Reklama

Utrwalają pamięć o przeszłości miejscowości

21/05/2016 11:00

Ostatni z rodu medyceuszy z Medyki Kasper Pawlikowski wraz z małżonką Anną Pawlikowską byli honorowymi gośćmi uroczystości związanych z otwarciem w Medyce Izby Pamięci. Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Medyckiej odbyło się pod hasłem „Pamięć przeszłości dla przyszłości”.

Izba Pamięci znalazła swoje miejsce w odrestaurowanym niedawno „domu na wyspie”, popularnie nazywanym również „pałacykiem”. Ważnym punktem programu było zasadzenie platana klonolistnego. Został on umieszczony[paywall] w miejscu niedawno usuniętego chorego i uszkodzonego okazu, którego obwód wynosił 563 cm. Dokonał tego K. Pawlikowski wraz z wójtem gminy Medyka Markiem Iwasieczko.

W uznaniu zasług rodziny Pawlikowskich dla kultury polskiej nadano imię „Gwalbert” okazałemu dębowi parkowemu. Jest to imię, które nadawano w rodzinie Pawlikowkich każdemu męskiemu potomkowi już od wielu pokoleń.

Reklama

Kasper Pawlikowski wraz z członkami medyckiego stowarzyszenia dokonał także symbolicznego wskazania i oznaczenia miejsca posadowienia, nieistniejącego już dziś, ostatniego dworu medyckiego. Budynek ten postawiony został w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a rozebrano go po licznych dewastacjach wojennych i powojennych na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Przybyli goście mogli ponadto usłyszeć dwie prelekcje. W pierwszej zaproszony gość z dawnego medyckiego dworu opowiadał o kolekcjonerskich pasjach jego rodziny. W drugiej natomiast Bartosz Jakubowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej przedstawił historię powstania „domu na wyspie”. Podczas spotkania z koncertem na skrzypce i gitarę wystąpiła uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej w Przemyślu wraz z nauczycielem.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama