Reklama

W powiecie jarosławskim bezpiecznie

25/02/2017 15:30

Można czuć się bezpiecznie, chociaż policjanci nie mogą narzekać na brak zajęcia. Tak krótko można podsumować stan bezpieczeństwa w powiecie jarosławskim w ubiegłym roku. W tym czasie doszło do ponad 1 200 przestępstw, 11 osób zginęło w wypadkach drogowych, a 35 zostało rannych. Wykroczeń było ponad 14 tysięcy, wystawiono ponad 10 tysięcy mandatów.

Liczby mogą robić wrażenie, ale trzeba brać pod uwagę, że w powiecie mieszka prawie 122 tysiące osób, a przejeżdżających bądź odwiedzających go jest znacznie więcej. Porównanie z rokiem 2015 też wygląda korzystnie. Ilość przestępstw i różnego rodzaju zdarzeń uderzających w mieszkańców jest na podobnym lub niższym poziomie. Większość sprawców zostaje zatrzymanych. Tylko co piątemu udaje się uniknąć kary.

Rok na drogach

W ubiegłym roku doszło do 34 wypadków na drogach powiatu jarosławskiego. To o 6 mniej niż rok wcześniej. Zginęło 11 osób. W 2015 r. ofiar śmiertelnych było 10, rannych o 3 więcej. Zgłoszono 902 kolizje drogowe. To o 106 więcej niż w roku poprzednim. Na terenie samego Jarosławia doszło do 238 kolizji. Nie są to zastraszające dane, biorąc pod uwagę ruch pojazdów. Tylko drogą krajową od Wierzbnej do Korczowej przejeżdża w ciągu roku 557 tys. osobówek, prawie 60 tys. aut ciężarowych, 15 tys. autokarów i 13 tys. motocykli. Z dróg wojewódzkich najniebezpieczniejszymi odcinkami w powiecie jarosławskim były: Jarosław – Wólka Zapałowska z 6 wypadkami, 97 kolizjami, 3 ofiarami śmiertelnymi i 9 rannymi oraz Rozbórz Długi – Rokietnica i Jarosław – Tyniowice, Sieniawa – Oleszyce i Manasterz – Szówsko są spokojniejsze.  

Reklama

Przestępstwa

Było ich 1244 – o 4 mniej niż rok wcześniej. 80 procent sprawców zatrzymano. Najczęściej zdarzały się kradzieże. Często towarzyszyły im włamania. W ciągu roku było ich 249. Bójek, pobić, rozbojów oraz uszkodzeń ciała było[paywall] 70. Skradziono trzy samochody, jednemu ze złodziei aut się upiekło.

Drobniejsze wybryki 

W wykroczeniach przoduje łamanie przepisów ruchu drogowego. Z ponad 14 tysięcy takich zdarzeń w ubiegłym roku aż 10 tysięcy stanowiły związane z komunikacją. Sprawcy usłyszeli prawie 2 tysiące pouczeń, a 10 tys. razy policjanci wypisywali mandaty. Sąd zajmował się ponad tysiącem spraw dotyczących wykroczeń. Nie zawsze na sprawcę wykroczenia spadała kara. Około 2,5 tysiąca spraw zakończono w inny sposób. W ciągu roku policjanci wylegitymowali ponad 43 tysiące osób. Interweniowali prawie 14 tysięcy razy, zatrzymali 59 poszukiwanych i doprowadzili ponad 1,6 tysiąca osób.

Reklama

Kto czuwa nad naszym bezpieczeństwem?

W Komendzie Powiatowej Policji w Jarosławiu oraz w komisariacie w Radymnie i posterunku w Pruchniku i Wiązownicy służy 201 funkcjonariuszy. Dowodzi nimi mł. insp. Henryk Moskwa. Najwięcej policjantów zajmuje się prewencją, w której skład wchodzą patrole interwencyjne, dzielnicowi i służba ruchu drogowego. Jest ich w sumie 132, w tym 23 funkcjonariuszy w białych czapkach. Korzystają z 38 samochodów, 2 motocykli i 2 quadów. W ubiegłym roku zrobili nimi 744 tys. km.

Roczne podsumowanie komendanta powiatowego policji w Jarosławiu zostało przedstawione na wtorkowej sesji powiatu jarosławskiego. 


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xxxx - niezalogowany 2017-02-26 11:53:06

    bzdury wieczorami strach chodzic pieszo w jaroslawiu bo glowniarze zaczepiaja

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama