Reklama

Wólczanka trwa, czyli były lata tłuste, przyszły chude [ZDJĘCIA]

Trudne początki, kilka lat gry na naprawdę wysokim poziomie w III lidze, balansowanie między ligami, wielka tragedia, wielu znanych trenerów i zawodników, modernizacja stadionu – to jedne z ważniejszych wydarzeń w 60-letniej historii LKS Wólczanka Wólka Pełkińska, która niedawno świętowała ten piękny jubileusz.

Jeszcze w sezonie 2007 – 2008 o zespole z Wólki Pełkińskiej niewielu słyszało. Bo i jak mogło, skoro piłkarska drużyna występowała w klasie B, najniższej z możliwych prowadzonych przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Jarosławiu. Prosperita i wszystko co najlepsze dla tego klubu zaczęło się od sezonu 2011 – 2012. Wówczas Wólczanka już przygotowywała się do skoku na wielką wodę. Występowała co prawda jeszcze w V lidze okręgowej, ale pojawienie się poważnego sponsora zmieniło wszystko. W sezonie 2013 – 2014 ekipa była już w IV lidze podkarpackiej i wówczas doszło do absolutnie historycznego wyczynu – Wólczanka Stal Systems Wólka Pełkińska została beniaminkiem III ligi. Awansowała wspólnie z Wisłoką Dębica. Zgromadziła na swoim koncie 70 pkt, odnosząc 21 zwycięstw, 7 meczów remisując i 4 przegrywając. Pograła tam dwa sezony. Spadek mógł zniechęcić, ale tylko wzmógł apetyt. Władze klubu dołożyły kasy i po sezonie gry w IV lidze podkarpackiej Wólczanka Stal Systems ponownie zameldowała się w III lidze. Promocję uzyskała w imponującym stylu. W 34 meczach zdobyła aż 87 pkt. Wygrała aż 27 meczów, ponosząc jedną porażkę. Na tym poziomie rozgrywkowym utrzymała się do sezonu 2020 – 2021. Wycofanie się sponsora tytularnego oznaczało wyrok. Zespół rok po roku był degradowany i obecnie występuje w V lidze okręgowej. Na szczęście udało się zatrzymać tę fatalną tendencję. Przez te wszystkie lata jedno nazwisko jest godne absolutnego szacunku. To Krzysztof Pietluch – piłkarz-legenda Wólczanki Wólka Pełkińska[paywall].

Przeogromna tragedia

26 marca 2016 r. był jednym z najczarniejszych dni nie w historii klubowego, podkarpackiego ale całego polskiego futbolu. To wówczas w 31. kolejce spotkań III ligi lubelsko-podkarpackiej Wólczanka Stal Systems Wólka Pełkińska miała się zmierzyć u siebie z Avią Świdnik. Niestety mecz został odwołany. Pięciu piłkarzy z Wólki Pełkińskiej zginęło w wypadku samochodowym. Doszło do niego ok. g. 9.30 w Weryni (powiat kolbuszowski) na łuku drogi wojewódzkiej nr 875. Volkswagen transporter zderzył się z ciężarową scanią. Busem podróżowało osiem osób. Był to kierowca oraz piłkarze Wólczanki Wólka Pełkińska, którzy z rodzinnego Mielca podróżowali do Wólki Pełkińskiej na mecz. Na miejscu zginęli Patryk Szewczak oraz Kamil i Rafał Pydychowie. W szpitalu natomiast Mariusz Korzępa i Kamil Oślizło. Ocaleli jedynie Kamil Hul, który prowadził pojazd, Damian Bożek i Krystian Pydych. Tego nie można zapomnieć. I władze klubu z Wólki Pełkińskiej nigdy tego nie zrobią...

Reklama

Uroczystości jubileuszowe

Miniony sezon piłkarze Wólczanki zakończyli na 7. miejscu w jarosławskiej klasie okręgowej. Być może w nadchodzącym uda się powalczyć o coś więcej... Taką przynajmniej ma nadzieję prezes Paweł Ogryzek.

Świętowanie 60-lecia rozpoczęło się od zawodów dla dzieci. Potem na głównym boisku o Puchar Wójta Gminy Jarosław rywalizowali seniorzy. Odbył się również mecz oldbojów. Turniej dla dzieci zorganizowało Stowarzyszenie KST Wólka Pełkińska. W najmłodszej grupie (2016 i młodsi) 1. miejsce wywalczyła ekipa Anakondy Wólka Pełkińska, która wyprzedziła rówieśników z Piaścika Tuczempy. Ci drudzy natomiast okazali się najlepsi w pozostałych kategoriach wiekowych (2011 – 2012 oraz 2013 – 2015). W zmaganiach seniorów wystąpiło siedem zespołów. Najlepsi okazali się gospodarze. Wólczanka w wielkim finale ograła Fredro Surochów 3:0. Ale jako że nie samym sportem żyje człowiek, na zmodernizowanym obiekcie w Wólce Pełkińskiej każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wielki powodzeniem cieszył się np. dziesięciobój sportowo-rekreacyjny. Były dmuchańce, stoiska z zabawkami czy miodem, kiełbaski z grilla i słodkości. Nie zawiedli strażacy z OSP Wólka Pełkińska, którzy zaprezentowali swoje wozy z pełnym wyposażeniem.

Reklama

 

 

Łyk historii Wólczanki Wólka Pełkińska

  • Ludowy Zespół Sportowy w Wólce Pełkińskiej został założony w 1964 r. przez: Franciszka Janasa, Michała Rydzika i Stanisława Gonia. Drużyna piłki nożnej została zgłoszona do rozgrywek w powiecie jarosławskim. W zespole występowali wówczas zawodnicy z Wólki Pełkińskiej oraz Małej Jagiełły m.in.: Goń, Woś, Pukała, Botwina. Mecze odbywały się na prowizorycznym boisku zlokalizowanym na pastwisku w Wólce Pełkińskiej.
  • W 1972 r. wybrany został nowy zarząd klubu. Prezesem został Stanisław Pietluch, sekretarzem Jan Florek, członkami zarządu Bronisław Krzeptoń i Stanisław Machała.
  • Drużyna występowała w tym czasie w rozgrywkach o mistrzostwo klasy „C” w grupie jarosławskiej, grając z drużynami z takich miejscowości jak: Dobkowice, Bystrowice, Przedmieście Jarosław, Munina, Ostrów, Mirocin, Wierzbna, Cieszacin Wielki, Morawsko, Ujezna, Kańczuga, Siennów czy Wysock.
  • W 1976 r. drużyna awansowała do klasy B, a prezesem klubu został J. Florek. Drużyna na zakończenie rozgrywek zajęła 1. miejsce w grupie i awansowała do klasy A ligi wojewódzkiej. Tam rywalizowała z: LZS Święte, JKS II Jarosław, LZS Skołoszów, Żurawianką Żurawica, Łękiem Ostrów, LKS Dynów, LKS Pawłosiów, Orłem Przeworsk, LZS Sieniawa, Czuwajem II Przemyśl, Bizonem Medyka czy LZS Narol.
  • W 1989 r. doszło do kolejnej zmiany zarządu. Prezesem został Stanisław Gliniany. Zmieniono wówczas też nazwę klubu na LKS „Wólczanka” Wólka Pełkińska. Największym sukcesem w tym czasie było 2. miejsca w klasie A w grupie jarosławskiej. W różnych okresach istnienia klubu pierwsze piłkarskie szlify zbierali zawodnicy, którzy zasilali potem w znane kluby naszego regionu na szczeblach III i IV ligi. Byli to m.in.: Józef Środek i Stanisław Misiło (Orzeł Przeworsk), Józef Sawa, Marian Sawa, Józef Fleszar i Tomasz Pietluch (Kamax Kańczuga), Wiesław Butyński i Adam Włoch (JKS Jarosław).
  • Drużyna seniorów w sezonie 2008 – 2009 zajęła 2. miejsce w klasie A grupy jarosławskiej. Klub został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie Pożytku Publicznego. W sezonie 2009 – 2010 pierwsza ekipa, po zatrudnieniu trenera i wzmocniona nowymi zawodnikami, wywalczyła awans do klasy okręgowej. Do sukcesu klubu wydatnie przyczynili się wójt gminy Jarosław Roman Kałamarz oraz sponsorzy, prezesi firmy Stal Systems w Wólce Pełkińskiej – Stanisław Olejarka i Mariusz Olejarka.
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/07/2024 14:37
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama