– Wójt tak chce nas wykończyć, że nawet dzieciom chce zabrać szkołę? Kombinujecie, żeby nam było jak najgorzej – takie słowa padły pod adresem wójta gminy Medyka na spotkaniu w Hureczku. Rodzice uczniów tamtejszej szkoły są zaniepokojeni, że placówka przestanie istnieć, a swoje obawy wyrazili jasno.
– Chcemy wiedzieć co będzie z naszą szkołą? Chodzą plotki, że zostanie zlikwidowana albo przekazana stowarzyszeniu – mówili mieszkańcy. – Dlaczego jako rodzice nie jesteśmy o niczym informowani? Co będzie z naszymi dziećmi? Czemu wszystkiego dowiadujemy się z plotek? – pytali. – Wójt chyba chciałby wiedzieć, co się dzieje z jego dziećmi, czy wnukami – podkreślili.
Ponieważ władze gminne nie organizowały w tej sprawie żadnego spotkania, a plotki przybierały na sile, rodzice przyszli w piątek, 14 lutego, na zorganizowane w remizie w Hureczku spotkanie sprawozdawcze miejscowej OSP z wójtem[paywall].
Mieszkańcy argumentowali, że obecnie w szkole jest 68 dzieci, a „może za rok będzie więcej”. – W Hureczku i Hurku jest ponad tysiąc osób, ciągle się budują nowe domy – mówili.
Przypomnieli też, że szkołę „budowali nasi dziadkowie”. – Dość, że w Hureczku nic nie ma, to jeszcze chcecie szkołę nam zabrać. Wójt tak chce nas wykończyć, że nawet dzieciom chce zabrać szkołę? Kombinujecie, żeby nam było jak najgorzej – mówili.
Wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko przyznał, że funkcjonowanie szkół pochłania coraz więcej pieniędzy. – Mamy w gminie budżet 30-milionowy. Jeśli oświata wskakuje z 5 milionów na 10, patrzę, co tyle kosztuje. Państwo w budżecie domowym byście robili tak samo – mówił. Tłumaczył, że postanowił tę sprawę przedstawić najpierw radnym podczas posiedzeń komisji rady gminy.
– Rząd daje podwyżkę nauczycielom, a gminy mają zapłacić. Każda gmina tak ma i każda gmina padnie, tu nie ma litości. Padnie to znaczy, że nie będzie mogła niczego zrobić. A jeśli będą kolejne podwyżki płac dla nauczycieli, trzeba będzie pogasić oświetlenie w całej gminie, nie odśnieżać dróg, jak spadnie śnieg – ostrzegał.
Wójt wyjaśnił, że zgodnie z przepisami, w gminie musi funkcjonować co najmniej jedna szkoła publiczna. Pozostałe można zreorganizować. Pytany, dlaczego reorganizacja miałaby dotknąć szkół w Hureczku i Lesznie, odpowiedział: – Tam, gdzie jest najmniej dzieci, trzeba najwięcej dołożyć.
M. Iwasieczko mówił, że przy tak dużej liczbie nauczycieli, gmina musi tyle dopłacać, że nie daje sobie z tym rady. Z drugiej strony nie może być ich mniej, ponieważ tego wymagają przepisy.
Brak oficjalnej informacji wójt usprawiedliwiał tym, że nie wypracowano na razie kierunku działań. – Zastanawiamy się z radą gminy, jakie znaleźć rozwiązanie. Szkoła być musi i uważam, że ona tu powinna być. Tylko zorganizowana w formie stowarzyszenia – stwierdził. Argumentował, że dzięki temu „nauczyciel nie będzie pracował 18 godzin tygodniowo, tylko 40 godzin”. To z kolei pozwoli na redukcję etatów, a także obniżenie wynagrodzeń, bo w szkołach niepublicznych nie obowiązują stawki wynikające z Karty Nauczyciela.
Chwilę później M. Iwasieczko mówił o pracy nauczycieli w lżejszym tonie. – Szanuję nauczycieli. Oni się znaleźli w takiej sytuacji, że wszyscy patrzą na nich jak na ludzi, którzy są sprawcami złego bytu samorządów – powiedział.
– Powiadomiłbym was w odpowiednim momencie, kiedy będzie wypracowany jakiś kierunek działania. Ja nie unikam zebrań. Nic nie będzie ukryte, bo tego się nie da ukryć – powiedział wójt. Zaznaczył, że jest to jedno z możliwych rozwiązań, choć innych nie podał. Do prowadzenia szkoły zostałoby poproszone już istniejące stowarzyszenie lub zostanie powołane zupełnie nowe stowarzyszenie.
M. Iwasieczko zapewnił, że w tym roku nie będzie jeszcze żadnych zmian. – Ta bezczynność w ciągu roku kosztuje 3 miliony złotych – zaznaczył. Stwierdził, że to z kolei grozi tym, że gminie zabraknie pieniędzy na wkład własny do pozyskania dofinansowań różnych inwestycji.
Wójt gminy Medyka chciałby, żeby udało się znaleźć wspólne rozwiązanie dla wszystkich samorządów.

fot.Paweł Bugira
– Musimy coś z tym zrobić – mówił wójt Marek Iwasieczko o trudnej sytuacji w finansowaniu oświaty.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ciekaw jestem ile dzieci uczęszcza do tej placówki 15 a 17 nauczycieli?
jak ktoś nie ma pojęcia to głupio pyta. Ajak głupio pyta to będą głupie odpowiedzi
Wójt nie może zamknąć szkoły może to zrobić jedynie kuratorium oświaty
Aby było jak najmniej ludzi takich jak ty,,,,,,
Osobom które wprowadziły się z miasta na wichórę mogę jedynie powiedzieć, że powyższy przykład pokazuje, że nie do końca rozważyli wszystkie za i przeciw. W konsekwencji płacz i zgrzytanie zębów. Podobnie jest z brakiem dogodnych połączeń autobusowych. Chcecie szkół i autobusów zapraszam z powrotem do miasta. Osobom które nie wyprowadziły się wcześniej z miasta i nie są rolnikami mogę również zaproponować przeprowadzkę do miasta. Rolnikom natomiast mogę co najwyżej życzyć udanych zbiorów.
68 dokładnie, prosze glupio nie komentowac
Po to by taki ktos sie pytal,jal to po co???W wiejskiej szkole wieksze wartosci mozna wynieść niz w wielkim mieście gdzie tylko narkotyki i przemoc uczniow wobec innych uczniow
Pana komentarz to jedynie brak słów...Życzę miłego wdychania spalin..
Do tej pory szkoły zamykali zaborcy. Gratulacje dla reformatorów szkolnictwa
Co do spalin to jest ich u mnie mniej ( osiedle sypialnia na Zasaniu) niż na niejednej wsi podłączonej do Wiejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczego " Eko-gumak". Przemyśl to nie tylko Jagiellńska, Grunwaldza, Słowackiego, Mackiewicza czy 3 Maja z większą ilością spalin że względu na charakter owych dróg. Ale jak ktoś zna tylko okolice przystanku PKS to jego problem.
Chcieliśta PiSu to macie co chcieliście. I nie pozdrawiajcie ode mnie Zalewskiej byłej minister reformy.
W Hurku ich nie ma ? Gdzie wy żyjecie ludzie.
Wartości ? Chyba chodzenie na klęczkach do kościoła.Wiejskie szkoły są identyczną patologią jak miejskie.
Ciekaw jestem ile dzieci uczęszcza do tej placówki 15 a 17 nauczycieli?
jak ktoś nie ma pojęcia to głupio pyta. Ajak głupio pyta to będą głupie odpowiedzi
A po cholerę te wiejskie szkółki co ?