Reklama

Walka o lepszą drogę i wodociąg

06/03/2016 13:33

– Jesteśmy mieszkańcami drugiej kategorii – mówi Grzegorz Kargól z Ujkowic w gminie Przemyśl. Wzburzenie mężczyzny wywołuje stan drogi w pobliżu jego domu oraz zapowiedzi, że do tej części miejscowości nie zostanie doprowadzona sieć wodociągowa.

– Tę drogę zrobiono prawdopodobnie wtedy, kiedy rozpoczęto budowę Twierdzy Przemyśl. Nie zmogła jej ani pierwsza, ani druga wojna światowa, nie zmógł jej PRL, tylko załatwiła ją demokracja – mówi pan Grzegorz.

Jest to droga częściowo utwardzona[paywall] o nawierzchni szutrowej. Na niektórych odcinkach po deszczu zalega takie błoto, że trudno przejechać samochodem albo przejść pieszo. Na dodatek droga została źle wyprofilowana, a jest położona w terenie pagórkowatym. – Wykopali głębokie rowy, ale pobocza są za wysokie i woda zamiast spływać na boki, płynie środkiem – opowiada. To wszystko sprawia, że podczas ulew woda zdziera z nawierzchni kamienie i żwir.

Reklama

Pan Grzegorz uważa, że jest to droga przez gminę zapomniana, bo nawet, żeby przyjechał w zimie pług i ja odśnieżył, trzeba dzwonić do urzędu.

Wodociągu nie będzie

G. Kargól zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. Chodzi o podłączenie do sieci wodociągowej, o której mówi się od co najmniej 10 lat. – Już starają się o pozwolenie na budowę, ale wodociąg nie wszędzie dotrze – opowiada mieszkaniec Ujkowic. Dlaczego? Na niektóre działki gmina nie może wejść, ponieważ nie zgadzają się na to właściciele lub właściciela trudno ustalić. To blokuje drogę do podłączania kolejnych posesji.

Reklama

– Gmina może skierować sprawę do sądu, a sąd może wydać takie pozwolenie bez zgody właścicieli. Ale władze nie chcą tego robić, bo takie postępowanie trwa, a oni mogą stracić pieniądze. Tak mi powiedziano. Czyli dlatego, że są trudności, mieszkańcy będą dzieleni na kategorię A i B. A przecież z marszałkiem można się dogadać odnośnie dofinansowania, ważniejsi są ludzie – uważa G. Kargól.

Wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk uspokaja, że żadna część Ujkowic nie jest zapomniana.

W najbliższym czasie składamy wniosek o pozwolenie na budowę, żeby starać się o dofinansowanie. Jeśli będzie problem ze zgodą na wejście w teren, niestety odetniemy ten kawałek. Ale to wynika z tego, że my w ogóle chcemy rozpocząć budowę wodociągu w Ujkowicach. Kiedy to nam się uda, łatwiej będzie doprowadzać wodę do mniejszych rejonów wsi – mówi.

Reklama

Wójt: – Pamiętamy o wszystkich

A. Huk wyjaśnia, że Ujkowice tylko w niewielkiej części mają wodociąg, a zamierzeniem gminy jest przyłączenie wszystkich mieszkańców. Zapewnia, że jeśli nie uda się objąć tej części miejscowości w pierwszym etapie, będą takie starania czynione później. – We wniosku o dofinansowanie musimy konkretnie określić zakres działania. Będziemy w niedługim czasie rozpoczynać prace, żeby te projekty finalizować – zapowiada wójt. – W tym roku składamy wnioski, wydaje się, że budowa będzie prowadzona w przyszłym roku – zaznacza.

Reklama

Lepsze wiadomości dotyczą drogi. – Zgłosiliśmy ją do usuwania szkód powodziowych, ponieważ ubiegłoroczna ulewa zniszczyła część drogi. Mamy zgodę na jej remont i położenie masy bitumicznej. Jako gmina zarezerwowaliśmy na ten cel 100 tysięcy złotych. Prawdopodobnie otrzymamy również dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Termin jest zależny właśnie od tego dofinansowania, ale liczę, że to będzie w tym roku – mówi A. Huk.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2016-03-08 15:58:22

    Pan Radny P. tyle lat piastuje funkcje i jeszcze się nie wystarał o kawałek drogi? a ciemny lud na niego głosuje. Nie wspominajac już o obecnych władzach w Gminie. Żal

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dz - niezalogowany 2016-03-09 15:34:21

    Ludzie idziecie glosowac na radnych ktorzy nauczyli sie brac kasiore i siedziec cicho na sesjach gminy nic nie potrafia zalatwic trzeba wybrac ludzi z jajami W 21 wieku zeby ludzie musieli walczyc o droge czy wode to jest smiechawa  panowie radni pora zejs ze sceny 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama