Załoga Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. listownie poprosiła Leszka Radonia, aby pozostał na stanowisku prezesa spółki. Jego decyzja była jednak nieodwołalna. 14 maja br. władze miasta podpisały dokumenty o zaciągnięciu kredytu na dalsze funkcjonowanie zakładu. Tyle że zdaniem związkowców to tylko chwilowe podtrzymywanie go przy życiu.
Rezygnacja Leszka Radonia z funkcji prezesa była nieodwołalna, mimo listu, jaki wystosowali do niego członkowie załogi. „(...) Pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. są głęboko zaniepokojeni i wyrażają swoją dezaprobatę wobec podjętej przez pana decyzji i proszą o ponowne jej przemyślenie i wycofanie się z niej. Stoimy na stanowisku, że w zaistniałej, bardzo trudnej sytuacji spółki, pogłębionej kryzysem wynikającym z wprowadzonych obostrzeń związanych z wprowadzeniem stanu pandemii, zawarte porozumienie pracowników o obniżeniu czasu pracy i wynagrodzenia stanowiło zaufanie do pana i nadzieję, że pokonamy ten kryzys razem. Biorąc pod uwagę pana wiedzę, zaangażowanie w sprawy spółki i długoletni staż pracy, możemy tylko domniemywać, że powodem pana decyzji jest zupełny brak zrozumienia i chęci wykazania pomocy spółce ze strony jej właściciela (czyli prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna – przyp. aut.) oraz brak[paywall] akceptacji podejmowanych przez pana działań dla dobra spółki. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, prosimy o wycofanie się z podjętej decyzji, której negatywne konsekwencje poniosą pracownicy” – zakończyli list pracownicy MZK w Przemyślu.
Od 13 maja br. tej miejskiej spółce szefuje sekretarz miasta Dariusz Łapa. Ten sam, który swego czasu był kołem ratunkowym dla innej spółki – PWiK-u. Najprawdopodobniej taki stan potrwa do 30 czerwca br. Od 1 lipca br. funkcję prezesa MZK sp. z o.o. w Przemyślu obejmie Łukasz Dziągwa z Rzeszowa. 14 maja br. władze miasta podpisały dokumenty o zaciągnięciu kredytu na dalsze funkcjonowanie zakładu.
Innej drogi – zdaniem władz Przemyśla – nie ma. Nadzieje na dofinansowanie spółki z budżetu miasta rozwiał zastępca prezydenta Bogusław Świeży. W piśmie (5 maja br.) do wówczas jeszcze jej prezesa L. Radonia zapewnił co prawda o przelaniu na konto firmy należnej rekompensaty w kwocie 525 tys. 684 zł 9 gr, ale dodał, że ze względu na kryzys związany z koronawirusem SARS-CoV-2, wątpliwe jest czy stan budżetu miasta pozwoli w najbliższym czasie na dofinansowanie spółki MZK dodatkowymi środkami.
„Doskonale zdaję sobie sprawę, że zmierzenie się z obecną sytuacją stanowi pewne wyzwanie dla zarządu MZK, niemniej jednak, właśnie jego rolą jest właściwe zadbanie o rentowność spółki, przede wszystkim poprzez niwelowanie strat na działalności podstawowej – dodatkową działalnością, gdzie odpowiednia kreatywność, inicjatywa oraz zaangażowanie mogłyby przynieść nieograniczone możliwości generowania dochodów” – napisał B. Świeży.
– Przyznać trzeba, że poczucia humoru zastępcy prezydenta nie brakuje, a biorąc pod uwagę ostatnie zdanie o „nieograniczonych możliwościach” także chyba dostatecznej wiedzy na temat tego, jakie przedsięwzięcia podejmowane są przez szefostwo i nas, załogę. To zdanie jest dla nas po prostu obraźliwe – usłyszeliśmy od grupy pracowników.
Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w MZK sp. z o.o. w Przemyślu Donald Krzysik ma nietęgą minę. Na pytanie, czy nie dało się nakłonić L. Radonia do pozostania na stanowisku, gorzko się uśmiechnął.
– Sytuacja była, jest i będzie bardzo zła. Rezygnacja kolejnych prezesów nie wynikała z żadnych przyczyn osobistych. Wreszcie trzeba powiedzieć sobie prawdę: stosunki i współpraca z panami prezydentami są bardzo trudne. Nie nadawali na tych samych falach. Nie pamiętam, ile już razy prosiliśmy, wręcz błagaliśmy, o pochylenie się władz miasta nad naszą sytuacją i nic to nie dało. Nie rozumieją, że problem tkwi w zaległościach, które się za nami ciągną. Z wpłacanych rekompensat spłacamy długi. I nie mamy na bieżącą działalność. Władze miasta kompletnie odcinają się od czasów, kiedy jeszcze nie rządziły miastem. Naszym zdaniem, jedyną formą jest dokapitalizowanie spółki, abyśmy mogli odciąć ten ogon – twierdzi.
– Dobija nas epidemia koronawirusa. Autobusy jeżdżą prawie puste. Straty idą w dziesiątki tysięcy złotych. Inne miasta mają takie same problemy, ale natychmiast reagują. U nas działa zasada: zobaczymy, może jakoś to będzie. Dlaczego na przykład diametralnie nie zmieniono rozkładu jazdy? Aby przez cały tydzień autobusy jeździły tak, jak w dni wolne od pracy? Koszty byłyby o wiele mniejsze. Niezrozumiała dla nas jest decyzja o zaciągnięciu około półtoramilionowego kredytu. To, naszym zdaniem, jeszcze bardziej pogłębi naszą zapaść. Już pożyczkę od innych dwóch spółek miejskich wzięliśmy i nie mamy z czego jej spłacać. I nie wiemy, kiedy to zrobimy. Załoga zrobiła kolejny krok w celu ratowania firmy. Podpisaliśmy porozumienie o zmniejszeniu czasu pracy o 20 procent, co oczywiście wiąże się z niższymi pensjami. Co dalej? Nie wiemy, kto będzie tu prezesem. Obecnie jest pan sekretarz miasta Łapa, podobno przyszłym zostanie pan Dziągwa z Rzeszowa. Często bywa u nas pan Paniw z transportu miejskiego. Mam nadzieję, że widzą, co się u nas dzieje. A jeśli tak, podejmą takie decyzje, które uratują miejską komunikację w Przemyślu i nasze miejsca pracy – z goryczą w głosie podsumował D. Krzysik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.już pisałem , legalne referendum odwoławcze obecnego prezydenta Bakuna . Następnie zarząd komisaryczny wyznaczony przez premiera PAŃSTWA, A PÓŻNIEJ NOWE WYBORY /PRZEDTERMINOWE /SAMORZĄDOWE
Bakun wziałeś sobie specjaliste Archeologa na przyszłego Prezesa zdegradowanego specjaliste z Rzeszowa ! To ma być ten cudotwórca ? Dziwne cały Rzeszów sie śmieje i dziękuję że wziąłeś go sobie. Oj chłopcze chłopcze żal że tylko takich udaje Ci sie upadłych specjalistów przekonać do współpracy z Tobą. Po pierwsze poczytaj o tym specjaliście na internecie, a druga sprawa kiedy rozpisujesz konkurs na Prezesa MZK, czy odwagi Ci brak i łamiesz i tak już te swoje śmieszne obietniczki wyborcze ?
do Jeżyk - następny NAMASZCZONY partyjny ""orzeł"" przez PIS
Jest mi wielki wstyd za "SOLIDARNOSC"tą obecną,która nie rozumie tego .....,że ludzie muszą pracować godnie.Jak tu uczcić 40 lecie powstania "NSZZ SOLIDARNOSC" i jak popatrzeć w oczy Rodzinom ich dzieciom,którzy walczyli o tą idę.
Pracować godnie w dzikim kapitaliźmie? Polscy robotnicy ,podpuszczeni, okłamani,zmanipulowani jako jedyni na świecie wywalczyli sobie kapitalizm który zabrał im miejsca pracy i upodlił zmuszając do emigracji zarobkowej, chodzenia w ciuchach ze szmateksu,bezdomności i szukania jedzenia po śmietnikach. W skrajnych przypadkach do samobójstw których jest ok . 10 tys rocznie. Za " przeklętej" komuny trudno było wejść do autobusu z powodu tłoku jaki panował w godzinach szczytu tj . dojazdu i powrotu z pracy. Ale to naruszało godność ludzi pracy .
to bedzie grześ lewandowski,a tata zastepcom
Trudno było wejść do autobusu bo mogłeś co najwyżej mieć rower, malucha miał tylko kierownik budowy a dużego Fiata prezes. Za Hitlera przed 39' ludzie też mieli dużo pracy przy produkcji militarnej. Lepiej zryc suchy chleb ale swój niż paczki ale mieć na szyi smycz. Ile pokoleń musi wymrzec, żeby to zrozumieć?
P, Klyz czytał Pan o co walczy Solidarność? Dokładnie o to o czym p, pisxe
YOUTUBE.COM - NAUKA O GÓWNIE - TO SOLIDARNOŚĆ SPRZEDAJE NAS
Panie Prezydencie mię odwagę spójrz w oczy Pana Prezesa Radonia całej załodze w oczy i powołaj ponownie Pana Radonia na prezesa Mzk to człowiek godny zaufania Ten FACHOWIEC Ż RZESZOWA ZNISZCZY MZK DO 6 miesięcy co narobił w Rzeszowie proszę przeczytać artykuł w życiu podkarpackim z tamtego tygodnia Czy Panu Prezydentowi nie wstyd kogo bierze na Prezesa MZ K Panie Jakub dostał Pan pismo od całej załogi odnośnie Pana Prezesa Mzk Jak odnoszą się z wielkim szacunkiem do Prezesa Pana Radomia to chyba powinno dac coś do myslenia
Dlaczego znowu Sekretarz Miasta zostaje powołany w MZK. Moim zdaniem dlatego, że ławka rezerwowych - WYKSZTAŁCONYCH fachowców wokół Prezydenta jest Bardzo krótka.Ci którzy oddali głos za - wiedzieli ze kandydat na Prezydenta nie ma wykształcenia , wiedzy ani żadnego doświadczenia samorządowego- bo tego nie ukrywał. Dlatego Pan sekretarz jest teraz lekarstwem na wszelkie dolegliwości . To mój subiektywny głos- może się mylę?
Masz rację, Wojtku. Ty siedziałeś za "S" dwa lata w stanie wojennym, ja nie siedziałem i też mi wstyd. Wstyd za następców tamtych ludzi z lat 1980-89, za obecnych "działaczy" kasujących nawet po kilkanaście (nie licząc boków) tysiaków za pełnione funkcje i mających ludzi, których interesów powinni bronić, w czterech literach. Na jednym tylko Śląsku jest kilkunastu "związkowców" chwalących się willami po kilka milionów, a w kraju takich krezusów są tysiące. Dla nich "S" była od zawsze odskocznią do kariery i dostatku. Znałem i Ty, Wojtku, go znałeś Zenka Soszyńskiego, Nie żyje już od ponad 20 lat, ale zawsze pozostaną mi w pamięci jego pełne goryczy słowa: "Gdybym wtedy, w 1980 roku, wiedział, że tak będzie w kraju jak obecnie jest, to dwa palce ułożone w literę V włożyłbym sobie w dupę. Przynajmniej byłoby mi cieplej".
Nie wiem z jakiego pokolenia jesteś Ty i nie wiem ile czasu musi minąć żebyś zrozumiał że to co obecnie mamy jest wielkim GÓWNEM. Komunę można i należało zmieniać , wystarczyło wprowadzić wolność gospodarczą , Rakowski z Wilczkiem byli zdolni do tego aby kraj poprowadzić drogą gospodarczą ówczesnej Jugosławii czy współczesnych Chin. Wystarczyło otworzyć granice i dać ludziom paszporty. Niestety poszliśmy drogą zniszczenia własnego państwa,dzisiaj nie mamy własnego przemysłu,jesteśmy tanią siłą roboczą w zagranicznych koncernach, nie mamy nic własnego. Piszesz o samochodach , wskaż jaki polski samochód produkujemy w polskiej fabryce? Może produkujemy własny motocykl? Co produkujemy własnego, w polskim zakładzie w którym ludzie pracy są zadowoleni z warunków pracy i płacy? Owszem większość jeżdzi 20 letnimi złomami, nie ma w kraju domu który nie miałby ustalonej hipoteki bankowej, ludzie są na smyczy bankowej. Co do polityki to każdy rozsądny człowiek widzi jak to wygląda w naszym kraju, większego gówna już chyba być nie może.
Mówię to od dawna, ale mnie nikt nie słucha. Zmienić nazwę na PKS i kasa przejedzie szerokim strumieniem, z programu pks+ konkretnie. Ale nie, ambicje że w nazwie musi być że miejskie.
Do gość. Nie mylisz się w swoim subiektywny głosie. A tak poważniej z perspektywy czasu gdzie mamy Pana wojciecha jako nie prezydenta miasta a jedynie zarządca lub administrator miasta (cytat Pana radnego SLD z którejś tam sesji bardzo mi się spodobał)to można powiedzieć że sprowadził sobie na prezesów spółek albo członków rad nadzorczych znajomych z Polski. MPEC Pan że Stalowej Woli rada nadzorcza MZK szykuje się prezes z Rzeszowa Pwiki Prezes z Tychów oraz dwóch panów z Jarosławia w radzie nadzorczej. Owszem za poprzednika też nie było słodko jeżeli chodzi o kolesiostwo ale przynajmniej wszystcy byli z Naszego Miasta a nie zaciąg "Ekspertów" ze wszystkich miasta i miasteczka i posiadali większe kompetencje niż obecni namistnicy. Panie zarządców Naszego Miasta każdy wybór nowego prezesa dyrektora jest jak strzał w kolano zero kompetencji itp. Pozdrawiam
Nie rozczulaj się nade mną, jestem w takim wieku że mnie już wszystko lotto. Nie zrozumiałeś raczej tego co napisałem, nie mam nic przeciwko prywatnej inicjatywie i ludziom którym dzięki swojej głowie się powiodło. Piszę o państwie doprowadzonym do upadku na skutek tego co się wydarzyło w 1989r i później. Nasze państwo nie liczy się w żadnej kategorii,pod żadnym względem w społeczności międzypaństwowej. Jesteśmy w piątce państw najbardziej zadłużonych na świecie. W zasadzie nas nie ma, to że jeszcze pro forma istniejemy zawdzięczamy tylko losowi i chwili w której bardziej opłaca się uzależnić państwo ekonomicznie niż militarnie. Do tej sytuacji doprowadziły rządy solidarnościowe po 89r.Pamiętaj tez że w społeczeństwie nie wszyscy będą zdolni do własnego zarządzania swoim życiem, zawsze większość będzie zależna od innych,masz przykład załogi MZK, zawsze będą robotnicy którzy będą czekali na pracę. Nasze miasto jest bankrutem,państwo bankrutem i to jest rzeczywistość.
Jakby PiS w wyborach wystawił kogoś młodszego na Prezydenta to nie byłoby teraz Bakuna i tego całego cyrku.
Niestety tez wyborca, Bo nie wiedzialem.Spolki wszystkie posadaja jak jablka z banana.Teraz nie czas na oskarzenia tylko trzeba MZK ratowac!
Później akcja żeby rozliczać pit w Przemyślu.... Hue heu
Możecie sobie cieniasy hejtować pis, Grzesia i kogokolwiek chcecie, bo jesteście na dnie, a przed czasem zakończycie kadencje w gównie po uszy. Nie będziecie mogli spokojnie na miasto wyjść, bo oszukani obietnicami będą wam pluć w ryje. A ty Wojtuś, będziesz uciekał, jak Eryk ze Sztosu.
Jest mi przykro,ale nie rozumiem Pana Pytania??
No trudno cenzura mnie wyrzuciła
Panowie Kierowcy.Blokuja moje wpisy. Prosze o ontakkt bo jestem człowiekiem SOLIDARNIOSCI
Panie Prezydencie co mają myśleć pracownicy widząc Pana w koszulce z logiem prywatnej firmy przewozowej ? Czyżby na garnitur brakło ? Reszta kwestią czasu.
Co się dzieje.... ? Znowu nagonka na prezydenta? Dajcie mu czas dla realizacji obietnic, a nie tylko "huzia na Józia". Coś tych czarnych chmur zbyt dużo, a gdzie " wyborco - klakierzy? No dalej .....
Moi drodzy jeszcze jeden prezydent z tej strony stanu i na drugą przechodzić będziemy po odprawie celni skarbowej a na znaku napis Peremysl.
A po co miejska komunikacja w takim wymiarze skoro wiekszosc ludzi ma juz auta? Nie opłaca sie to zmniejszyc naklady
Panowie byli działacze Solidarności jest mi za Was wstyd, że plujecie na Solidarność pisząc, że siedzieliście za jej ideały. Zachowujecie się tak samo jak obecni działacze Platformy Obywatelskiej, jak nie jestem przy korycie to to wszystko co robią inni to jest złe i warte pogardy . Przypomnijcie sobie wasze czasy ,kto Was wodzil za nos byly SB, a pozniej wybraliście go na przewodniczącego związku i Prezydenta. Brawo! A teraz narzekacie , a to on przyczynił się do tego ,że wasze ideały runely jak domek z kart. Teraz szukacie winnych pod innymi adresami. Dajecie mu w dalszym ciągu paliwo do działania i plujecie na związek Solidarność jak on, obrażając innych. Zastanówcie się nad sobą. Solidarność ma się w sercu na dobre i złe tak jak Polskę. Przed nami wybory , życzę Wam abyście tym razem wybrali lepiej. Pozdrawiam.
https://www.money.pl/gospodarka/grupa-bilderberg-zwyczajne-spotkanie-przywodcow-czy-nieformalny-rzad-swiata-6512856759810177a.htmlhttps://nczas.com/2018/12/09/byl-sejm-teraz-palac-prezydencki-andrzej-duda-zapalil-swiece-chanukowe-foto/Byliśmy naiwni wierząc że możemy cokolwiek zmienić nasz kraj na lepszy. Padliśmy ofiarą szeroko pojętego Zachodu, który toczył walkę z blokiem wschodnim, głównie z ZSRR, kościoła katolickiego na czele z papieżem Wojtyłą , który na przewrocie zyskał najwięcej, ludzi ówczesnego aparatu partyjnego i służb aparatu bezpieczeństwa chcących dojścia do wielkich majątków oraz pomniejszych graczy. Przegraliśmy, musieliśmy przegrać.
Do @mk, w zasadzie co chcesz powiedzieć? Lub z czym się nie zgadzasz,napisz konkretnie. Samochód dzisiaj nie jest zadnym wyznacznikiem , może z wyjątkiem dla snobów, dla mnie np jest to narzędzie do przemieszczania się z punku A do punktu B. Co do mieszkań w blokach, poczekajmy aż złoży się pierwszy blok z wielkiej płyty. W zasadzie w moim postach bardziej skupiam się na kondycji naszego państwa, obywatele mogą mieć odczucia że jest lepiej ale fakty mówią same za siebie.
już pisałem , legalne referendum odwoławcze obecnego prezydenta Bakuna . Następnie zarząd komisaryczny wyznaczony przez premiera PAŃSTWA, A PÓŻNIEJ NOWE WYBORY /PRZEDTERMINOWE /SAMORZĄDOWE
Kto ma go zastąpić?
Bakun wziałeś sobie specjaliste Archeologa na przyszłego Prezesa zdegradowanego specjaliste z Rzeszowa ! To ma być ten cudotwórca ? Dziwne cały Rzeszów sie śmieje i dziękuję że wziąłeś go sobie. Oj chłopcze chłopcze żal że tylko takich udaje Ci sie upadłych specjalistów przekonać do współpracy z Tobą. Po pierwsze poczytaj o tym specjaliście na internecie, a druga sprawa kiedy rozpisujesz konkurs na Prezesa MZK, czy odwagi Ci brak i łamiesz i tak już te swoje śmieszne obietniczki wyborcze ?