Reklama

Z roku na rok coraz więcej podróżnych

22/01/2018 15:30

W 2017 roku na przejściach granicznych podległych Bieszczadzkiemu Oddziałowi Straży Granicznej odprawiono ponad 13 milionów osób. To o ponad 1 milion więcej niż jeszcze rok wcześniej. Nastąpił nieznaczny spadek pojazdów, którymi podróżni przekraczali polsko-ukraińską granicę. Powód? Coraz więcej z nich pozostawia własne auta i przesiada się do autobusów bądź pociągów.

18 bm. w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu podsumowano miniony rok. Komendant pułkownik Robert Rogoz podkreślił, że ostatnie 12 miesięcy to kolejny okres[paywall], kiedy zanotowano wzrost liczby odprawionych podróżnych. Ta tendencja utrzymuje się od 2014 roku, kiedy przejścia przekroczyło blisko 10 milionów osób.

– Pod tym względem ostatni rok był rekordowy – stwierdził płk Rogoz. – Obecny z pewnością nie będzie gorszy. Podejrzewamy, że padną kolejne rekordy – dodał.

Reklama

Wzrost ruchu to następstwo m.in. zniesienia obowiązku posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Od 11 czerwca 2017 roku muszą oni natomiast posiadać paszport biometryczny i spełnić pozostałe warunki wjazdu określone w przepisach. Pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu.

Z Bangladeszu, Turcji, Rosji

W 2017 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 105 osób, które nielegalnie przekroczyły tzw. zieloną granicę, to o ponad 40 procent więcej niż w 2016 roku.

Reklama

– Najwięcej było obywateli Bangdaleszu, Turcji, Rosji, Indii i Pakistanu – powiedział pułkownik Adam Pacuk, zastępca komendanta. – Ponadto ujawniliśmy towary pochodzące przestępstw o wartości ponad 52 milionów złotych. Wśród nich narkotyki, których wartość oszacowano na ponad 24,5 miliona złotych – wyliczył.

Służby graniczne obserwują nowe formy działalności przestępczej związanej z towarami akcyzowymi. To szmuglowanie przez granicę melasy do fajek wodnych bądź jej nielegalna produkcja w kraju. Niezależnie od tego zdecydowanie najczęściej przemycanym towarem wciąż pozostają papierosy. W poprzednim roku funkcjonariusze przechwycili 421 tysięcy paczek.

Reklama

Staną kolejne wieże

Przedstawiciele Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zapowiedzieli kolejne inwestycje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Wśród nich wymieniono: budowę wyposażonych w systemy optyczne i termowizję wież obserwacyjnych w Bystrem, Kalwarii Pacławskiej i Żmijowiskach, rozbudowę placówek SG w Hermanowicach, Korczowej i Wetlinie oraz rozbudowę systemów ochrony technicznej granicy zewnętrznej UE w zakresie urządzeń nadzoru. W 2017 roku do służby w BiOSG przyjęto 55 osób. W tegorocznych planach jest 90.

– Nowi funkcjonariusze trafiają głównie do służby na przejściach granicznych w Medyce, Korczowej i Budomierzu – wyjaśnił płk Rogoz. – Potrzeba wzmocnień kadrowych wynika również z faktu planowanego do uruchomienia w 2020 roku polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Malhowicach k. Przemyśla – nadmienił.

Obecnie w BiOSG pracuje 2026 funkcjonariuszy i 300 pracowników cywilnych. Pierwsi z nich ochraniają odcinek granicy o łącznej długości 373 km, w tym odcinek z Ukrainą o długości 239 km i ze Słowacją – 134 km.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama