Reklama

Zapal znicz wywiezionym na nieludzką ziemię

Już jutro, 7 lutego, o g. 11.30 na stacji na nieczynnej rampie kolejowej na Bakończycach mieszkańcy Przemyśla w milczeniu oddadzą hołd ofiarom fali wywózek polskiej ludności na Syberię, która miała miejsce 76 lat temu.

W związku z 76. rocznicą masowej deportacji Polaków na Sybir w niedzielę, o g. 10 odprawiona zostanie także uroczysta masz św. w kościele pw. Świętej Trójcy. O g. 11 przed tablicą pamięci umieszczoną w arkadii świątyni złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze oraz wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Kolejna odsłona akcji „Zapal znicz wywiezionym na nieludzką ziemię", zaplanowana została jak zwykle w miejscu, skąd odbywał się transport zesłańców w głąb ZSSR. Oprócz modlitwy w intencji zmarłych sybiraków oraz zapalenia symbolicznych świec i zniczy odbędzie się tu również apel pamięci.

Organizatorami obchodów są: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu i Związek Sybiraków III RP w Przemyślu.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Obywatel - niezalogowany 2016-02-07 09:37:35

    Na pewno tam będę - by zapalić znicz KU ich pamięci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Danuta - niezalogowany 2016-02-07 16:27:49

    Tutaj właśnie, na bocznicy Bakończyce moja mama w 1940 roku ostatni raz widziała swoją ukochaną 10 osobową rodzinę.  W tych właśnie bydlęcych wagonach,  zamknięci byli jej rodzice i rodzeństwo.  Zgnębieni, przestraszeni i upodleni. ( Moja mama jako jedyna była już zamężna i mieszkała oddzielnie)  Wszyscy zmarli w straszliwych warunkach na Syberii w obłasti Omskiej. Przez ten straszny los swojej rodziny życie mojej mamy było smutne i trudne. Po części i nasze (moje i moich 2 braci) było inne niż mogło być, rozpacz mamy trwała latami a nawet - można powiedzieć-  całe życie. Nie ma już mojej mamy ale w jej imieniu ja ciągle myślę o strasznym końcu życia mojej nieznanej mi a tak bliskiej rodziny : babci, dziadku, ciociach i  wujkach.  Niech im ta zimna ziemia lekką będzie.  Danuta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama