17/11/2025 | Autor: Życie Podkarpackie | źródło: zycie.pl
Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Birczy. W hołdzie zmarłym żołnierzom, uczestnicy udali się pod pomnik Obrońców Birczy. Po apelu pamięci i salwie honorowej, chór Gaudium zaprezentował montaż słowno-muzyczny. Następnie, w Kuźminie, oddano hołd żołnierzom poległym w walkach z UPA. Burmistrz podkreśliła wagę pamięci o poległych. Opisano także historia obrony Birczy i Kuźminy przed atakami UPA w 1945 r. Walki trwały godzinami, a straty obu miast były dotkliwe.
UMiG Bircza