Reklama

„W starym sklepie” Wokulskiego

W Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek” odbyło się kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu pod hasłem „Eden sztuki – Od juniora do seniora”. Doszło do otwarcia wystawy „W starym sklepie” oraz rozstrzygnięcia konkursu filmowego „Most międzypokoleniowy”.

Projekt „Eden Sztuki – Od juniora do seniora” to – jak tłumaczą organizatorzy – swoisty most pokoleniowy, który ma choć w części uratować gromadzoną przez całe życie wiedzę. Pokazać, że seniorzy ciągle są „skarbnicą wiedzy i mądrości”, a juniorzy stają się dla starszych przewodnikami po świecie nowych technologii. Projekt obala rodzące się stereotypy i uzupełnia brak naturalnych przestrzeni do kontaktów międzypokoleniowych.  Zawiera różnorodne elementy kulturotwórcze – od koncertów i przedstawień teatralnych po wystawy, konkursy i warsztaty. Projekt rozłożony jest w czasie i trwa od 18 września do 21 listopada br. Jego przedostatnim elementem było otwarcie wystawy „W starym sklepie”, obrazującej sklep Wokulskiego z powieści Bolesława Prusa Lalka. Na tą okoliczność zamkowe przestrzenie przyjęły postać XIX-wiecznego sklepu z „Pamiętników starego subiekta”.

W foyer ustawione zostały manekiny i sztalugi z wizerunkami bohaterów filmowej ekranizacji tej powieści. Wokół przechadzało się wiele osób strojem przypominających, że epoka Wokulskiego właśnie powróciła. Goście w zamkowej galerii mogli przenieść się w czasie i w namacalny sposób zobaczyć w jakich sklepach dokonywali zakupów nasi przodkowie – przynajmniej ci, którzy chadzali do sklepu starego subiekta. Nie była to jednak prezentacja „na sucho”. Wśród towarów z epoki, scenkę ze słynnej powieści Prusa zaprezentowali aktorzy przemyskiego Teatru „Fredreum”.

Na zamkowej scenie odbyło się także rozstrzygnięcie filmowego konkursu z nagrodami „Most międzypokoleniowy” ogłoszonego w szkołach ponadgimnazjalnych. Trzy zwycięskie filmy zostały zaprezentowane widowni. W imieniu organizatorów zapraszamy na Zamek Kazimierzowski 21 listopada o g. 18 na zakończenie projektu. Wtedy to odbędzie się koncert zatytułowany „Przemyskie retro”.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama