Zwierzę to nie zabawka. Ten prosty frazes zdaje się być jednak często niemożliwy do pojęcia dla właścicieli czworonogów. A przecież odpowiedzialność za żywą istotę powinna być fundamentem człowieczeństwa. O tym, jakie karne sankcje ciążą na właścicielach czworonogów, opowiedziała rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu asp. Joanna Golisz.
– W okresie zimowym niskie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Niestety nie wszystkie są w stanie przetrwać zimę bez pomocy człowieka. Należy pamiętać, by w tym okresie zapewnić im odpowiednie warunki bytowe. Przypominamy, że przygotowanie stosownych warunków umożliwiających przetrwanie niskich temperatur zwierzętom domowym leży w obowiązku każdego właściciela i opiekuna. Ustawa o Ochronie Zwierząt reguluje postępowanie ze zwierzętami.Jeśli pies musi zostać na zewnątrz, należy odpowiednio zabezpieczyć budę: uszczelnić ściany, wyścielić słomą lub kocami. Warto zadbać o to, by jego posiłki były bardziej kaloryczne niż latem, bo czworonogi zużywają znacznie więcej energii na ogrzanie ciała i utrzymanie jego stałej temperatury.
Trzeba pamiętać również o stałym dostępie do wody pitnej i niedopuszczaniu do jej zamarznięcia. Można również zabezpieczyć psie łapki preparatami na bazie wosków. Uchroni to przed bolesnymi przemrożeniami i pęknięciami.
Dobrze wiedzieć, że leśne ścieżki i polne drogi są dla psich łap dużo zdrowsze niż asfalt i bruk, często posypane wżerającą się w nie solą , zlizywaną potem przez czworonogi. Pupil nie powinien też być w tym okresie na stałe przywiązany do budy, gdyż brak ruchu powoduje natychmiastowe wychłodzenie.
– Gdy zauważysz wymęczone zwierzę domowe lub gospodarcze, przykładowo zmarznięte, wychłodzone i wychudzone, wystawione na mróz bez żadnego schronienia, powinieneś poinformować o tym odpowiednie służby, na przykład straż miejską czy policje – apeluje rzecznik KMP w Przemyślu.
Pamiętajmy zatem, by nadchodząca zima była ciepła i bezpieczna nie tylko dla nas, ale i naszych czworonogów. W końcu wzięliśmy za nie odpowiedzialność.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze