Reklama

Wysockiego będzie remontowana, Bielskiego nie

20/05/2018 14:00

Zgodnie z założeniami przebudowa ul. Wysockiego będzie kontynuowana. Na razie musi natomiast poczekać inna planowana inwestycja drogowa – remont ul. Bielskiego. Wszystko z powodu zmian w programie rządowym.

W marcu br. rząd ogłosił nowy program, którego celem[paywall] jest wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Miasta na prawach powiatu (np. Przemyśl) mogły złożyć dwa wnioski. Ze względu na niskie średnie dochody w Przemyślu poziom dofinansowania miał wynosić nawet 80 procent.

Władze miasta złożyły dwa wnioski. Jeden dotyczył kontynuacji przebudowy ul. Wysockiego na odcinku od Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej do bloku TBS. Drugi natomiast zakładał remont ul. Bielskiego od skrzyżowania z Grunwaldzką do kościoła, a więc prawie na całej długości.

Reklama

 

Mniejsze dofinansowanie

– Ze względu na bardzo dużą liczbę wniosków, wojewoda ostatecznie podjął decyzję o zmianie poziomu dofinansowania i w przypadku miasta na prawach powiatu ustalił go na 50 procent – mówi zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder.

To oznaczało, że miasto musiałoby zabezpieczyć dużo większe pieniądze na wkład własny do zadania. Zdecydowano, że złożony zostanie tylko wniosek na remont Wysockiego. Koszt tego zadania to prawie 6,9 mln zł, z czego dotacja wyniesie 2,6 mln zł, a miasto musi wydać 4,2 mln zł. – Dofinansowanie będzie na poziomie niespełna 40 procent, ponieważ około półtora miliona musimy wydać na tak zwane wydatki niekwalifikowane, czyli te, na które dotacji dostać nie możemy. Wynika to z bogatej infrastruktury podziemnej na tej ulicy i konieczności przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnych, czy telefonicznych – wyjaśnia G. Hayder.

Reklama

Taki rozwój sytuacji sprawił, że miasta nie będzie stać na remont Bielskiego. – Budżet miasta by tego nie wytrzymał, zwłaszcza, że szykujemy się do kontynuacji modernizacji Zielonego Rynku – mówi G. Hayder.

Drugi z wiceprezydentów Janusz Hamryszczak zauważa, że wprawdzie zasady dofinansowania się zmieniły, ale i tak dotację należy rozpatrywać w kategorii sukcesu, ponieważ są to dodatkowe środki z budżetu państwa. Liczy też, że będzie się można starać o kolejne pieniądze w ramach „piątki Morawieckiego”.

Reklama

– Nie zapominamy o Bielskiego, jest to ważne i długo oczekiwane zadanie. Liczymy, że środki zostaną zwiększone – podkreśla prezydent Robert Choma.

Jeśli jednak nie pojawią się jakieś ekstra pieniądze, ul. Bielskiego zostanie wyremontowana najwcześniej w 2020 r.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ha, ha - niezalogowany 2018-05-20 15:05:04

    Ten Rząd to dba o Przemyśl.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Hbvhjhhhhhj - niezalogowany 2018-05-21 12:21:41

    Dobra zmiana rozpieszcz swój matwcNik jak może

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2018-05-21 18:13:38

    Oczywiscie ścieżki rowerowe z polbruku . Zapomnij o szosówce .Tylko góral na oponach od traktora .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama