Jakiś czas temu informowaliśmy na naszych łamach o ciekawej formie współpracy dwóch podkarpackich gmin – gminy Przeworsk i Wielkie Oczy. Jej efektem miał być krążek pt. „Piąta pora roku”, nagrany z udziałem mieszkańców obu z nich. Projekt doczekał się pozytywnego finału. Płyta, na której znalazło się 12 utworów, jest gotowa!
„Coś mnie gna”, „Wianeczek”, „Kosiarze”, „Złota Jerozolima” – to tylko niektóre z muzycznych utworów, których wysłuchać można na płycie. 12 piosenek zaśpiewali mieszkańcy obu wymienionych wyżej gmin.
Dwie grupy wokalne, liczące po 15 osób, w jednej i drugiej gminie przez kilka miesięcy wytrwale przygotowywały się do nagrania krążka pod okiem fachowców: Anny Bieniasz-Markowicz (w gminie Przeworsk) i Marzeny Mroczkowskiej (w gminie Wielkie Oczy). Niezwykle ciekawym jest też fakt, że obie nigdy się nie spotkały. Każda z nich nagrywała swój materiał w innym terminie.
Wokalną ekipę[paywall] gminy Przeworsk stanowili: Aleksandra Piątek, Aldona Jucha, Sylwia Jedynak, Justyna Jedynak, Monika Wilk, Marta Całka, Sylwia Gwozdek, Alina Ostrowska, Wioleta Mazur, Agnieszka Słoma, Monika Dyrda, Bożena Czernicka, Jerzy Ząbek, Jacek Pruchnicki i Dariusz Miziołek, wspierani przez muzyków: Marcina Szylara, Adama Kraszewskiego i Magdalenę Żygadło, którzy stworzyli oryginalne aranżacje.
Z kolei głosy z gminy Wielkie Oczy to: Marzena Mroczkowska, Judyta Fedyk, Patryk Mokrzycki, Anna Puzyr, Marta Rawska, Iwona Frankowska-Weselak, Kamil Demczak, Klaudia Strojna, Justyna Styrna i Krzysztof Michalik.
– Chodziło nam o pewien rodzaj integracji międzypokoleniowej, więc namówiliśmy do wspólnych muzycznych działań dzieci, młodzież i osoby starsze – zapowiadał wydanie płyty jeszcze w czasie trwania warsztatów Jan Solarz, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Jakości Życia z siedzibą w Widaczowie, bo to właśnie ono, wspólnie z parafią rzymskokatolicką pw. Matki Bożej Fatimskiej w Rozborzu i w partnerstwie z gminą Przeworsk i Wielkie Oczy zrealizowało projekt „Piąta pora roku”.
Wszystkie utwory na płycie związane są z kulturą ludową, obrzędowością i rocznym rytmem natury, założeniem pomysłodawców było bowiem, by nagraniami nawiązać do czasów, kiedy życie na wsi było zupełnie inne niż teraz. Kiedy ludzie spotykali się, by razem muzykować.
Prezes stowarzyszenia J. Solarz podkreśla, że zrealizowanie pomysłu z nagraniem płyty było możliwe dzięki ogromnemu wsparciu Daniela Krawca Wójta Gminy Przeworsk, który od lat nawiązuje współpracę z różnymi organizacjami, tworząc tym samym przestrzeń i warunki do realizacji inicjatyw oddolnych, zadań, projektów, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkańców lub grup mieszkańców w zakresie kultury, profilaktyki, rehabilitacji i wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a także rodzin z problemami uzależnień, przemocy, czy też – w obecnym czasie – osób pozostających w izolacji w związku z COVID-19. Zatem, taka postawa prospołeczna, to wiele korzyści dla mieszkańców gminy.
Płyta nie powstałaby też, gdyby nie finansowe wsparcie z zewnątrz. Na realizację zadania udało się pozyskać dofinansowanie z budżetu województwa podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, w ramach „Wojewódzkiego Programu Pomocy Społecznej na lata 2016-2023”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze