Reklama

W 95. rocznicę Bitwy Zadwórzańskiej

W Zadwórzu koło Lwowa, przy kurhanie z odnowionym pomnikiem, odbyły się uroczystości, upamiętniające 318 osób, „Orląt Lwowskich”, poległych 17 sierpnia 1920 r. w heroicznym boju z bolszewicką konnicą Siemiona Budionnego. W uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli Stowarzyszenia Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.

Uroczystości, których organizatorem była Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. infułata Józefa Pawliczka ze Lwowa, z udziałem sześciu księży kresowych oraz ks. prałata Stanisława Czenczka i ks. Romualda Szumierza z Kanady. Oprawę muzyczną zapewniła Wojskowa Orkiestra Garnizonu Rzeszów oraz skrzypaczka Ewelina Kontek ze Skołoszowa.

Wśród uczestników byli także m.in.: pielgrzymi z Leżajska, Stalowej Woli oraz przemyscy „strzelcy” z II LO. Nie mogło zabraknąć ambasadora RP we Lwowie Jarosława Drozda, przedstawiciela rejonowych władz Ukrainy, mieszkańców Lwowa i okolic. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego reprezentował marszałek Wojciech Buczak.

Na zakończenie uroczystości przemyska poetka Teresa Paryna wręczyła M. Mireckiej-Loryś swój wiersz,  napisany z okazji 95. rocznicy bitwy zadwórzańskiej.
17 sierpnia 1920 r. w heroicznym boju z bolszewicką konnicą Siemiona Budionnego z walczących 330 ochotników ocalało zaledwie 12. Wśród nich 16-letni Bronisław Mirecki, który w okresie sowieckiej władzy na Ukrainie był kapłanem na Kresach Wschodnich, gdzie zmarł w 1986 r. i został pochowany na cmentarzu w Hałuszczyńcach (woj. tarnopolskie).
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    revers - niezalogowany 2015-09-01 08:04:44

    Dokładnie taki sam "rajd" tylko w "drugą Mańkę" nie został wpuszczony do "dzikiego kraju".  Ukraińcy to jednak tolerancyjny i wyrozumiały naród ze wpuszczają na swoje terytorium takie "patriotyczne" wycieczki o zabarwieniu imperialistyczno-kolonialnym. Tym bardziej po tym jak systematycznie im się niszczy pomniki, groby i inne tego typu miejsca kultu i pamięci narodowej. Polska to dziki i nietolerancyjny pseudo katolicki kraj a szczególnie ta najbiedniejsza ściana wschodnia. Mściwa i nienawistna dla innej rasy, wiary i wszystkiego co inne. Niszczyć, tępić wszystko inne ale samemu jak świnia pchać się do kogoś i rościć sobie prawo do wszystkiego. Kościół polski też jest tego dowodem. No co nie jest tak?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama