Mimo sześciu wniosków złożonych przez władze miejskie o dofinansowanie bardzo potrzebnych w Przemyślu inwestycji, ani jeden nie został uwzględniony przy podziale pieniędzy w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. A mowa tu o niebagatelnej kwocie 12 mld zł, z której podkarpackie samorządy lokalne otrzymały łącznie ponad 789 mln zł. Pojawiły się opinie, że kasę dostały te gminy, w których rządzi Prawo i Sprawiedliwość...
– Skończyliśmy z tą logiką Polski A, B i C. Polska ma się rozwijać równomiernie, dlatego to zwłaszcza powiatom, gminom, które mniej środków potrafią pozyskać, mniej środków zarabiają, rząd przeznacza największe pieniądze. Tam trafiają największe fundusze na realizację projektów, głównie różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych, które pomogą z jednej strony w produktywności gospodarki polskiej, a z drugiej pozwolą w krótkim terminie ochronić miejsca pracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki tuż po ogłoszeniu wyników podziału pieniędzy w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Czy aby na pewno?[paywall]
Szef polskiego rządu podkreślił, że cały program bezzwrotnego wsparcia zostanie przeznaczony m.in. na realizację projektów infrastrukturalnych, edukacyjnych, cyfryzację. Zaznaczył, że będzie to rodzaj Tarczy Samorządowej. Podkreślił też, że cała ta pula jest przeznaczona na inwestycje lokalne, które dla rządu są inwestycjami strategicznymi.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19.
Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in. budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.
Przemyśl w pierwszym rozdaniu otrzymał 2,2 mln zł. Kolejne 6 mld zł rozdysponowane zostało niedawno. Do podkarpackich samorządów trafiło ponad 789 mln zł, najwięcej na likwidację szkód powodziowych na drogach wojewódzkich (100 mln zł).
Powiat jarosławski z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymał ok. 13 mln zł. Większość pieniędzy trafi do gmin. Ponad 4 mln zł przeznaczone zostanie na placówkę prowadzoną przez powiat. Chodzi o przebudowę budynku głównego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z przystosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z likwidacją barier architektonicznych.
Gminy z terenu powiatu jarosławskiego otrzymały wsparcie na: gmina Chłopice – budowa sali gimnastycznej w Dobkowicach, gmina Laszki – budowa świetlicy wiejskiej oraz przebudowa oświetlenia ulicznego na terenie gminy, gmina Pruchnik – termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Rozborzu Długim, gmina Radymno – budowa kanalizacji sanitarnej w: Nienowicach, Michałówce, Grabowcu i Zamojscach, gmina Rokietnica – budowa sali gimnastycznej w Rokietnicy Woli.
Ponad 4,2 mln zł otrzymała gmina Fredropol w powiecie przemyskim. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę Gminnego Ośrodka Kultury tuż przy budynku urzędu gminy oraz na budowę sieci kanalizacyjnej w: Rybotyczach, Makowej i Gruszowej. Gmina Krzywcza dostała 2 mln zł na budowę mostu jednojezdniowego na rzece San w Bachowie.
3 mln zł na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Nizinach otrzymała gmina Orły. W przyszłości planuje się przyłączenie doń 4 kolejnych miejscowości: Duńkowiczki, Orły, Małkowice i Zadąbrowie.
Miliony popłynęły także do gmin z powiatów przeworskiego i lubaczowskiego. Powiat przeworski dostał 8 mln zł na budowę mostu na Wisłoku w Gniewczynie Łańcuckiej. Gmina Gać prawie 1,3 mln zł na przebudowę drogi powiatowej Białoboki – Ostrów – Mikulice oraz na budowę instalacji fotowoltaicznych.
Gmina Tryńcza 2 mln zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Gniewczynie Łańcuckiej. Gmina Zarzecze prawie 1 mln zł na budowę 4 przepompowni ścieków w miejscowościach: Żurawiczki i Zalesie oraz na budowę kotłowni w Zespole Szkół w Zarzeczu. Gmina Adamówka natomiast 1 mln zł na budowę instalacji fotowoltaicznych.
Powiatowi lubaczowskiemu przyznano 5 mln zł na przebudowę drogi powiatowej Moszczanica – Cewków. 3,5 mln zł trafiło do gminy Stary Dzików – na przebudowę Gminnego Ośrodka Kultury oraz budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Gmina Lubaczów dostała z kolei 2,2 mln zł na przebudowę Stacji Uzdatniania Wody w Mokrzycy. W Lubaczowie za ok. 6 mln zł dojdzie do rozbudowy, przebudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków.
„Jeszcze rano wszystko wyglądało pięknie. Niestety, popołudnie rozwiało nasze nadzieje i pokazało brutalną rzeczywistość, daleką od słodko-medialnego przekazu. Owszem, pieniądze na inwestycje lokalne będą, ale… dla swoich. Dlaczego przy rozdysponowywaniu pieniędzy pominięto choćby: Warszawę, Łódź, Gdańsk, Sopot, Gdynię, Poznań, Płock, Opole, Świdnicę, Elbląg czy Ełk. Bo tam nie rządzi PiS. Ironicznie mówiąc, znaleźliśmy się w grupie „zero plus”. Sądzę, że w tej sytuacji należy zmienić nazwę funduszu na bardziej odpowiadającą rządowym kryteriom – Rządowy Fundusz Inwestycji (dla)Lojalnych!” – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Tego, dlaczego żaden z projektów nie zyskał akceptacji, nie rozumie naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu Beata Bielecka. To ona ze swoimi pracownikami wnioski opracowała.
– Dlaczego nie znalazła uznania choćby przebudowa ulic Lwowskiej czy Kruhel Wielki, nie wiem. Wszyscy, łącznie z naszymi radnymi z PiS, systematycznie mówią o potrzebie ich modernizacji. Jak to się ma do pieniędzy, które dostała na przykład gmina Żurawica na remont dworku? Nie dostaliśmy żadnego uzasadnienia. Wiemy o tym tylko ze stron internetowych. Moim zdaniem, tym razem żadnych zasad czy kryteriów nie było. Śmiem twierdzić, że było to dzielone wedle klucza polityczno-partyjnego. I o tym coraz głośniej się mówi w całej Polsce. Ma być kolejne rozdanie. Wnioski są banalnie proste do przygotowania. Możemy ich, kolokwialnie mówiąc, naprodukować tyle, ile kura znosi jaj. Ale co z tego? To przykre, bo nie decyduje jakość wniosków – powiedziała z żalem.
Zapytaliśmy przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, co sądzi na ten temat?
– Chcę wyraźnie podkreślić, że nie miałem wiedzy na temat szczegółów dotyczących projektów, które pan prezydent złożył w tym programie. Nie wiem, czy inni radni wiedzieli o tym, że Przemyśl złożył takie projekty. Według mojej wiedzy takiej informacji oficjalnie na sesji rady miejskiej nie było. Trudno więc odnosić się do czegoś, kiedy informacja dotarła do mnie po fakcie. Oczywiście pan prezydent nie miał obowiązku takiej informacji podawać, ale uważam, że mógł to zrobić. Kwestia oceny wniosków nie należy do mnie, ale mam nadzieję, że były dobrze przygotowane – stwierdził.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co na to radny Kamiński, jakieś opaski w zamian?
Podkarpacie jest chłostane z każdej strony. Najwyższa umieralność w 2020 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem, obcięte fundusze europejskie i krajowe. Cóż, taki zaślepiony ten region PiS-em, hurtem głosujący na pilota Kuchcińskiego. Mata co chceta
Co ma Kaminski do tego ?Czy Prezydent tego nie chcial?Chyba tak chcial!Brawo!
a ja tak zapytam co zrobił w tej sprawie jak dzielono kasę Wicemarszałek Województwa Piotr Pilch Przemyślanin wybrany również głosami mieszkańców tego miasta ,a gdzie wice wojewoda Jolanta Sawicka ? po co tam są tylko dla własnej tylko prywatnej kasy?
Mamy takich prężnych polityków z Panem Kuchcińskim i Rząsa na czele. Jeden bliski garnuszka, drugi w rzekomo totalnej opozycji, a jakoś ani jeden nie pomógł, ani jeden nie protestował. Dostali co chcieli i usłyszycie o niech dopiero przy następnych wyborach. Póki im się konto zgadza to nie będą się wychylać.
A te nygusy z urzędu gminy Bircza starali się na jakieś projekty ?
Golym okiem juz widac,ze kaminski sie prosi , wszedzie sie do prezydenta Bakuna przyczepia,a prezydent go nie chce. Jak go nie chce to niech sobie teraz radzi. Jak cie kaminski nie chca to sie nie pchaj,miej troche ambicji.
Gratulacje dla "przymyskiego" suwerena wyboru. Jaruś mówił jasno i wyraźnie, "zagłosujecie na PIS, dostaniecie kasę" i jak widać od lat kaczorowe słowa, groźba spełnia się co do joty, Przemyśl dostaje gówno i tak będzie do końca świata i jeden dzień dłużej. No cóż drodzy, głównie droga młodzieży chcieliście odmiany, coś nowego, nowoczesnego, postępowego to macie, ale ten Mikołaj od kukiza 15 jest goły i bosy bo cała kasa w łapach kaczora a on, kaczor pamiętliwy i jak widać mściwy. Pytam, po co jest w Rzeszowie Pilch niby wicemarszałek czy ta wicewojewodzina co zrobili dla swojej mieściny, bo Wielki już były Marszałek Lotnictwa daje popis nieudacznictwa i tumiwisizmu, ale muszą pamiętać że kiedyś wrócą do zrujnowanego i upadłego zadupia. A gdzie pójdą pieniądze , Rzeszów, Mielec, Krosno, Jarosław, Stalowa Wola tylko czekają i dostaną miliony. No cóż można i tak, następna kasa z finduszy tzw norweskich też nie dla nasb bo wielka i niemądra rada ogłosiła wolnośc Przemyśla od ideologii lgbt, a więc będzie goło i niewesoło. No cóż można i tak, bo jacy wyborcy, taka "wadza", jaki pan, taki kram. Mamy od kaczora prezent świąteczno - noworoczny. Gratulacje
No i PiS da a Przemyśl nic nie dostanie po to szliśmy tłumnie na wybory
Premyssleness osserwatoress O nie.!! Zgadzam sie ale tylko w polowie. Moj drogi ,jesli golym okiem widac,ze bakun jest w koalicji z PO,a Kaminski sie prosi ,bo Prezydent nie chce dla dobra mieszkancow wspolpracowac z PIS ,no to co sie chlopie dziwisz? Kaczka dotrzymal slowa. A teraz robta co chceta. Pisz chlopie tak jak jest naprawde. Ogladaj sesje.Manipuluja nami tak jak im sie podoba.A my ,zwykly glupi lud(pisze tu z ubolewaniem ,a nie ze zloscia) jak zwykle bedziemy ponosic konsekwencje. A Kaminski gdyby mial ambicje to juz by odstapil. Upartego mamy Prezydenta. Ale dlaczego???
C o przewidywał pan prezes w 2015 roku a teraz w realuhttps://www.youtube.com/watch?v=zI-7-Lx0zGY&ab_channel=TVPInfo
Czesio.Tlumnie poszlismy ale nie na Pis.Prezydent nie jest z Pisu i tylko 4 radnych
Ty głupi czy z Pisu.. Pis rozjebie to panstwo i gospodarke do zera.. A dlugi to nasze prawnuki bedą spłacać..
Czyli wypada wysłać pisemne podziękowanie do honorowego obywatela miasta Przemyśla czyli tzw CZŁONKA, który w kampanii wraz z mateuszkiem kłamczuszkiem wiele naobiecywał. !!!!! Lub podjąć uchwałę o odebraniu temu latającemu pOSŁOWI tytułu, bo na pewno na taki nie zasłużył. !!!!
jak to co ma Kamiński. jest z PIS i obiecuje mieszkańcom ,a dotacji miasto nie ma od urzędników PIS
Jarusia i PIS nie kochamy, dlatego tak mamy........Pro europejskość to wartość która się zwraca....!Trzeba mieć honor a nie zaściankowość.
