Rotary Club Jarosław był inicjatorem powstania tablicy z wizerunkiem Mieczysława Święcickiego, która wzbogaciła Panteon Wybitnych Osobistości Jarosławia w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Osoby bardzo znanej i cenionej w tym mieście.
Mieczysław Święcicki urodził się 27 marca 1936 r. w Sokalu (woj. lwowskie), zmarł w Krakowie 5 lutego 2018 r. W 1944 r. z całą rodziną został przesiedlony do Jarosławia, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza, a następnie im. Piotra Skargi. Potem rozpoczął naukę w Technikum Budowlanym. Równocześnie z edukacją w technikum rozpoczął naukę w szkole muzycznej stopnia podstawowego, a następnie średniego w klasie fortepianu, klarnetu i gitary. Jako uczeń szkoły muzycznej występował w orkiestrze dętej jarosławskiej „budowlanki”. W 1956 r. podjął pracę instruktora kulturalnego w Domu Kultury, a jako instruktor taneczny w 40. Pułku Artylerii Lekkiej oraz w jarosławskiej Fabryce Wstążek przy ul. Poniatowskiego.
Być może nie każdy pamięta, że był współtwórcą teatru lalek „Kacperek” w Domu Kultury w Jarosławiu. M. Święcicki angażował się w zespole tanecznym Lidii Nartowskiej, z którym utrzymywał kontakt również wtedy, gdy[paywall]. wyjechał na studia do Krakowa. Tam podjął studia muzyczne na wydziale wokalnym Wyższej Szkoły Muzycznej.
W czasie studiów rozpoczął działalność artystyczną w Teatrze Rapsodycznym, występował także w Teatrze Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pod okiem Andrzeja Wajdy, Tadeusza Kantora, Józefa Szajnego czy Jerzego Jareckiego oraz w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W 1956 r. z przyjaciółmi założył słynną „Piwnicę pod Baranami”. Nigdy nie zapomniał o Jarosławiu, gdzie pobierał pierwsze szlify teatralne i aktorskie, niejednokrotnie tutaj koncertował z zespołem „Piwnicy pod Baranami”. Zawsze bardzo ciepło wspominał miejsca, w których spędził młode lata. Na mocy uchwały Rady Miasta Jarosławia z 2016 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia.
Tablicę ku jego czci, która trafiła do Panteonu Wybitnych Osobistości Jarosławia w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, wykonał artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz. Z ramienia Urzędu Miasta Jarosławia odsłonił ją zastępca burmistrza Dariusz Tracz. Uroczystość zwieńczona została recitalem – a jakże – artystów „Piwnicy pod Baranami”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze