Reklama

Większy podatek może uderzyć w budżet miasta i mieszkańców – uważa dyrektor szpitala

30/10/2019 19:42

Większy podatek dla szpitala może się negatywnie odbić na budżecie miasta i jego mieszkańców – uważa dyrektor placówki Piotr Ciompa. Jak twierdzi, gmina zalega szpitalowi co najmniej 11 mln zł z tytułu wcześniejszych zobowiązań i w tym wypadku rozważa dochodzenie tych roszczeń. Z kolei mieszkańcy mogliby odczuć tę podwyżkę podatku w wyższych rachunkach za prąd. Jak to możliwe?

Odnosząc się do wzrostu stawki podatku od nieruchomości zajętych pod działalność leczniczą z 1 zł do 4,60 zł Piotr Ciompa, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św, o. Pio w Przemyślu, ocenił, że uchwała rady miejskiej narusza porozumienie zawarte 30 października 2015 r. między prezydentem miasta a zarządem województwa w sprawie połączenia szpitali. Jednym ze zobowiązań miasta było obniżenie podatku od nieruchomości.

– Również w innych aspektach miasto zaprzestało wykonywania tego porozumienia. Na przykład była tam przewidziana roczna dotacja inwestycyjna w wysokości 200 tysięcy złotych. W projektach budżetu nie ma nawet takiej propozycji – mówił.

Reklama

 

Straty za szpital miejski

Budżet gminy może[paywall] jednak najbardziej dotkliwie odczuć roszczenie z tytułu pokrycia strat wygenerowanych przez szpital miejski przy ul. Słowackiego w latach 2012 – 2016. Ma to być 8,5 mln zł plus odsetki. W sumie – według szacunków dyrektora – może to być nawet 11 – 12 mln zł. Stratę tę przejął szpital wojewódzki, ale roszczenie szpitala wobec miasta – jak mówił P. Ciompa – jest w pełni uzasadnione, ponieważ wskazała to nawet Najwyższa Izba Kontroli, a prezydent wobec tego stanowiska nie złożył zastrzeżeń.

Reklama

– To są pieniądze, których nam brakuje na podnoszenie jakości świadczeń medycznych. Prezydent nie poczuwa się, że powinien tę kwotę uiścić – powiedział.

Dyrektor wskazywał, że szpital jest jednym z największych pracodawców w Przemyślu i miasto czerpie zyski z odprowadzanych przez nich podatków od dochodu. – Sugerowałbym prezydentowi, żeby policzył ile miasto zyskało na podwyżkach wynagrodzeń dla pracowników szpitala w 2019 roku – powiedział.

 

Możemy zrezygnować z MPEC-u

P. Ciompa podkreślał, że szpital „zawsze preferował miasto”. Przykładem tego ma być wybór ogrzewania z sieci miejskiej, a nie gazowego. Zapewniał, że oferta od dostawcy gazu zawierała koszty na tym samym poziomie i taki sposób byłby bardziej dogodny dla placówki. Dyrekcja wybrała jednak MPEC. – Uważamy, że powinniśmy żyć w środowisku lokalnym, że mamy zobowiązania moralne wobec tego miasta i bycia solidarnym z mieszkańcami – argumentował P. Ciompa. – Z tego co pamiętam, szpital daje MPEC-owi prawie 5 procent obrotów. Gdyby szpital zastąpił sieć miejską gazem, a mamy do tego instalację, tak naprawdę MPEC musiałby podnieść ceny mieszkańcom, ponieważ przychody od szpitala pokrywały część kosztów stałych przedsiębiorstwa. Musiałyby być one rozłożone na mieszkańców – stwierdził dyrektor.

Reklama

Kolejnym „gestem solidarności” w ocenie P. Ciompy jest prowadzenie przychodni dla dzieci niepełnosprawnych przy ul. Grunwaldzkiej i Kapitulnej. – Jest to działalność statutowa miasta, a nie szpitala wojewódzkiego – powiedział. Stwierdził, że prezydent tych wszystkich „gestów solidarności” nie docenia i je lekceważy.

 

Można się spodziewać pism kancelarii prawnej

Pytany, czy rozważa odstąpienie od któregoś z wymienionych „gestów solidarności”, P. Ciompa odpowiedział, że „bardzo poważnie rozważa drogę formalną dochodzenia swoich roszczeń”. Zaznaczył przy tym, że w kwestii naruszenia zapisów porozumienia z 2015 r. stroną nie jest dyrekcja szpitala, tylko zarząd województwa i to on może wystąpić z roszczeniem. – Myślę, że prezydent może się niedługo spodziewać pism kancelarii prawnej w tych wszystkich sprawach – uznał P. Ciompa.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-10-30 19:51:13

    Oto skutki kilkunastoletniego przedawkowania PISoBOLSZEWII w Premyślu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    TSA - niezalogowany 2019-10-30 20:00:47

    No pięknie !!!Poczuj smak energii !!! Zeżryj rachunek za prąd !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zenek - niezalogowany 2019-10-30 20:04:28

    Mr Ciompa, ogranicz swoją armię doradców.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama