony, a klienci już czekają na dostawy. Soki będzie można kupić w internecie oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Nowosiółkach Dydyńskich.

Reklama

 

Kapliczkę wykonał miejscowy rzeźbiarz

Otwarciu tłoczni towarzyszyło poświęcenie nowej kapliczki świętego Franciszka z Asyżu, która stanęła przed Punktem Informacji Turystycznej w Nowosiółkach Dydyńskich, prowadzonym przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu z gminy Fredropol, mieszkańcy Nowych Sadów i Nowosiółek Dydyńskich, przedstawiciel Straży Granicznej, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego. Uroczystość poprowadził ojciec Stanisław Jaromi, franciszkanin, który kieruje Ruchem Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu (REFA).

Reklama
– Święty Franciszek z Asyżu jest patronem ekologów i przyrodników. Dlatego przed naszą informacją turystyczną znalazła się jego kapliczka – tłumaczy R. Michalski. Autorem figury jest Jacek Wydrzyński, rzeźbiarz z Rybotycz. – Samo przedstawienie Franciszka jest również wyjątkowe. Nie ma  typowej aureoli głowa świętego znajduje się w obłokach, wśród szybujących ptaków. Towarzyszy mu również wilk, a w dłoniach naznaczonych stygmatami trzyma polne kwiaty. Mamy nadzieję, że nowa kapliczka będzie przystankiem zarówno dla pielgrzymów wędrujących do pobliskiej Kalwarii Pacławskiej, jak i wszystkich odwiedzających Pogórze Przemyskie – liczy prezes fundacji.


fot.Tomasz Nabiałkowski
Przy nowej kapliczce św. Franciszka.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    soad - niezalogowany 2017-10-20 18:35:13

    Bravo, i o to chodzi, tak trzymać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2017-10-20 19:28:06

    Niech się uda   

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2017-10-20 20:52:13

    Szok , wróci 5 mil Polaków do roboty .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama