Reklama

Wybudują Transgraniczne Centrum Obsługi Celnej. Będą nowe miejsca pracy

Szef Krajowej Administracji Skarbowej, będący jednocześnie szefem Służby Celnej Marian Banaś zapewnił marszałka Sejmu RP, przemyślanina Marka Kuchcińskiego (PiS) w specjalnym piśmie o budowie w Przemyślu Transgranicznego Centrum Obsługi Celnej. Dzięki temu powstanie najprawdopodobniej kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Inicjatorem pomysłu budowy była Izba Celna w Przemyślu, a obecnie zamysł ten będzie realizowany przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu. Pomysł padł na bardzo podatny grunt. Na początku br. marszałek Sejmu RP skierował pismo do szefa Krajowej Administracji Skarbowej M. Banasia w sprawie poparcia projektu budowy w nadsańskim mieście Transgranicznego Centrum Obsługi Celnej. Odpowiedź jest bardzo obiecująca[paywall].

Szef KAS budowę centrum przy Oddziale Celnym w Przemyślu zaakceptował już w 2016 r. TCOC na być wzbogacone o infrastrukturę kontrolno-magazynową dla potrzeb jednostek granicznych podległych Izbie Celnej w Przemyślu. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie przechowywania w magazynach towarów przeznaczonych do likwidacji oraz do składowania i kontroli zajętych automatów do gier.

Reklama

„(...) Widząc potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia, a jednocześnie możliwości jego sfinansowania z budżetu państwa, w pierwszym etapie w 2017 roku opracowany zostanie program funkcjonalno-użytkowy, a w następnej kolejności dokumentacja projektowa. Realizacja robót budowlanych i wykończeniowych oraz wyposażenie w niezbędny sprzęt przewidywane jest w kolejnych latach” – czytamy w piśmie M. Banasia do marszałka M. Kuchcińskiego.

Potwierdziła to rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej rachmistrz Edyta Chabowska: – Obecnie realizowane są koncepcyjne prace projektowe dla tej inwestycji. Projekt obejmuje budowę nowej siedziby Oddziału Celnego w Przemyślu, czyli budynku biurowego wraz z częścią kontrolno-magazynową oddziału. Ponadto w ramach inwestycji planowana jest budowa magazynów do składowania towarów, czyli magazyn depozytowy oraz likwidacyjny. W projektowanych obiektach szacowana jest obsada kadrowa na poziomie około 50 osób, oczywiście w ramach zadań realizowanych przez funkcjonariuszy czy pracowników oddziału.

Reklama

W kompleksie będzie możliwość prowadzenia także działalności handlowej. Być może powstaną np. bary, restauracje czy sklepy. To tylko zwiększy ilość miejsc pracy, podobnie jak przy obsłudze magazynów depozytowego i likwidacyjnego.

To bardzo dobra informacja nie tylko dla funkcjonariuszy celnych, ale i osób, które będą się mogły starać  o pracę w centrum. Projektowi przyklaskują wszyscy. Także przemyscy radni opozycji. – To bardzo dobra wiadomość. Powstaną nowe miejsca pracy i być może wielu ludzi nie wyjedzie z miasta. Być może przyczyni się to także do rozwoju Przemyśla i to w dodatku w dobrym kierunku, bo przecież jesteśmy miastem przygranicznym i wszystkie inicjatywy przygraniczne powinny się tu kumulować. Mam na myśli choćby: przygraniczny handel czy tanie hotele, hostele i motele. To dla każdego miasta sposobność, aby zatrzymać w nim ludzi, a co za tym idzie i pieniądze. Rozwinięte hotelarstwo spowodowałoby także zatrzymanie szarej strefy handlu przygranicznego, pokątnego pomieszkiwania czy meliniarstwa. Kto w mieście tym się zajmuje? Nikt. Szkoda, że ten krok w kierunku rozwoju to nie jest wynik działań włodarzy miasta. Bo nie jest, natomiast władze chętnie się podpinają pod takie i inne inicjatywy – powiedziała radna Klubu Radnych PO Grażyna Stojak.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pio - niezalogowany 2017-03-21 20:32:15

    Dla kogo te miejsca pracy?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    niePio - niezalogowany 2017-03-21 21:18:57

    dla rodziny i znajomych 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkaniec - niezalogowany 2017-03-21 22:40:03

    Oby to nastąpiło jak najszybciej, a jednocześnie skończy się koszmar na ulicy Ofiar Katynia

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama