Reklama

Winda i wentylator, czyli co przeszkadza sąsiadom „Cudów Wianków”?

„Bitwa” na pisma między mieszkańcami kamienicy Rynek 5 a właścicielem restauracji „Cuda Wianki” trwa od wielu miesięcy. Tym pierwszym – jak przekonują – chodzi o zbyt duży hałas i brak godnych warunków do życia, ten drugi jest przekonany, że sterta pism ma na celu jedno: doprowadzenie do zlikwidowania restauracji.

Pisma – parafowane przez państwa Szuwarowskich – o podjęcie konkretnych i realnych działań, które doprowadzą do usunięcia hałasu przekraczającego normy przewidziane prawem – jak czytamy w dokumencie – trafiły do kilku instytucji: prezydenta miasta Przemyśla, wojewody podkarpackiego, posłów Marka Rząsy (PO) i Wojciecha Bakuna (Kukiz’15) czy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu[paywall].

„(...) Od czterech lat prosimy o przywrócenie naszej rodzinie normalnych, godnych, zdrowych i bezpiecznych warunków życia, w tym od dwóch lat w związku z działaniem windy. Podjęliśmy szereg interwencji, próśb. Hałas, jaki wytwarza winda, przekracza normy, co potwierdzają badania przeprowadzone przez urzędowo powołany do tego podmiot – wyspecjalizowaną Stację Laboratorium Hałasu i Wibracji w Tarnobrzegu (...). W wyniku przyjętej przez miejskich urzędników postawy i podejmowanych decyzji oraz postępowania najemcy lokalu gastronomicznego „Cuda Wianki”, nasze życie stało się katorgą (...). Wynajmujący lokal nie przyjmuje żadnej naszej argumentacji. Podobnie jak urzędnicy, kpi i drwi z nas. Podejmowane decyzje chronią interes restauratora, a nas nie uwzględniają (...)” – napisali m.in. do prezydenta miasta Roberta Chomy.

Reklama

Badania związane z uciążliwościami wynikającymi z hałasu i wibracji przeprowadzili także przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu. Wniosek był jeden: przekroczenie dopuszczalnych progów dźwiękowych, mające szkodliwy i uciążliwy wpływ na dobrostan zdrowotny lokatorów. W zaleceniach wskazano: konieczność ograniczenia emisji hałasu pracującego urządzenia dźwigowego.

Zalecenia dla właściciela

Prośbę o odpowiedź na stawiane zarzuty skierowała do R. Chomy Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Prezydent Przemyśla w odpowiedzi wyartykułował, że władze wystąpiły do właściciela restauracji o podjęcie pilnych działań, mających na celu ograniczenie emisji hałasu.

Reklama

Głos w sprawie zabrał także Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków (Krzysztof Szuwarowski jest pracownikiem Podkarpackiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – przyp. aut.). Nakazał właścicielowi usunięcie z elewacji podwórzowej kamienicy przy Rynku 5 urządzeń mechanicznych, czyli przede wszystkim wentylatora, i likwidację otworów wentylacyjnych nad drzwiami wejściowymi na zaplecze restauracji.

Rację państwu Szuwarowskim rok temu przyznała ówczesna przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz. „(...) Z dokonanych ustaleń wynika, że Państwa interwencja była słuszna. Mam nadzieję, że odpowiednie służby dotrzymają staranności tak, aby zarówno Państwa podstawowe prawo do spokoju we własnym domu było respektowane, a także, aby restauracja „Cuda Wianki” mogła się rozwijać, przestrzegając obowiązujących przepisów” – napisała w piśmie.

Reklama

Większość prac zrobiona

– Wystąpiliśmy do kilku służb i instytucji, aby przedstawiły swoje opinie w tej sprawie. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję nakazującą nam wykonanie kilku robót. Większość tych prac została wykonana, została jeszcze likwidacja otworów wentylacyjnych, ale ta nastąpi w najbliższym czasie. Natomiast Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Przemyślu w sierpniu 2017 r. poinformował o przekroczeniach maksymalnego poziomu dźwięku dochodzącego do pomieszczeń mieszkalnych w porze dziennej – wystąpiliśmy do najemcy o usunięcie tych nieprawidłowości. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Przemyślu odmówił wszczęcia postępowania w sprawie uciążliwości związanych z działaniem windy towarowej, usytuowanej w restauracji, a odwołanie od tej decyzji zostało wniesione przez skarżących lokatorów po czasie, tak więc samo postanowienie jest ostateczne – wyjaśnił rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.

I wyglądałoby na to, że sprawa została załatwiona, jednak od państwa Szuwarowskich wpłynęło kolejne pismo do prezydenta miasta, datowane na 23 kwietnia br. Tym razem chodzi o windę...

– Ci państwo wydeptali już chyba wszystkie możliwe ścieżki. Męczą tylko urzędników. Nasyłali na nas policję w weekendy. Mam swoje badania poziomu hałasu i wynika z nich, że wszystko jest w porządku. Na własny koszt, choć wykonać to miało miasto, przeniosłem wentylator na dach kamienicy. Mają teraz pretensje o kilkucentymetrową kratkę wentylacyjną, windę czy o zapachy dochodzące z kuchni. Niestety, nie ma norm, które by to regulowały. Winda jeździ kilkanaście razy dziennie. Gdyby zliczyć czas, nie dłużej niż kwadrans. Dla mnie sprawa jest załatwiona. Nic więcej nie mogę zrobić. Ale aby była jasność, dla mnie te wszystkie zabiegi mają jeden cel: doprowadzenie do zlikwidowania restauracji – podsumował właściciel „Cudów Wianków” Andrzej Pichur.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Klient - niezalogowany 2018-05-15 20:28:58

    Juz przetarg na pawilon na stoku jest na mniejszą cenę. Zaraz kolejne cuda otworzą

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Klient - niezalogowany 2018-05-15 20:31:13

    Dodałem wpis - już go nie ma? Przypadek?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-05-15 20:50:00

    To jest Rynek Przemyśla.Centrum życia miasta tak w czasie dnia jak też w godzinach późno wieczornych.Czy w kamienicach w których występuje działalność powinni byc lokatorzy.W innych miastach lokatorom zaproponowano inne mieszkania.A lokale zostały i dalej funkcjonują.A mieszkania adoptowano na inny rodzaj działalności.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama