Do wykarmienia były 24 osoby. W jednym domu mieszkali Żydzi, rodzina, która im pomagała oraz krewni, którzy o Żydach nie mieli pojęcia.

fot.Paweł Bugira
Julia Balicka ze zdjęciami rodziców.
Pani Julia nie wie, od kiedy rodzice ukrywali Żydów. – Urodziłam się w 1942 roku i już wtedy u nas byli. Na pewno zostali do końca wojny. Najpierw było ich czworo. Później dwoje ukrywało się u innej rodziny – opowiada.
W kryjówce było mało miejsca. Krucho było też z jedzeniem. – Do wykarmienia było dużo ludzi, bo ze wschodu przyjechał brat ojca z żoną i dwójką dzieci, dwie siostry, z których jedna też miała dwoje dzieci i matka ojca. Nas było w domu jedenaścioro: ośmioro dzieci, rodzice i babcia ze strony mamy. Łącznie wszystkich było dwadzieścia osób, nie licząc Żydów – wspomina J. Balicka. – Mama piekła chleb dwa razy w tygodniu. To nie były takie malutkie bochenki jak teraz. Jeden miał przynajmniej[paywall] trzy kilo. Do pieca wchodziło chyba osiem chlebów – dodaje.
Przed holokaustem Żydzi mieszkali w sąsiedztwie. Po wojnie w podziękowaniu za ocalenie przekazali rodzinie Kapłonów swój dom. Choć trudno to dziś jednoznacznie ustalić, wiele wskazuje na to, że taką obietnicę Polacy otrzymali dużo wcześniej. Jedno jest pewne: ryzyko dla wszystkich było ogromne. Polska to jedyny kraj w Europie, w którym hitlerowcy za pomoc Żydom karali śmiercią. W razie wydania, na ogół żadne kosztowności nie miały większego znaczenia. Niemcy wykonywali wyrok bez zmrużenia oka.
J. Balicka pamięta, że niedaleko ich domu, na skraju lasu oprawcy najpierw kazali Żydom wykopać dół, a potem ich zastrzelili. – Mama mówiła mi: nie zrywaj tu poziomek, bo tu są Żydzi pochowani – wspomina.
Po wojnie ocaleni mieszkali przez jakiś czas w Przemyślu, potem wyjechali za granicę.
Później rzadko się o Żydach mówiło. – Ojciec miał warsztat, w domu ciągle ktoś był. Za komuny zresztą nikt się do tego nie przyznawał – mówi pani Julia.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pomagacie żydom,narażając własne życie a oni Polaków i nie tylko ,traktują gorzej niż śmieci.
Tobie ktos wypral mozg jak go kiedykolwiek miales
To właśnie wam ci żydzi piorą mózg,bo za nich byście brata zabili.A oni rządzą nami i co tak wam dobrze na tym świecie ,specjalnie wywołują wojny,choroby i wszystko inne tylko żeby im było dobrze i władze mieli ,a zwykłych Polaków to w d.upie mają.Taka jest prawda.Ale dalej gińcie za nich.
Żydzi rzadzą USA , natomiast PiS to dla USA odda naszą krew jak dobrze pojdzie i taka odp ze ktos wypral mozg to nic innego jak potwierdzenie ze narazie potwierdza sie glupota i to w dodatku bez argumentacji, to juz imbecylstwo , apropo spectre to ze za nich giniemy glownie katolicy to jest 100% prawdy
Napiszcie artykuł o trwajacej propagandzie w mediach że Putin jest niby zagrożeniem dla polski, gdy tak naprawde USA jest zagrozeniem dla Rosji a uwierzcie że po takim artykule ktory był by rozsadny wasza gazeta zdobedzie uznanie u prawicowców tych prawdziwych rzecz ujmując
Oczywiście ,"Wolność" zgadzam się ale jeszcze dodam,że żydzi są wszędzie,w polityce ,w bankach,we wszystkich wielkich koncernach,w Watykanie ,w kościele,w TV i maja w rękach już prawie wszystko,traktują siebie jak bogów i potrafią tak zmanipulować inne nacje,że te nie maja swojego rozumu.
Piszą o żydach ,bo są w ich rękach.
https://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=462Powyżej o serdeczności i ofiarności potomków dzisiejszych fanów PISoBOLSZEWI.
Ulmowie zapłacili życiem, ale wielu innych Polakówu ukrywało dziesiątki tysięcy Żydów i wielu straciło życie w związku z tym. Więc niech nie stanie się tak że wszyscy będą mówić o Ulmach a zapomną o innych dziesiątkach tysięcy zamordowanych ratującyh żydów
Pomagacie żydom,narażając własne życie a oni Polaków i nie tylko ,traktują gorzej niż śmieci.
Tobie ktos wypral mozg jak go kiedykolwiek miales
To właśnie wam ci żydzi piorą mózg,bo za nich byście brata zabili.A oni rządzą nami i co tak wam dobrze na tym świecie ,specjalnie wywołują wojny,choroby i wszystko inne tylko żeby im było dobrze i władze mieli ,a zwykłych Polaków to w d.upie mają.Taka jest prawda.Ale dalej gińcie za nich.