Do urzędu nie dodzwonisz się, a w terenie jakoś nigdy nikogo nie spotkasz żeby dogadali inwestycji, ostatnio na brzusce i hucie bałagan, cyrk. Gmina tylko od podatków dobra. Ten młody wójtchyba nie ma talentu.
Nic nie muszą dawać a rządzący wiedzą, że przemyski ciemnogród i tak na nich zagłosuje, i b, dobrze Wam tak
Przemyśl to ma szczęście na co tu pchać jakieś pieniądze szkoda czasu to wiedzą nieliczni byle Ci na stołkach zapisani do partii różnorakich się nachapali przez pare lat w tym grajdole i paru biznesmenów resztę towarzystwa olać pare miesięcy przed wyborami postawić dodatkowe przystanki autobusowe dla emerytów i rencistów którzy tak czy inaczej nie płacą za bilety żeby znowu zagłosowali albo płyty chodnikowe czy kostkę brukową ułożyć od nowa jakieś barierki ochronne postawić tak w kit i poświęcić twarzą w zaprzyjaźnionej gazecie i na FB czy Insta ta osada potrzebuje MANAGERA z prawdziwego zdarzenia a nie kolesi partyjnych i ich rodziny co przekładają kartki papieru na biurku od 8 do 15:30 większość ludzi tych zatrudnionych w przemyskich urzędach nawet nie mieszka w P-ślu tylko w okolicznych miejscowościach im wszystko wsio rawno byle dopłaty z UE płyneły do gospodarstwa rolnego i do tego pensja z miasta..Jak coś pominąłem to proszę mnie poprawić
...po co tam są tylko dla własnej tylko prywatnej kasy? ... Przecież nie po to by mieszkańcom Przemyśla "robić dobrze".
Co sobie sami wybralismy to mamy.Pretensje mozemy miec ale tylko do siebie.Mamy. Prezytenta ktorego sami sobie wybralismy.Mamy takich radnych jskich sobie sami wybralismyI dlatego tak mamy.Wiec ja tez jestem ZA
Dio M Z i KOLO. Nie wasza sprawa co piszę, nie jesteście moimi cenzorami. Piszę swoje przemyślenia, na moją a nie waszą odpowiedzialnośc. I apel, zamiast krytykowac moje krótkie uwagi radzę nauczyć się napisać coś sensownego, na temat i w miarę stylistycznie zamiast pisać bzdurne uwagi choć rozumiem że moje trafne oceny zawsze od lat budzą emocje i moralny niepokój. Tyle najgrzeczniej.
To kolejny argument na to, aby pieniądze z UE trafiały bezpośrednio do samorządów. PiS-owska bolszewia, zacietrzewiona w walce z opozycją, nie zdaje sobie sprawy z tego, że daje Brukseli atut do ręki dla wprowadzenia takiej zasady. Oczywiście, nie obejmującej już samorządów "wybranych". Czyli, towarzysze z PiS, jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.
Tak jak kiedyś powiedział pan Rostowski piniendzy nie ma nie było i nie będzie
Witam tak jak wam wcześniej pisałem podziekujcie tym Panom co tak chcieli miasta co obiecywali chodząc po domach zbierając podpisy szkoda że teraz jeszcze jednego Pana na tym zdjęciu niema byłego działacza co przyjął władzę od Pani sołtys tak mu wszyscy wierzyli co on nie zmieni na Kruhelu miał porozumienie oprawić w ramki i co dalej wracajcie i proście gminę Krasiczyn o ponowne przyjęcie Was zobaczcie Prałkowce Zalesie Dybawke i wiele innych wiosek jak Pan Wójt działa A Wy co macie
Kamiński - zbawca - nic nie wiedział - kpina z mieszkańców.Won pisowski aparatczyku !
Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.Rządzący nienawidzą naszego miasta i nawet kasy która nie jest ich a UE nas też pozbawili.Ale doszli już do szczytu najgorszych cech przypisywanych człowieczeństwu i ożywili demony-agresji-arogancji-bezczelności-bezmyślności-bezwzględności-chamstwa-chciwości-cynizmuCo z tego wyniknie nie wiem.Może niektórym otworzy to oczy i powstrzyma przed upadkiem nie tylko moralnym
Oj tam, co tam kasa i projekty... Mamy za to różaniec na ulicach i kłótnie radnych, ot co...
Radny jest zdania, że pieniądze szczęścia nie dają.. ;)
Całą kase bierze Mojrzeszów wiec nie ma sie co dziwic ze reszta podkarpacia sie nie rozwija.
Te Judaszowe srebrniki niech sobie w dupę wsadzą! To jusz koniec tej pisobolszewii , nic ich już nie uratuje zresztą widać jak suweren kocha tego " brylanta" że 100 radiowozów i tysiąc policjantów go pilnuję!
Rzeszów i Krosno też nic nie dostało.Tam też PiS nie ma nic do powiedzenia
Ale jaja, na baseny będziemy jeździć do Kanczugi, brawo WY
Skoro jest w kontrze do rządu to co oczekuje
Pytam po raz wtóry, po cholerę w Rzeszowie "te przymyślaki", coraz grubszy Pilch, wicewojewodzina której ksywy nie kumam, o Chomie i Podhalicz nie wspomnę bo wiedzieli kiedy czmychnąć do spółek i siedzą cicho jak myszy pod miotłą udają że nie byli na rządowych i samorządowych stołkach w przypadku Chomy 16 lat. O wielkim Marszałku szkoda wspominać bo jakiś taki nie kumaty, może bardzo zajęty bo przewodniczy komisji sejmowej spraw zagranicznych, to nie bajka czy plota , to prawda choć trudno uwierzyć. Ale można tak, otwierać nowe drogi, mosty, przychodnie, przedszkola, baseny, hale sportowe, zakłady itd wszędzie tylko nie w swoim zadupiu już niestety Przemyślu, tak panie Pilch, czy wicewojewodzino, wrócicie kiedyś, może niedługo do swojej mieściny zobaczycie efekty waszej działalności na rzecz Przemyśla któremu pod względem rozwoju bliżej do Lubaczowa czy Przeworska aniżeli do miast o statusie dawnych miast wojewódzkich, choć Przeworsk i Lubaczów bija nas na głowę pod względem czystości, estetyki i kultury. Bakun też niech nie udaje że nie był przez ponad 3 lata posłem na Sejm, choć suweren tez dziwnie nie pamięta, a co załatwił dla Przemyśla w roli posła wie tylko on, Bakun, obecnie z woli ludu mer Przemyśla, jakiś równie niemrawy w sprawach finansowych czy gospodarczych, świetny podobnie jak wielki poprzednik w otwieraniu, przemawianiu, bajerowaniu, składaniu wieńców itp sprawach pod publikę co nie ma źadnego przełożenia na rozwój miesciny, zwykły blef. Ale jacy wyborcy, taka "wadza", jaki pan taki kram. Wstyd mnie za was wszyscy wielcy wymienieni, ale czy się wstydzicie , tego nie wiem.
Jak nie masz układów w tym grajdołku ,to nie masz na co liczyć się ,dopiero jak będą zbliżać się wybory.
pisalem juz komu dziekowac tym panom co tak chcieli miasta
Ponad podziałami https://www.youtube.com/watch?v=maWKypvSIfc&ab_channel=SACHIELTV
Co na to radny Kamiński, jakieś opaski w zamian?
Podkarpacie jest chłostane z każdej strony. Najwyższa umieralność w 2020 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem, obcięte fundusze europejskie i krajowe. Cóż, taki zaślepiony ten region PiS-em, hurtem głosujący na pilota Kuchcińskiego. Mata co chceta
A co na to Prezydent Bakun?