Reklama

„Zapal znicz wywiezionym” – 75. rocznica deportacji Polaków na Sybir

Członkowie Związku Sybiraków w Polsce, władze miasta, powiatu i okolicznych gmin, senator RP Andrzej Matusiewicz, przemyscy radni uczestniczyli dzisiaj (8 lutego br.) w uroczystościach upamiętniających deportację Polaków na Sybir pod hasłem „Zapal znicz wywiezionym”. W tym roku przypada 75. rocznica tej tragicznej setek tysięcy Polaków akcji.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w Przemyślu po raz piąty z rzędu. Rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Św. Trójcy. Przybyli nań członkowie przemyskiego oddziału Związku Sybiraków w Polsce i przemyskiego oddziału Związku Sybiraków III RP. Zgromadzeni modlili się o zachowanie pamięci o tych, którzy zostali na wieczność w śniegach Syberii, na „nieludzkiej ziemi” oraz dziękowali za ocalenie w imieniu tych, którym dane było przeżyć i wrócić do Polski. Po Eucharystii w arkadii kościoła przed symboliczną tablicą pamięci zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było spotkanie w miejscu, gdzie 75 lat temu tysiące przemyślan deportowano w głąb ZSRR. To nieczynna rampa kolejowa na Bakończycach. – W życiu każdego narodu są takie wydarzenia, których czas nie okrywa zapomnieniem i nie odziera z emocji, które na zawsze pozostają w pamięci. Takim dniem jest dzień naszej wywózki na Sybir, 10 lutego 1940 roku – zwróciła się do zgromadzonych wiceprezes Związku Sybiraków III RP Krystyna Zwierkowska. – Tysiące kilometrów od domu spoczywają prochy naszych braci, sióstr, krewnych, sąsiadów. Nie mają ani grobów, ani krzyży. Pozostają w pamięci dopóki my żyjemy. Symbolem tej pamięci są te płonące znicze. Nigdy nie możemy o nich zapomnieć – podsumowała.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama