Reklama

W 115 dni przemierzył 3500 km najpiękniejszą drogą świata

07/02/2016 17:00

Jakub Żak z Jawornika Polskiego przebył pieszo ponad 3500 km, aby przekroczyć próg katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii i pomodlić się przy grobie św. Jakuba. Wyruszył 8 sierpnia 2015 r., po drodze szukał żółtych strzałek i muszli, które są symbolem szlaku. Dotarł do celu po 115 dniach.

W Przeworsku znajdują się dwa takie znaczniki. W mieście powstało Bractwo Świętego Jakuba, które wytyczyło podkarpacką część szlaku. Jego prezesem jest Łukasz Mróz.

– Pierwszego dnia przeszedłem ponad 30 km w 40-stopniowym upale ,z 14 kilogramami na plecach. To było przynajmniej o połowę za dużo.  W Krakowie dowiedziałem się od znajomego, że jest dostępna gitara, pomyślałem, że to dobry pomysł – mówi Jakub. Resztę drogi przemierzył nie tylko z plecakiem, ale również z gitarą. Grał na niej ludziom, którzy dawali mu nocleg.

Reklama

– Kiedy niemal 3 tygodnie szedłem przez Polskę drogą krajową 94, kilka razy zdarzyło mi się, że mijający mnie samochód zatrzymał się. Ludzie pytali, dokąd idę, bo widzieli mnie kilka dni temu 150 kilometrów stąd. Wywoływało to zaciekawienie. Gdy zbliżałem się do Santiago, ludzie inaczej na mnie reagowali – opowiada.

– Nie zdarzało mi się pukać do okienka. Nie zdarzało się też, żeby ludzie mi nie zaufali, źle reagowali czy się mnie bali, ja też nie czułem się ani razu zagrożony. W Niemczech zaczęło się pojawiać więcej muszli, to dodawało mi spokoju i sił. W Hiszpanii było pięknie, bo tam wszystko jest przygotowane pod pielgrzymów, strzałka za strzałką, schroniska w każdej wiosce. Gdy szedłem przez Hiszpanię, poczułem, że to jest najpiękniejsza droga świata. Chciałbym tę drogę pokazać innym ludziom – wyznaje.

Reklama

Przyjaciel Drogi

27 stycznia w przeworskim ratuszu odbyło się spotkanie z Jakubem, podczas którego opowiedział on o swojej wędrówce. Zaprezentował również zrobione na trasie zdjęcia. Tego dnia przeworskie bractwo nadało mu tytuł Przyjaciela Podkarpackiej Drogi św. Jakuba Via Regia.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Legionista - niezalogowany 2016-02-08 00:03:48

    Podziwiam 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama