Sezon urlopowy Polaków rozpoczyna się już w czerwcu – chętnie spędzamy wolny czas zarówno w domowych pieleszach, jak i w dalszych wojażach. Niestety, coraz częściej zamiast wypoczywać zajmujemy się pracą – nadganiamy zaległości, kończymy pilne projekty, rozpoczynamy kolejne... Wyniki badań społecznych są alarmujące - nie potrafimy odpoczywać!
„Jestem zmęczony”, „potrzebuję urlopu” to zdanie, które wypowiadamy niezwykle często i bardzo często słyszymy od innych. Zmęczenie, zapracowanie to przekleństwo naszych czasów. Niestety, jak pokazują różnorodne badania społeczne i sondaże – przeciętny Polak nie potrafi odpoczywać nawet w czasie urlopu. Szybkie tempo pracy i nawał obowiązków powodują, że coraz gorzej radzimy sobie z sytuacją, kiedy nikt ani nic nie organizuje nam dnia. O zagrożeniach dla naszego dobrostanu i niebezpiecznych następstwach takiej sytuacji rozmawiamy z psychoterapeutą i psychologiem – Beatą Leśniak.Urlop to zmiana, o której marzymy przytłoczeni codziennymi obowiązkami, ale jak każda zmiana wymaga przystosowania się. – Czas musi zostać ustrukturyzowany na nowo. Wymaga to twórczego podejścia i niekiedy może budzić niepokój. – Osoby nauczone żyć w „kieracie” codziennych obowiązków mogą mieć trudności z zagospodarowaniem tej nowej przestrzeni, bo zapomniały, jak się bawić i odpoczywać – mówi Beata Leśniak.
Często bywa i tak, że przytłoczeni codziennymi obowiązkami marzymy o urlopie, a kiedy już nadchodzi, komplikujemy sobie wakacje, utwierdzając się w przekonaniu, że jak nie będzie nas kilkanaście dni w pracy, inni sobie bez nas nie poradzą i zamiast wypoczywać, rozwijać czy odbudowywać dobre relacje z bliskimi w swobodnej atmosferze czasu wolnego, wykonujemy służbowe telefony i nieustannie myślimy o pracy albo, co gorsza, w ogóle rezygnujemy z urlopu. – Owszem, bywa że przeszkody, które stają nam na drodze do wypoczynku, nie zawsze są obiektywne – tłumaczy B. Leśniak. – Myśl, że beze mnie się coś zawali, bywa czasem niezwykle kusząca. Dowartościowuje, daje poczucie bycia ważnym, potrzebnym, niezastąpionym, ale bywa też wymówką, usprawiedliwieniem przed samym sobą faktu, że bycie na urlopie jest trudną sytuacją. Ryzyko emocjonalne zmiany dotychczasowego trybu życia, a takim jest urlop, jest czasem zbyt duże.
Pierwszy tydzień urlopu zwykle jest okresem adaptacji do nowych warunków, a więc paradoksalnie jest dla organizmu stresem. Odpoczywać zaczynamy w momencie, kiedy poczujemy się już w nowej sytuacji bezpiecznie. – Te 3 tygodnie pozwalają spokojnie się przystosować i nasycić urlopem. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy też od naszego temperamentu, usposobienia. Niektórzy wolą jeździć co roku w to samo miejsce, a dla innych takie przewidywalne wakacje są niewyobrażalnie nudne. Są osoby, które tak lubią zmiany i adrenalinę, że dla nich ten poziom niepokoju, wynikający z wyjazdu, jest niski, a pragnienie nowych wrażeń wysokie, więc potrzebują zdecydowanie mniej czasu, by się zaadaptować. Dlatego planując urlop, w pierwszej kolejności bierzmy pod uwagę to, co naprawdę sprawi nam przyjemność – radzi psychoterapeutka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ostatnio byłem na domkach letniskowych nad morzem w Jantarze i wypoczęłem tak jak nigdy! Jakby ktoś potrzebował namiaru na tanie i ładne domki letniskowe to polecam http://klinika-medyk.pl/wczasy-nad-morzem/
A ja ostatnio spędziłam piękne chwile w Poznaniu w przecudownym apartamencie który znalazłam na https://www.super-apartamenty.pl/ Muszę przyznać, że dawno nie byłam w tak pięknym i stylowo urządzonym hotelu. Tutaj masz zapewnione wszystko czego potrzebujesz i to na najwyższym poziomie. Poza tym z tego hotelu jest blisko praktycznie wszędzie. Jest to idealne miejsce noclegowe dla każdego nawet dla rodzin z dziećmi
Ostatnio byłem na domkach letniskowych nad morzem w Jantarze i wypoczęłem tak jak nigdy! Jakby ktoś potrzebował namiaru na tanie i ładne domki letniskowe to polecam http://klinika-medyk.pl/wczasy-nad-morzem/
A ja ostatnio spędziłam piękne chwile w Poznaniu w przecudownym apartamencie który znalazłam na https://www.super-apartamenty.pl/ Muszę przyznać, że dawno nie byłam w tak pięknym i stylowo urządzonym hotelu. Tutaj masz zapewnione wszystko czego potrzebujesz i to na najwyższym poziomie. Poza tym z tego hotelu jest blisko praktycznie wszędzie. Jest to idealne miejsce noclegowe dla każdego nawet dla rodzin z dziećmi