Reklama

Wiersze i obrazy prosto z serca

Maluje, odkąd pamięta, a jej drugą wielką miłością jest poezja. Swoje pasje przemyślanka Halina Pusio odkryła przez odbiorcami ostatniego dnia lutego w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Na zorganizowanym w tym dniu wieczorze autorskim z cyklu „Przystanek Poezja”, połączonym z finisażem wystawy Sercem malowane, zjawiła się blisko 100-osobowa grupa przyjaciół i znajomych artystki oraz mieszkańców Przemyśla.

Zamiłowanie do malarstwa H. Pusio towarzyszyło od zawsze. Najpierw doskonaliła warsztat samodzielnie, bazując na wskazówkach z[paywall] fachowych podręczników. Potem trafiła pod opiekę Haliny Paszkowskiej, która prowadzi w CK warsztaty plastyczne dla dorosłych. Tu rozwinęła skrzydła.

W 2016 r. otrzymała wyróżnienie na Regionalnym Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej, na którym prezentuje swoje prace od kilku lat. Ma na koncie udział w licznych wystawach zbiorowych organizowanych w regionie. Sercem malowane była pierwszą indywidualną wystawą H. Pusio. Przez cały luty można było oglądać jej najnowsze prace w Galerii 12. 

Finisaż wystawy połączony był z organizowaną od 19 lat cykliczną imprezą „Przystanek Poezja”. Promujące twórczości podkarpackich poetów wydarzenie tym razem poświęcone było H. Pusio. Autorka zaprezentowała na nim własne utwory. Do tej pory wydane zostały 2 tomiki wierszy przemyślanki. Pierwszy (2014 r.) to Jezus czeka, a drugi (2017 r.) Na fali błękitu w ramionach purpury. Oprócz tego H. Pusio publikowała swoje wiersze w antologii Peron literacki Wydawnictwa  KryWaj z Koszalina oraz w almanachu poezji religijnej A duch wieje kędy chce... i 4 almanachach wydanych przez CK z okazji Dorocznego Spotkania Poetów.

Spotkanie z udziałem poetki, zorganizowane w murach tej instytucji, poprowadziła Jolanta Nowak. Podkreśliła ona, że Halina Pusio najlepiej czuje się w małych formach literackich.

– Jej wiersze powstają z obserwacji codziennej rzeczywistości i najczęściej stanowią zbiór przeżyć i refleksji artystki, oddany czasem w bardzo lapidarny, ale jakże trafny sposób. Inspiruje ją także wiara w Boga, Ewangelia, stąd powstało wiele pięknych wierszy religijnych – mówi o twórczości bohaterki „Przystanku Poezja”.

Wieczór uświetniły swoim występem recytatorki z Pracowni Teatralnej CK:  Jowita Szczęśniak, Julia  Słociak i Kinga Horochowik, przygotowywane przez instruktorkę Monikę Stalewską. Dla gości wystąpiła także „Capella Misericordia”, działająca przy parafii Miłosierdzia Bożego w Przemyślu, w składzie: Julia Halota, Zofia Picura, Tymek Sulik, Kuba Łysy (skrzypce), Martyna Pudlik (obój), Magdalena Laskownicka (saksofon). Był też czas na rozmowę z poetką i tłustoczwartkowego pączka.

Reklama


fot.Bernadetta Janduła
Sercem malowane to pierwsza indywidualna wystawa H. Pusio.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości