Reklama

Zadecydowały koszty realizacji inwestycji, ale Przemyśl nie idzie w odstawkę

17/02/2021 17:09

W ubiegłym tygodniu gruchnęła wieść o tym, że Przemyśl – kosztem Zadąbrowia w gminie Orły – przegrał walkę o lokalizację filii fabryki firmy „Benix”, produkującej meble tapicerowane. Głos w tej sprawie zabrał inwestor. W rozmowie z nami Krzysztof Zimny, zastępca dyrektora generalnego firmy, mówi o powodach wyboru Zadąbrowia, ale też o przyszłości istniejącej już w Przemyślu szwalni.

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że na lokalizację swojego nowego zakładu produkcyjnego  wybraliście Zadąbrowie. Jakie czynniki zadecydowały o tym, że wybraliście teren w gminie Orły kosztem Przemyśla, który zdawał się być w pewnym momencie faworytem?

– W momencie poszukiwania nowych możliwości rozwoju Fabryka Mebli „Benix” Kaczorowscy Spółka Jawna w Mroczeniu została zaproszona przez prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, radną Monikę Jaworską oraz lokalnego działacza i biznesmena Tomasza Szybiaka na ziemię przemyską. Firma nasza spotkała się z[paywall] daleko idącym zrozumieniem, pomocą i wsparciem.

Poszukiwaliśmy dogodnych warunków do wybudowania hali o powierzchni co najmniej 20 tysięcy metrów kwadratowych. Bardzo dobre ziemie w Przemyślu oraz uwarunkowania geologiczno-wodne spowodowały, że po przeanalizowaniu przez nas możliwości inwestycyjnych skala prac ziemnych i ich koszty byłyby niewspółmierne dla całej inwestycji.

Pragniemy podkreślić, że poszukiwania alternatywnych lokalizacji w Przemyślu trwały do samego końca, to znaczy do momentu, kiedy upływał termin na wpłatę wadium na działkę w Orłach. Ponieważ jesteśmy zdeterminowani do zainwestowania na terenie ziemi przemyskiej, kupiliśmy dwie działki o łącznej powierzchni około 5 hektarów, aby zacząć materializować nasze zapowiedzi.

Pragniemy podkreślić, że odległość od Zadąbrowia do Przemyśla jest tak niewielka, iż nasz zakład w takim samym stopniu będzie oddziaływał na Przemyśl, jakby znajdował się w jego obrębie. Wszystkie nasze plany nadal łączą się z całym powiatem przemyskim – myślę tu o pracownikach, uczniach, podwykonawcach. Pewną przesłanką, która również zadecydowała o tym, że wybraliśmy Orły, a nie inną lokalizację, było – poza inwestowaniem w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Wisłosan” Zadąbrowie – również to, że wielu obecnie zatrudnianych przez nas pracowników filii w Przemyślu mieszka w północnej części powiatu, a więc będą mieli jeszcze łatwiejszy dojazd do pracy.    

Reklama

 

Co zatem z przemyską szwalnią? Czy podjęta decyzja oznacza, że zostanie ona w przyszłości przeniesiona do Zadąbrowia?

– Obecnie trudno nam się tak jednoznacznie wypowiedzieć na temat tego, co przyniesie przyszłość, zwłaszcza w tak niepewnych czasach jak obecne. Liczymy na to, że załoga, która w tym momencie nabiera doświadczenia, będzie fundamentem, na którym będziemy budować załogę w Orłach. Nasze doświadczenie uczy nas jednak, że ciągle się rozwijając, potrzebujemy wielu pracowników i może się okazać, że filia na ulicy Jasińskiego będzie nadal potrzebna. Za wcześnie jednak na jednoznaczne deklaracje.

Reklama

 

Proszę opowiedzieć coś o przyszłości. Czym konkretnie będzie się zajmował zakład w Zadąbrowiu? Kiedy powstanie? Ilu ludzi może znaleźć w nim zatrudnienie?

– W tym momencie przygotowujemy się do zakończenia wszystkich czynności formalnoprawnych związanych z zakupem działki. Po tym przystąpimy do przygotowywania dokumentacji budowlanych, a następnie do realizacji budowy. Pomni doświadczeń roku 2020, podchodzimy z pokorą do bardzo jednoznacznych oznaczeń terminów. Obecnie skłaniamy się ku wybudowaniu w pełni funkcjonalnej fabryki mebli tapicerowanych, to znaczy zakładu składającego się ze stolarni, szwalni i tapicerni, wraz z niezbędnymi magazynami, wydziałami pośrednimi oraz częścią administracyjną. Zatrudnienie może znaleźć około 500 osób.  


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    RP - niezalogowany 2021-02-17 20:26:47

    Nie mam dostępu do pełnej wersji artykułu ale mam rozumieć że szwalnia pozostaje w Przemyślu. Zadecydowały koszty inwestycji, ciekawe....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bidny przemyski obserwator - niezalogowany 2021-02-17 23:22:08

    Miałem jako stały i stary przemyski obserwator nie zabierać głosu w tej sprawie , zresztą w żadne innej j w tym zadupiu obecnie zasypanym przez śnieg przemyskim ubiegłorocznym brudzie ale jedynie  zapytam ,  o czym właściwie przez niemal rok czasu rozmawiali . Przecież inwestycja to biznes , a biznes to pieniądze , a więc jak sens miały te rozmowy , może Bakun podobnie jak Choma chciał przechytrzyć biznesowego partnera i otrzymać coś za friko. No cóż "przymyślaki" mają to co chcieli i wybrali kolejny raz , bo jacy wyborcy , taka "wadza " , jaki pan taki kram.  Wyobrażam sobie lament mera po tej nieco większej zimie , dopiero nie będzie kasy na sprzątanie pośniegowego błota , sprzątania mieściny  , czy łatania pozimowych dziur w  ulicach   i krzywych chodników.  Hm , wyobrażam sobie zawalenie całej winy na covid 21 , nie należy jednak zapominać że królewskie i wolne ponoć jeszcze miasto jest "wolne od fikcji lgbt", za co będzie kara czyli znowu coś tam nie dadzą użebrać z tzw funduszy norweskich.  Łoj bidny ten Przemyśl  od zawsze , ale czemu bidny , bo głupi , a czemu głupi , bo bidny. Kto to jeszcze pamięta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    1011 - niezalogowany 2021-02-18 04:51:31

    Skończ człowieku już pieprzyć. Rzygać się chce już na twoje lamentowanie. Jak ci tak źle i na wszystkie bolączki tego miasta masz receptę to weź się za tą " władze" i pokaż wszystkim jaki z ciebie gospodarz. A jak nie to spływaj do ścieku nędzny prowokatorze.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama