Reklama

Wojciech Błachowicz zrzekł się mandatu radnego

Na około cztery miesiące przed wyborami samorządowymi przemyska rada miejska została uszczuplona. Decyzję o rezygnacji z mandatu radnego podjął Wojciech Błachowicz, były zastępca prezydenta Przemyśla za czasów rządów Roberta Chomy, jeden z czterech obecnych radnych Koalicji Obywatelskiej. Od tego momentu do wyborów samorządowych, które przewidziane są na kwiecień 2024 r., rada liczyć będzie nie 23, a 22 członków.

„Równe 13 lat w samorządzie miasta Przemyśla. Dziękuję mieszkańcom, dziękuję samorządowcom, dziękuję Wszystkim. Informuję, że w najbliższym czasie (kwestia techniczna, kilku dni) złożę mandat radnego miejskiego. Życzę Miastu i jego Mieszkańcom samych sukcesów!” – taki wpis zamieścił na swoim profilu na Facebooku W. Błachowicz[paywall].

– Dlaczego? To się wiąże z moimi nowymi obowiązkami zawodowymi poza Przemyślem. To sprawia, że nie byłbym w stanie dobrze i rzetelnie wywiązywać się z roli radnego. Decyzja podjęta, składam rezygnację

Reklama

– powiedział W. Błachowicz.

A co byłoby, gdyby np. otrzymał propozycję kandydowania w wyborach na prezydenta miasta Przemyśla?

– Nie zamierzam kandydować w żadnych wyborach, ale w polityce obowiązuje zasada: nigdy nie mów nigdy. Na dzisiaj nie wiążę swojej ścieżki kariery z polityką, z samorządem. Nie widzę się tam

– uciął spekulacje.

Niedawno W. Błachowicz został członkiem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczalnia sp. z o.o. w mieście stołecznym Warszawa, więc trudno się dziwić, że w uzasadnieniu rezygnacji powołuje się na sprawy zawodowe. W spółce nadzorowanej przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego „zastąpił”... urodzonego w Dębicy, a związanego z Rzeszowem Zdzisława Gawlika, szefa podkarpackich struktur Platformy Obywatelskiej. Z. Gawlik prezesem zarządu MPO sp. z o.o. w Warszawie był od 2021 r. Zrezygnował z funkcji, bo został wybrany posłem podczas ostatnich wyborów parlamentarnych 15 października br. Startował z okręgu numer 23 (rzeszowskiego), gdzie był na ostatnim, 30. miejscu listy Koalicji Obywatelskiej.

Reklama

Rada liczyć będzie 22 radnych

W. Błachowicz w wyborach samorządowych w 2018 r. do Rady Miejskiej w Przemyślu startował z listy KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. W okręgu wyborczym nr 4 zebrał 393 głosy. To wystarczyło, aby zostać radnym w obecnej kadencji.

302 głosy nie wystarczyły natomiast do tego kolejnemu na liście Błażejowi Wilkowi. To on, zgodnie z Kodeksem wyborczym, powinien zastąpić W. Błachowicza w fotelu przemyskiego radnego. Ale nie zastąpi. Dlaczego? Zgodnie z wspomnianym już Kodeksem wyborczym na 6 miesięcy przed upływem kadencji nie można ani przeprowadzić wyborów uzupełniających do rady – w tym wypadku – miasta, ani uzupełniać składu rady na wypadek m.in. rezygnacji z mandatu dotychczasowego radnego. Tak, jak się to stało w przypadku W. Błachowicza.

Reklama

Jako że okres od dnia złożenia przez niego mandatu do terminu wyborów samorządowych’2024 jest krótszy niż 6 miesięcy, przemyska rada miejska nie zostanie uzupełniona. Do końca kadencji pracować będzie w 22-osobowym składzie.

Przypomnijmy tylko, że do tej pory W. Błachowicz wspólnie z trójką innych radnych Koalicji Obywatelskiej (Ewa Sawicka, Paweł Kaniecki, Paweł Zastrowski) byli w nieformalnej koalicji z obozem prezydenta Wojciech Bakuna. Tę tworzyli wspólnie z radnymi Wspólnie dla Przemyśla i Regii Civitas. Łącznie było to 13 głosów. Teraz – 12. Opozycja może liczyć na 10 głosów.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama