14 listopada br. zmarł Krzysztof Brożbar. Osoba znana i niezwykle ceniona w całym regionie.
Krzysztof Brożbar prowadził gospodarstwo rolne w Gaci. W 1980 r. został przewodniczącym Gminnego Komitetu Założycielskiego NSZZ RI „Solidarność” w Gaci. Uczestniczył w strajku okupacyjnym w budynku WRZZ w Rzeszowie, zakończonym podpisaniem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich[paywall]. W 1983 r. zorganizował Duszpasterstwo Rolników Indywidualnych w Gaci, na którego spotkania zapraszał działaczy „Solidarności”. W marcu 1988 r. uczestniczył w spotkaniu w kościele oo. Dominikanów w Jarosławiu, mającym na celu reaktywowanie działalności NSZZ RI „Solidarność”. W maju 1988 r. podpisał petycję do wojewody przemyskiego o wznowieniu jej działalności.
W imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy został odznaczony przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dra Łukasza Kamińskiego za działalność opozycyjną wyjątkowym odznaczeniem państwowym – „Krzyżem Wolności i Solidarności”. Zostało ono ustanowione przez parlament równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 15 listopada br. w kościele Wniebowzięcia NMP w Gaci. Doczesne szczątki K. Brożbara spoczęły na cmentarzu parafialnym w Gaci.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze