W finalny etap wkroczyły prace przy budowie pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Monument powstał przy Wybrzeżu Józefa Piłsudskiego w Przemyślu, między wejściem na kładkę pieszo-rowerową i hotelem Accademia.
Upamiętnienie to inicjatywa przemyskiego oddziału Związku Sybiraków. Autorem projektu monumentu jest przemyski artysta rzeźbiarz Marian Szajda. Bryła pomnika pomyślana[paywall] została w formie otwartego wagonu, prześwit prowadzi do nieznanego, do pustki i braku nadziei. Pomiędzy ścianami w hołdzie dla zesłańców i tych, którym nie dane było przeżyć podróży, zostanie umieszczony znicz. Płonąc oświetli ażurowy krzyż. Lewa frontowa część pomnika upamiętni ofiary Katynia, prawa strona gehennę Sybiru. Według autora, symbolika jest prosta, nie narzuca się, ale dociera do każdego. Wrażenie podkreśla surowe zestawienie betonu z żeliwem. Koszt monumentu to około 150 tysięcy złotych. Decyzja o budowie zapadła w pierwszym kwartale 2014 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu. Odsłonięcie pomnik zaplanowano w drugiej połowie czerwca br. Na monumencie brakuje tylko tablic. Trwa porządkowanie terenu wokół niego.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ale to brzydkie oby nastepny prezydent przeniósł ten pomnik w inne miejsce.
To bardzo wazne wydarzenie w codziennym zyciu Polakow, ktorzy zastanawiaja sie, co do garnka wlozyc.
Masakra. W innych zakątkach Europy i świata stawiają pomniki z podobnej materii jak nasz Szwejk czy lolek kremówka. A tu mamy beton i stal, jak w albanii czy innej ukrainie.
A kiedy odsłonięcie pomnika ofiar band OUN UPA
Ale to brzydkie oby nastepny prezydent przeniósł ten pomnik w inne miejsce.
To bardzo wazne wydarzenie w codziennym zyciu Polakow, ktorzy zastanawiaja sie, co do garnka wlozyc.
Masakra. W innych zakątkach Europy i świata stawiają pomniki z podobnej materii jak nasz Szwejk czy lolek kremówka. A tu mamy beton i stal, jak w albanii czy innej ukrainie.