O uruchomienie pociągów ze stolicy Czech do Przemyśla w zakresie odcinka przebiegającego przez terytorium Polski starał się od jakiegoś czasu prywatny czeski operator RegioJet. Urząd Transportu Kolejowego w końcu dał zgodę na taki krok, a to oznacza, że po polskiej stronie granicy pociąg będzie się mógł zatrzymywać na stacjach: Katowice, Kraków Główny, Rzeszów Główny i właśnie na stacji Przemyśl Główny.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, przewoźnik kolejowy, który chce realizować komercyjne przewozy pasażerskie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, musi wystąpić do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z wnioskiem o przyznanie otwartego dostępu na interesującej go trasie kolejowej. Ten wydać może jedną z trzech decyzji: przyznającą otwarty dostęp, przyznającą ograniczony dostęp lub decyzję odmowną. W przypadku czeskiego przewoźnika RegioJet, kojarzonego z charakterystycznymi żółtymi składami, zapadła ta pierwsza. Dotyczy ona uruchomienia pociągów na trasie Praga – Przemyśl Główny, w zakresie odcinka przebiegającego przez terytorium Polski. Zgodnie z wydaną decyzją czeski przewoźnik na trasę może wypuścić codziennie 1 parę pociągów.
Do tej pory nie było możliwości podróży pociągami RegioJet w relacji krajowej, między Przemyślem a Katowicami (RegioJet realizował jedynie połączenia łączące Ukrainę, Polskę i Czechy). Teraz na odcinkach Przemyśl – Rzeszów czy Rzeszów – Kraków będzie można podróżować tak, jak każdymi innymi pociągami. Po polskiej stronie granicy pociąg będzie się zatrzymywał na stacjach: Katowice, Kraków Główny, Rzeszów Główny i Przemyśl Główny. Nowa forma połączeń ma być realizowana od grudnia 2025 roku, a decyzja wydana przez UTK obowiązuje do połowy grudnia 2030 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze