Reklama

Za modernizacją ul. Kraszewskiego, ale przeciw zrobieniu z niej drogi tranzytowej

12/08/2017 17:00

Kolejna odsłona dyskusji o remoncie ul. Kraszewskiego w Jarosławiu nic nie przyniosła. Każdy został przy swoim zdaniu. Obie strony miały tylko okazję, by swoje przypomnieć i sobie docinać. Większość radnych stwierdziła, że jest za remontem, ale nie pozwoli na zrobienie z ulicy w centrum miasta drogi tranzytowej z ciężkim ruchem.

„Innymi słowy na Kraszewskiego nadal będą powstawały dziury w jezdni i drżały zabytkowe kamienice, gdyż remontu nie będzie. Szansa na 4 miliony dotacji przepadła” – komentował na portalu społecznościowym burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.

Kkolejny raz starał się przekonać radnych do wejścia w unijny projekt realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina, mający poprawić m.in. infrastrukturę drogową oraz usługi transportowe. Większość radnych uważa, że skorzystanie z dofinansowania wymusi otwarcie ul. Kraszewskiego na ciężki ruch, a sama modernizacja wycinkę drzew, a możliwe, że także wyburzenie[paywall] jednego z budynków i zabierze jej spacerowy charakter. Burmistrz zapewnia, że zmiany będą niewielkie, a o ruchu tranzytowym nie ma mowy. Mieszkańcy są podzieleni. Jedni popierają burmistrza. Inni przeciwstawiających się mu radnych. Na ostatniej sesji zwołanej w trybie nadzwyczajnym radni kolejny raz projekt burmistrza odrzucili.

Reklama

Radni swoje

– Nie jesteśmy przeciw. Jesteśmy za właściwą przebudową. Program, z którego mielibyśmy korzystać, mówi o poprawie infrastruktury komunikacyjnej, o usługach transportowych, o połączeniach między regionami – zauważał wiceprzewodniczący RM Tadeusz Słowik.

– Od lat uważamy, że ulica Kraszewskiego wymaga remontu i upiększenia. To jeden z najstarszych deptaków w mieście. Według planów ma się stać drogą szybszą i mniej bezpieczną. Nie wykluczając wprowadzenia ciężkiego ruchu – dodawał przewodniczący Janusz Szkodny. – Mówimy o wydaniu wielkich pieniędzy na autostradę przez centrum Jarosławia, a nie o remoncie Kraszewskiego.

– Zachowajmy charakter ulicy – apelował radny Mariusz Walter. Nic nie dały uwagi radnej Bożeny Łanowy, która próbował przekonać, że towary będą dostarczane przez mniejsze samochody. Wacław Spiradek apelował w imieniu swojej wnuczki o pozostawienie drzew. Na uwagę burmistrza, że w projekcie uczestniczą inne gminy i jeśli Jarosław wystąpi, to zadanie upadnie, radni odpowiadali, że ich zadaniem jest dbać o dobro swojego miasta. Do rady wpłynął także protest z kilkudziesięcioma podpisami mieszkańców niezgadzających się z proponowaną przez burmistrza formą przebudowy.


fot.Roman Kijanka
Mieszkańcy również mają podzielone zdania. Radny Mariusz Walter przekazuje prezydium RM ich protest przeciwko proponowanej przez burmistrza modernizacji.

Reklama

Burmistrz swoje

– Wszyscy chcą remontu. Ja chcę takiego z prawdziwego zdarzenia. Z wymianą infrastruktury. Koszty wynoszą około 5 milionów złotych. Z tego 90 procent obejmuje dofinansowanie. Chodzi o 900 metrów ulicy Kraszewskiego. Uważam, że zrobienie nakładki asfaltowej to za mało. Za kilka lat znowu wypadną dziury – mówił W. Paluch. – Nikt nie chce zwiększać prędkości. Nie projektuje drogi dla tirów. Dziennie przejeżdża ulicą około 3,5 tysiąca samochodów i pod te warunki projektujemy, a program transgraniczny ma na celu poprawę usług turystycznych – argumentował. 

Znacznie dłuższy komentarz zamieścił burmistrz na swym profilu. „Z przykrością zawiadamiam, że pomimo moich ogromnych starań ul. Kraszewskiego nie będzie remontowana. Rada Miasta (nie wszyscy radni) nie pozwoliła na przystąpienie do partnerstwa, wykonanie projektu i wnioskowanie o środki unijne na ten remont. Pomimo licznych głosów mieszkańców, które wskazywały na konieczność wykonania tych prac, nie zważając na głosy w konsultacjach społecznych w tej sprawie, pomimo pism wójtów gmin Pawłosiów i Przeworsk oraz rad tych gmin, uchwał rad dzielnic I, VI i VII, popierających ten projekt, radni zablokowali możliwość pozyskania dotacji i wyremontowania ulicy” – komentuje burmistrz.

Emocje ponad powagą rady

Remontu ul. Kraszewskiego chcą radni i burmistrz. W. Paluch dąży do przeprowadzenia go z wykorzystaniem wsparcia unijnego. Większość radnych, obawiając się, że skorzystanie z pomocy wymusi znaczne zwiększenie ruchu, uważa, iż należy przeprowadzić modernizację w mniejszym zakresie  bez wchodzenia w program transgraniczny. Obie strony nie mogą się porozumieć, a emocje, docinanie sobie i odniesienia osobiste dodatkowo utrudniają dyskusję.

Na ostatniej sesji RM wzięły górę nad powagą i godnością najważniejszych organów władzy w mieście, czyli burmistrza i RM. Bezcelowe przegadywanie przerwał Jarosław Pagacz, wiceprzewodniczący RM, zgłaszając wniosek o zakończenie wywodów. – Temperatura dyskusji niebezpiecznie wzrosła. Uważam, że należy ją zamknąć, bo i tak zdanie radnych się nie zmieni – stwierdził. Rozpatrywanie przerwano. Radni, jak zauważył wiceprzewodniczący, zdania nie zmienili. Dziesięciu było przeciw projektowi burmistrza. Uchwała kolejny raz upadła. 


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mieszczuch - niezalogowany 2017-08-12 17:17:55

    Tak to jest jak ludzie zarządzający infrastrukturą miejską po 15-tej wyjeżdżają poza Jarosław do miejsca zamieszkania. Drzewa i zieleń miejska to dla nich uciążliwość i zbędny dodatek. Ostatnio padła ofiarą akacja na Zamkowej koło dawnego ruchu. Uderzył w nią co prawda piorun, ale drzewa przeżywają takie rzeczy i rosną dalej przez długie lata. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ela - niezalogowany 2017-08-12 18:25:56

    Przed naszym budynkiem na ul  Kraszewskiego rosną stare drzewa wyższe od naszej kamienicy .Jesienią te liście zatykają nam rynny i zaległe liście gniją, co powoduje korozję naszego dachu ,nikt tych drzew nie przycina odpadające  konary lądują na naszych kamienicach .Proszę mi odpowiedzieć kto  odpowie gdy, dojdzie do tragedii, bo dojdzie , to jest tylko kwestią czasu   , gdy po burzy drzewo uszkodzi nam budynek , czy ktoś z radnych o tym pomyślał 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    romek - niezalogowany 2017-08-12 18:44:37

    Jestem mieszkańcem tej ulicy i nikt u mnie nie był za podpisem  , skąd oni biorą te podpisy .Ja osobiście jestem za wymianą tych starych drzew na jakieś niższe iglaste  , bo i w zimie będzie zielono 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama