Reklama

W zdrowym ciele zdrowy duch

08/10/2019 14:46

Dbałość o zdrowie poprzez sport i masową aktywność fizyczną nie jest tylko domeną współcześnie żyjących. Żeby się o tym przekonać, warto odwiedzić Muzeum Historii Miasta (oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej) znajdujące się pod adresem Rynek 9. Tam, w atelier B. Hennera czynna jest wystawa starych fotografii zatytułowana W zdrowym ciele zdrowy duch.

Większość prezentowanych fotografii pochodzi z albumów Adama Wysockiego (1886 – 1966), przemyskiego fotografa, który prowadził zakład odziedziczony po B. Hennerze[paywall].

Są to tak zwane „scenki rodzajowe” przedstawiające mieszkańców miasta korzystających z miejscowych warunków do uprawiania sportu i rekreacji. Latem takim miejscem była plaża nad Sanem, a zimą parkowe wzgórza, gdzie jeździło się na sankach albo nartach. Modnym wówczas sportem była też hipika, najbardziej promowana w licznych jednostkach wojskowych.

Wśród fotografii jest jedna, pochodząca z 1904 roku, przedstawiająca kąpielisko nad Sanem, zwane wtedy łazienkami, usytuowane na prawym brzegu, na wysokości wylotu ulicy Waygarta. Szczególną uwagę zwracają stroje kąpielowe pań, którym purytańska moda zakazywała odkrywania ciała i musiały pluskać się w długich sukniach i kapeluszach.

Na pomoście osłoniętym parawanami nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają ratownicy w marynarskich strojach, w kapeluszach na głowie, wyposażeni w długie (prawdopodobnie bambusowe) kije, służące do ratowania topiących się. Podobnie rozczulające wrażenie wywołują u oglądających zdjęcia zimowe, a zwłaszcza stroje i wyposażenie ówczesnych narciarzy. Pomyśleć, że to było zaledwie sto lat temu.


fot.Jacek Szwic
Przemyślanie z dużym zainteresowaniem oglądają stare zdjęcia Adama Wysockiego.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    wesołeek - niezalogowany 2019-10-08 15:58:04

    babki w ubraniach w  wodzie hehe jak to było? kiedyś trzeba było rozchylić ubranie żeby zobaczyć majtki a teraz trzeba rozchylić d**pę żeby zobaczyć majtki... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2019-10-08 16:25:59

    Bo się szanowały wtedy i nie dawały na lewo i prawo .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2019-10-08 18:41:51

    YOUTUBE.COM - ZDROWIE SIŁA SPORT BEZ JEDZENIA MIĘSAYOUTUBE.COM - WEGETARIANIE I WEGANIE - KULTURYŚCI SPORTOWCY OLIMPIJCZYCYNAJSILNIEJSZY FACET NIEMIEC JEST WEGETARIANINEM - FAKT.PLWEGAFITNESS.PLZOSTANWEGE.PLPUSZKA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama