Reklama

Upamiętnili pomordowanych przez OUN-UPA

14/07/2017 21:00

Władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele kombatantów upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z uchwałą Sejmu RP dzień ten przypada 11 lipca, w rocznicę tzw. „krwawej niedzieli” z 1943 r. W samo południe przy pomniku Wolności w Lubaczowie zebrali się samorządowcy i kombatanci, aby uczcić pomordowanych[paywall]. W wydarzeniu uczestniczyli: wicestarosta lubaczowski Wiesław Huk, sekretarz starostwa Władysław Szyk, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, sekretarz gminy Lubaczów Mariusz Pieróg, a także przedstawiciele lubaczowskich kombatantów, m.in. Eugeniusz Huk ze Związku Inwalidów Wojennych RP, Ludwik Cybulak ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Tadeusz Antonik ze Stowarzyszenia Polskich Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej.

Za początek zmasowanych mordów ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach powiatu lubaczowskiego przyjmuje się 19 kwietnia 1944 r., kiedy pod osłoną nocy wieś Rudka została spacyfikowana przez sotnię UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka ps. „Zalizniak”. Wśród miejscowości, które zostały zaatakowane później, znalazły się m.in.: Chotylub, Kowalówka, Wólka Krowicka, Dziewięcierz, Radruż, Łówcza, Jędrzejówka, Lipsko, Nowiny Horynieckie czy Wielkie Oczy.  

Według szacunków polskich historyków na ziemi lubaczowskiej w latach 1944 – 1947 z rąk OUN-UPA zginęło ponad 3,5 tys. osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2017-07-14 22:49:49

    Normalni kombatanci powinni mieć ponad 90 lat a tu widać jakaś wyrośnięta młodzież poprzebierana w mundury. Jakieś jaja.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bLaYd - niezalogowany 2017-07-15 08:03:29

    To nie są kombatanci, tylko STOWARZYSZENIE SPADKOBIERCÓWPOLSKICH KOMBATANTÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ. W artykyle podano niepoprawną nazwę, stąd nieporozumienie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    UPAdlina - niezalogowany 2017-07-16 10:26:23

    Jakoś nie widziałem ludzi ze stowarzyszenia Folkowisko z Gorajca.Dla niewiedzących w Gorajcu sformowano ukraińską sotnię  Zaliźniaka, odpowiedzialną za spalenie kilkunastu polskich wsi 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama